Alois Mareček

* 3.9.1896 Kostelní Myslová (okres Jihlava) – † 15.3.1945 Norimberk (Německo)


válka a odboj 1938–1945; oběti okupace


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


příčina úmrtí

následky vězeňských útrap


vzdělání

reálka v Telči (1914 maturita)


jiné pocty

jeho jméno je uvedeno na pomníku obětí druhé světové války u vchodu do kostela sv. Jakuba v Telči


zaměstnání

voják z povolání


hrob

Ústřední hřbitov města Brna, Vídeňská 96, skup. 1, hrob č. 102 (kenotaf)


poznámky

Vojenskou službu absolvoval za první světové války, po jejím skončení byl převzat do československé armády v hodnosti nadporučíka. Sloužil v Brně, Opavě, Košicích, Mukačevu, Ružomberoku, Liptovském Svatém Mikuláši. V hodnosti majora byl povolán na dělostřelecké učiliště do Olomouce.
Za okupace se stal přednostou zásobovacího oddělení v Telči a své pracovní zařazení využíval pro potřeby odboje. Jeho přičiněním se dostávaly do rukou rodin vězněných v okrese Telč i v Praze potraviny bez potravinových lístků, nebo naopak rodinám zajišťoval potravinové lístky. Do internačního tábora pro rodinné příslušníky osob v zahraničním odboji ve Svatobořicích zajišťoval rovněž dodávky potravin, ve spolupráci se štábním kapitánem Jakubem Košuličem byly připravovány na jihozápadní Moravě úkryty a zásoby potravin pro parašutisty.
Gestapem byl zatčen 8. září 1944, vězněn v Jihlavě, v Brně v Kounicových kolejích, dále v koncentračním táboře ve Flossenbürgu, nakonec byl odvezen k soudu do Norimberka. Zde na následky vězeňských útrap zemřel. V roce 1945 žila jeho manželka a dvě děti ve věku 13 a 15 let.


prameny, literatura

stavby

Ústřední hřbitov města Brna
Vídeňská 96/306
kenotaf


Menš


Aktualizováno: 10. 01. 2020