Encyklopedie dějin města Brna

Ludvík Horký - Encyklopedie dějin města Brna - Profil osobnosti

    Mons. Ludvík Horký


    • * 15.9.1913 Ruda – † 5.1.2008 Mostiště


    • apoštolský protonotář, děkan a prelát Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně


    • vzdělání

      klasické gymnázium v Brně,
      1934–1939 bohoslovecké učiliště v Brně (5. 7. 1939 vysvěcen na kněze),
      Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně

    • vyznamenání a pocty

      Velký zlatý kříž za zásluhy o Rakouskou republiku, který mu v roce 1995 propůjčil prezident Thomas Klestil,
      Zlatý komturský kříž za zásluhy o dobré sousedské vztahy mezi Dolním Rakouskem a Moravou, který přijal v roce 2001 prostřednictvím hejtmana Erwina Prolla od Dolnorakouské vlády

    • jiné pocty

      v roce 1990 ho papež Jan Pavel II. jmenoval apoštolským protonotářem s právem užívat titul monsignore


    • zaměstnání

      1939–1941 kaplan v Dačicích,
      1941–1946 kurát v Psychiatrické léčebně v Brně-Černovicích,
      1946–1954 středoškolský profesor na gymnáziu v Břeclavi,
      1954–1963 farář při katedrále na Petrově,
      od června 1963 kanovník Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla,
      od 29. února 1972 do 31. března 1990 spravoval brněnskou diecézi jako kapitulní vikář


    • hrob

      Ústřední hřbitov města Brna, Vídeňská 96, skupina 013, hrob č. 1–6


    • poznámky

      Dne 1. 2. 1972 byl jmenován 1. prelátem a děkanem kapituly. Po úmrtí biskupa Karla Skoupého (22. února 1972) komunistický režim nedovolil brněnský biskupský stolec znovu obsadit. Během období této státem vynucené sedisvakance, stál v čele brněnské diecéze jako její administrátor.
      S komunistickým režimem vstoupil do otevřeného konfliktu na přelomu 70. a 80. let, když se po boku kardinála Tomáška otevřeně postavil proti Sdružení katolických duchovních Pacem in terris a vyslovil se pro jeho zákaz. Když Kongregace pro klérus vydala v roce 1982 dekret Quidam episcopi, který členství kněží v organizacích tohoto typu zakazoval, Ludvík Horký společně s kardinálem Tomáškem, biskupem Gábrišem a vikáři Kavalem a Garajem kněžím ve své diecézi členství ve sdružení zakázal.
      Po nástupu 13. sídelního brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho byl Ludvík Horký v dubnu 1990 jmenován biskupským vikářem.

      Poslední rozloučení se uskutečnilo 12. ledna 2008 v 10 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně.
      Po mši svaté byl pohřben do kanovnické hrobky na Ústředním hřbitově v Brně.


    • prameny, literatura

      zobrazit "Katolická církev v Československu 1945–1989"
      "Biskupství brněnské"


    • osoby

      Josef Daněk
      kněz, kterému L. Horký pomohl, když byl zbaven státního souhlasu Josef Navrkal
      kněz brněnské diecéze Karel Skoupý
      12. biskup brněnský Jaroslav Vaněk
      v době působení L. Horkého v kapucínském kostele tvořil pro tento kostel sochy svatých a betlém


    • stavby

      Ústřední hřbitov města Brna
      Vídeňská 96
      místo posledního odpočinku


    • události

      31. 3. 1990
      ThLic. Vojtěch Cikrle přijal biskupské svěcení
      kapitulní vikář
      8. 5. 1988
      Slavnost na Starém Brně
      prelát, administrátor brněnského biskupství


    • autor

      Ma


Aktualizováno: 6. 3. 2017