Encyklopedie dějin města Brna

Metoděj Kubáň - Encyklopedie dějin města Brna - Profil osobnosti

    Generál duchovní služby Msgre Metoděj Kubáň


    • * 18.9.1885 Horní Bečva – † 5.3.1942 Dachau


    • generál duchovní služby; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace


    • příčina úmrtí

      zahynul v koncentračním táboře


    • bydliště

      Brno (červen – prosinec 1919)


    • vzdělání

      1895–1904 české gymnázium v Místku (23. 7. 1904 maturita),
      Teologická bohoslovecká fakulta v Olomouci (5. 7. 1908 vysvěcen na kněze)

    • vyznamenání a pocty

      Československý válečný kříž 1939 in memoriam,
      Zlatá lípa in memoriam

    • jiné pocty

      pamětní deska v posádkovém kostele v Josefově (odhalena 27. 10. 1946),
      uveden též na kenotafu obětí 2. světové války na pevnostním, vojenském a zajateckém hřbitově v Josefově),
      pamětní deska v kostele v Horní Bečvě (odhalena 3. 8. 1947)


    • zaměstnání

      duchovní služba civilní, posléze v armádě (generální vikář československé branné moci), papežský prelát a kněz olomoucké diecéze

    • odborné a zájmové organizace

      Svaz československého důstojnictva (člen od 27. 3. 1922)


    • poznámky

      Po vysvěcení na kněze působil od 1. 8. 1908 v Bergstadtu, poté ve Frankštátu u Šumperka (od 1. 11. 1909), od 1. 5. 1909 jmenován polním kurátem v záloze.
      Za první světové války mobilizován 2. 8. 1914, služba v záložní nemocnici č. 6 v Olomouci, poté duchovním na ruském, srbském a albánském bojišti. Onemocněl (černé neštovice, tropická malárie), po vyléčení přešel v roce 1917 k záložní nemocnici č. 1 v Těšíně, kde působil jako duchovní správce.
      Po vzniku ČSR sloužil v Moravské Ostravě, na konci roku 1918 se vrátil do civilního života, působil jako kaplan v Hranicích na Moravě. Vrátil se do armády, od 1. 6. 1919 vojenský duchovní v posádkové nemocnici v Brně, zde do prosince 1919. Odchod na Slovensko, kde u posádkového velitelství v Žilině působil téměř deset let. Od dubna 1929 v Hradci Králové, kde do poloviny roku 1934 byl duchovním správcem 4. pěší divize se sídlem v Josefově. V únoru 1935 přebírá funkci generálního vikáře československé branné moci, dne 23. 8. 1938 jej prezident republiky jmenoval generálem duchovní služby.
      Za nacistické okupace se zapojil od března 1939 do odboje v Obraně národa (pomoc rodinám zatčených). On sám byl zatčen pro údajnou urážku německé branné moci dne 29. 8. 1940, vězněn v Budyšíně. Po odpykání trestu nebyl propuštěn, předán gestapu (věznice Pankrác v Praze, Malá pevnost Terezín), poté odeslán do koncentračního tábora Dachau (příjezd 13. 2. 1942, umírá již 5. března téhož roku).


    • prameny, literatura

      zobrazit "A kdo vás zabije... Život a utrpení kněžstva v koncentračních táborech"
      "Generál duchovní služby Msgre Metoděj Kubáň"


    • osoby

      Jaroslav Šimíček
      M. Kubáň pohřbíval J. Šimíčka Karel Zháněl
      Karel Zháněl ve svém úřadě rozdával fotografii zemřelého Metoděje Kubáně


    • rodiče

      Josef Kubáň
      Anna Kubáňová (Kožušníková)


    • autor

      Menš


Aktualizováno: 16. 10. 2016