Encyklopedie dějin města Brna

František Antonín Gindl - Encyklopedie dějin města Brna - Profil osobnosti

    František Antonín Gindl


    • * 15.9.1786 Ratten ve Štýrsku – † 24.10.1841 Klagenfurt


    • 5. brněnský biskup (1832–1841), světící biskup olomoucký (1831–1932), biskup gurkský (1841)


    • národnost

      německá

    • státní příslušnost

      Rakousko-Uhersko


    • zajímavé okolnosti

      Jako věrný služebník habsburského rodu dne 7. 9. 1836 asistoval při korunovaci císaře Ferdinanda V. na českého krále v katedrále sv. Víta v Praze. Ač cizinec, zasloužil se o propagaci české bohoslužby, osobně se účastnil zkoušek bohoslovců a vyžadoval, aby všichni dobře znali český jazyk, který si sám dobře osvojil. K výuce Nového zákona povolal na bohoslovecké učiliště Františka Sušila.


    • bydliště

      Ratten (Štýrsko),
      Štýrský Hradec (Štýrsko) - v letech 1809, 1810–1824,
      Stainz (Štýrsko) 1809,
      Seckau (Štýrsko) - 1824,
      Vídeň (1829–1831),
      Brno (1931/1932–1841),
      Klagenfurt (1841)


    • vzdělání

      gymnázium ve Štýrském Hradci,
      teologie v benediktinském klášteře v Admontu, studium dokončil ve Štýrském Hradci


    • dílo

      zobrazit v roce 1833 založil edici Acta curiae almae diocesis Brunensis (úřední věstník diecéze)


    • zaměstnání

      15. 9. 1809 vysvěcen na kněze,
      kaplan ve štýrské farnosti Stainz,
      1810 povolán ke katedrálnímu chrámu ve Štýrském Hradci jako kaplan a konsistorní sekretář,
      1. 8. 1824 byl tamtéž ustanoven farářem u sv. Jana Na Příkopech, záhy pak došlo k jeho zvolení guberniálním radou a jmenování kanovníkem ve štýrském Seckau,
      8. 7. 1829 dvorním radou a referentem pro duchovní záležitosti v česko-rakouské dvorské kanceláři a dne 17. 2. 1830 skutečným dvorním radou a přísedícím dvorní studijní komise,
      9. 5. 1831 jmenován titulárním biskupem aureliopolitánským s určením pro olomouckou arcidiecézi a 22. 6. 1831 přijal ve Vídni biskupské svěcení (byl určen pro olomouckou arcidiecézi jako pomocný biskup, arcibiskup Rudolf Jan však za necelé 3 měsíce zemřel, takže Gindl se své nové funkce v Olomouci vůbec neujal),
      dne 16. 11. 1831 jmenován císařem Františkem I. brněnským biskupem, papež Řehoř XVI. ho potvrdil až po více než půl roce 3. 7. 1832 a dne 9. 9. 1932 došlo k jeho slavnostnímu nastolení,
      dne 23. 1. 1841 byl císařem Ferdinandem V. jmenován biskupem gurkským (potvrzen papežem Řehořem XVI. 2. 8. 1841, biskupství v Gurku přeneslo své sídlo do Klagenfurtu, kam se také 15. 8. 1941 odebral a kde po dvou měsících zemřel)


    • poznámky

      Jako biskup neužíval osobního znaku, pouze štítu biskupství. Štít je čtvrcený, v prvním a ve čtvrtém zlatém poli je pod císařskou korunou černý orel s červeným štítkem na hrudi, v něm je stříbrné břevno s černými literami M T; ve druhém a třetím červeném poli je pět stříbrných kuželů. Za štítem je zlatý procesní kříž provázený vpravo mitrou a vlevo zlatou dovnitř točenou berlou. Vše je převýšeno zeleným biskupským kloboukem.


    • obrazy


    • prameny, literatura

      zobrazit "Heraldická procházka Petrovem"
      "Biskupství brněnské"
      "Encyklopedie českých a moravských sídelních biskupů"
      "Biskupové brněnské diecéze"
      "Dějiny alumnátu brněnského"


    • osoby

      František Sušil
      F. A. Gindlem povolán k výuce Nového zákona na bohoslovecké učiliště


    • autor

      MJ


Aktualizováno: 14. 9. 2014