Encyklopedie dějin města Brna

Vladimír Matula - Encyklopedie dějin města Brna - Profil osobnosti

    Vladimír Matula


    • * 13.2.1894 Míškovice (okres Kroměříž) – † 8.10.1975 Brno


    • městský úředník a komunální politik; mimořádný vyslanec a zplnomocněný ministr v Dánsku; předseda Ústředního národního výboru města Brna, válka a odboj 1938–1945; politický vězeň; akce 1. 9. 1939


    • národnost

      česká

    • státní příslušnost

      Rakousko-Uhersko, ČSR, ČSSR


    • zajímavé okolnosti

      Od 26. 4. do 7. 6. 1937 byl z podnětu nepolitického spolku Svazu přátel SSSR a Československa na placené studijní dovolené v Sovětském svazu, kde studoval sociální opatření pro mládež.
      Má hlavní podíl na odstraňování válečných škod a obnově města po 2. světové válce.


    • bydliště

      Brno-Nové Černovice, Svitavská 11,
      Brno, Stojanova 8


    • vzdělání

      v roce 1914 složil maturitu na II. české reálce v Brně,
      po návratu z vojenské služby (1914–1918) se stal posluchačem České vysoké školy technické v Brně, ale z finančních důvodů studia nedokončil - státní zkouška ze státní účtovědy


    • zaměstnání

      od 31. 5. 1919 městský úředník:
      - školský úřad (1919–1923)
      - živnostenský referát (1923)
      - úřad pro obecní dávky (1923–1926)
      - úřad pro obratovou a přepychovou daň (1926–1928)
      - městská účtárna (1928)
      - úřad sociální péče (1928–1939)

      k 16. 3. 1939 přeložen do chorobince města Brna v Bohunicích

      k 1. 1. 1943 penzionován z politických důvodů

      k 27. 4. 1945 nastoupil zpět jako vrchní administrativní tajemník, v letech 1945–1948 vrchní administrativní ředitel

      26. 4. 1945 – 25. 7. 1946 a 6. 4. 1948 – 10. 1. 1949 předseda Ústředního národního výboru města Brna

      1946–1948 první náměstek předsedy ÚNV

      3. 1. 1949 – 31. 3. 1952 státní úředník na Ministerstvu zahraničních věcí: od 1. 5. 1949 – 31. 12. 1951 mimořádný vyslanec a zplnomocněný ministr v Kodani

      1952 MZV Praha-ústředí

      1. 4. – 30. 7. 1952 krajský sekretariát KSČ v Brně (vedoucí státní administrativy)

      1. 8. 1952 – 31. 5. 1954 předseda Ústředního národního výboru města Brna

    • politická orientace

      KSČ


    • poznámky

      V době nacistické okupace zatčen 1. 9. 1939 v akci Albrecht der Erste, vězněn v Brně na Špilberku, v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald až do 20. 4. 1941. V říjnu 1942 byl vyslýchán na brněnském Gestapu ohledně článku o mládeži v Rusku, který napsal v roce 1938 pro Obecní věstník města Brna.
      V době po osvobození města Brna se snažil prosadit, aby pro Němce, jejichž soustředění do internačních středisek bylo požadováno politiky i částí veřejnosti, byly vybudovány internační tábory s odpovídajícími hygienickými podmínkami; zdůrazňoval, že podmínky v nich musí být jiné, než byly podmínky v nacistických koncentračních táborech, které osobně zakusil.
      V den, kdy došlo k tzv. brněnskému pochodu smrti, byl služebně v Praze. Po návratu do Brna osobně odjel do Pohořelic a přivezl některé německé občany zpět do Brna. V dobovém tisku napadán, že „nadržuje Němcům“ atp.


    • obrazy


    • prameny, literatura

      zobrazit "Vyhláška o vytvoření Ústředního Národního výboru pro Velké Brno"
      "Matriky, Brno (městská rada). Oddaní 1937–1937"
      "Matriky, Brno (městská rada). Oddaní 1871–1921"
      "Návštěvy prezidenta Edvarda Beneše v Brně 12.–16. května 1945 a 9. července 1946"
      "My, purkmistr města Brna... Z dějin brněnské správy a městského práva (katalog výstavy)"
      "Národní výbor města Brna - Osobní spisy městských zaměstnanců vyvázaných ze služby, (1860) 1933–1961"
      "Dvě brněnské návštěvy. Edvard Beneš ve městě Brně 12.–16. května 1945 a 9. července 1946 (Magisterská diplomová práce)"
      "Sbírky Muzea města Brna"
      "1. září 1939 - akce Albrecht I. v Brně"


    • partneři

      Štěpánka Matulová (Sochorová)
      sňatek: 7. 7. 1920, Brno (Městská rada); manželství soudně rozloučeno rozsudkem krajského soudu v Brně ze dne 17. 9. 1937
      (první manželka)
      Marta Matulová (Halířová)
      sňatek: 6. 12. 1937, Brno (Městská rada)
      (druhá manželka)


    • děti

      Olga Matulová


    • rodiče

      Petr Matula
      Marie Matulová (Šestáková)


    • ulice

      Svitavská
      bydliště v době prvního sňatku (dnes Hladíkova) Stojanova
      bydliště v době druhého sňatku


    • osoba na objektech

      V. Matula
      pamětní deska: Dominikánské náměstí 1/04


    • události

      8. 9. 1948
      Tryzna za zemřelého prezidenta Dr. Edvarda Beneše
      předseda ÚNV města Brna
      24. 4. 1948
      Znovuodhalení pamětní desky Františka Alexandra Zacha
      slavnostní řečník
      9. 7. 1946
      Návštěva prezidenta Edvarda Beneše v Brně
      předseda Národního výboru města Brna
      8. 5. 1946
      Odhalení pamětní desky obětí okupace
      řečník při odhalení pamětní desky
      14. 4. 1946
      Slavnostní odhalení památníku padlým vojákům Rudé armády
      předseda ÚNV města Brna

      další události (3)...
      12. 5. 1945
      Návštěva prezidenta Edvarda Beneše v Brně
      pronesl uvítací projev
      12. 5. 1945
      Projev Edvarda Beneše v Brně
      předseda Zemského národního výboru
      27. 4. 1945
      Vytvoření Ústředního Národního výboru pro Velké Brno
      předseda


    • autor

      Menš, Jord


Aktualizováno: 22. 8. 2016