Encyklopedie dějin města Brna

Antonín Hasal - Encyklopedie dějin města Brna - Profil osobnosti

    armádní generál Antonín Hasal


    • * 7.1.1893 Nová Huť pod Nižborem, okr. Rakovník – † 22.4.1960 Washington (USA)


    • válka a odboj 1914–1919; legionář ruský; válka a odboj 1938–1945; účastník domácího odboje; účastník zahraničního odboje


    • pseudonym

      Nižborský


    • bydliště

      Nová Huť pod Nižborem (rodiště, domovské právo)


    • zaměstnání

      voják z povolání - divizní generál

    • odborné a zájmové organizace

      Autoklub Republiky československé - západomoravský odbor (předseda)


    • poznámky

      Pracoval v Rusku, po vypuknutí první světové války se přihlásil v srpnu 1914 do České Družiny. V říjnu 1914 byl povolán do štábu ruské 11. armády. V létě 1917 člen náborové komise čs. jednotek. V bitvě u Zborova velitel 1. roty, od února 1918 velitel 1. praporu. Od listopadu 1918 zástupce velitele a od ledna 1919 velitel 2. střeleckého pluku Jiřího z Poděbrad.
      Po návratu do ČSR velitel 2. pěšího pluku (1920–1925), velitel 7. pěší brigády (1925–1929), přednosta oddělení pěchoty ministerstva obrany (1929–1932), velitel 6. pěší divize (1932–1935), velitel 3. sboru (1935–1939). V roce 1937 dočasně pověřen velením ZVV Brno.
      Za nacistické okupace se zapojil do odboje v březnu 1939, Obrana národa (zemské velitelství).
      V září 1939 přešel z Brna do Prahy, v březnu 1940 odešel do zahraničí. Zde byl náčelníkem štábu čs. vojenské správy, od srpna 1940 přednosta Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Od srpna 1944 velitel osvobozeného území. V dubnu 1945 se stal ministrem dopravy a techniky. Od července 1946 opět přednosta Vojenské kanceláře prezidenta. Po abdikaci prezidenta Edvarda Beneše se funkce vzdal a emigroval.

      V databázi www.vuapraha.cz jsou další doplňující údaje:
      Do legií se přihlásil 22. 8. 1914 v Žitomiru. Do čs. legie v Rusku zařazen 26. 8. 1914, Čs. Družina, major. Konec v legiích 14. 4. 1920 poslední hodnost podplukovník, generál. Pokračoval ve službě v čs. armádě.
      Po odchodu do zahraničí v roce 1940 prezentován 1. 3. 1940 v Paříži, Francie, do zahraničního vojska. Hodnost v čs. armádě: divizní generál. Osobní číslo: Z; A-4793. Podle data prezentace se zdá, že do zahraničí odešel ještě v únoru 1940 (-Menš).


    • prameny, literatura

      zobrazit "Pozvánka na odhalení pamětní desky T. G. Masaryka v Brně-Řečkovicích"
      "Detail legionáře"
      "Detail příslušníka čs. jednotek v zahraničí 1939–1945"
      "Obrana národa na Brněnsku 15.3.1939-29.2.1940"
      "Slovník prvního československého odboje 1914-18"


    • události

      5. 3. 1939
      Slavnost odhalení pamětní desky T. G. Masaryka
      řečník, jeden z protektorů slavnosti


    • autor

      Menš


Aktualizováno: 6. 1. 2017