Encyklopedie dějin města Brna

Bohuslav Němčanský - Encyklopedie dějin města Brna - Profil osobnosti

    P. Bohuslav Němčanský, OPraem.


    • * 16.11.1909 Hostěrádky – † 26.8.1976 Újezd u Brna


    • římskokatolický kněz; válka a odboj 1938–1945; účastník domácího odboje; politický vězeň v době komunistické totality


    • národnost

      česká

    • státní příslušnost

      Rakousko-Uhersko, ČSR, ČSSR


    • zajímavé okolnosti

      příslušník kláštera premonstrátů v Nové Říši


    • bydliště

      Brno-Židenice (v letech 1935–1952)


    • vzdělání

      1928 maturita na první státní reálce v Brně,
      4. 10. 1928 vstup do novoříšské premonstrátské kanonie, po ukončení ročního noviciátu studium teologie v Brně,
      1. 1. 1933 slavné řeholní sliby v klášteře Nová Říše,
      5. 7. 1934 kněžské svěcení na Petrově (udělil sídelní biskup Josef Kupka)


    • zaměstnání

      1934–1935 pomocník novicmistra, knihovník, archivář v klášteře Nová Říše,
      1934–1935 katecheta ve škole v Nové Říši,
      1935–1952 duchovní správce kostela sv. Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích


    • hrob

      hřbitov v Újezdě u Brna


    • poznámky

      V době nacistické okupace zapojen do odbojové organizace Obrana národa (skupina Brno-východ, úsek Židenice). V době komunistické totality jako řádový kněz vězněn.

      Od 4. listopadu 1935 byl jako 3. zábrdovický kooperátor pověřen duchovní správou nového filiálního kostela v Židenicích, duchovní správu zde vedl do svého zatčení státní bezpečností dne 1. dubna 1952.
      V období jeho působení v Židenicích se pořizovalo vybavení a výzdoba kostela. Z finančních prostředků novoříšské kanonie se v letech 1939–1940 postavil a vybavil řeholní dům Norbertinum jako sídlo duchovní správy a studijní domov řeholních bohoslovců.
      Po skočení 2. světové války bylo také nutno odstranit škody na kostele způsobené nálety. Všechny práce řídila Kostelní jednota, s níž duchovní správa spolupracovala až do roku 1951, kdy byla Kostelní jednota na základě zákonů posilujících moc komunistického režimu zrušena.
      O dobrém kněžském působení P. Němčanského svědčí statistické údaje o účasti věřících na svátostech a četná kněžská a řeholní povolání ze Židenic.
      Obětavě také pomáhal raněným při bombardování a přechodu fronty.
      Dne 1. září 1940 byl P. Němčanský jmenován rektorem řádového domu Norbertina. V době likvidace kláštera v roce 1942 byl jmenován superiorem. Tuto funkci vykonával i v době, kdy byl obnovený klášter likvidován komunisty.
      Po svém zatčení 1. dubna 1952 byl P. Němčanský v Praze odsouzen k 20 rokům vězení. Propuštěn byl až 9. 5. 1960 na amnestii. Odešel ke své sestře v Újezdě u Brna a pracoval v civilním povolání. Teprve počátkem roku 1974 dostal povolení k výpomoci v pastoraci pro Újezd.


    • prameny, literatura

      zobrazit "Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích. 1935-1995. Sborník příspěvků k dějinám kostela a náboženského života ve farnosti"
      "Obrana národa na Brněnsku 15.3.1939-29.2.1940"


    • osoby

      Josef Kupka
      biskup, který vysvětil B. Němčanského na kněze Arnošt Alois Till
      spolubratr v kněžské službě


    • stavby

      Kostel sv. Cyrila a Metoděje
      Gajdošova 99/2684
      první duchovní správce kostela


    • události

      1. 6. 2010
      Výstavní projekt „Pronásledování římskokatolické církve v Československu v letech 1948-1960
      jeden z pronásledovaných kněží


    • autor

      Menš, Ma


Aktualizováno: 24. 5. 2016