Encyklopedie dějin města Brna

17. 9. 1905 Silniční závody v běhu, chůzi, cyklistice a motorismu, pořádané ((ČAC|Český atletický klub)) Hellas Brno - Encyklopedie dějin města Brna - Profil události

• charakteristika

První velké "mezinárodní" silniční závody v Brně v atletických (běh, chůze) i dalších disciplínách uspořádal nejstarší český sportovní klub v Brně ČAC Hellas na tzv. vídeňské silnici mezi Ústředním hřbitovem a Modřicemi.
    Na obrátkové trati před početnými diváky, hustě lemujícími část trati, závodili cyklisté na 6 km, "motorové dvoukolky" (motocykly) jely 22 km a motocykly s přívěsnými vozíky 20 km.
    Chodci měli trať dlouhou 6 km, běh juniorů měřil 3 km a hlavní závod běžců 10 km - v tomto závodě (5 startujících) zvítězil tehdy nejlepší český vytrvalec Arnošt Nejedlý z AC Sparta Praha 36:50 min. ("v čase dosud na silnici v Rakousku nedocíleném") před Waltrem z WAC Wien 38:09,6 a nejlepším Brňanem Vladimírem Valentou 39:15,6. V chůzi na 6 km zvítězil brněnský B. Drápela 31:53 před E. Spieglerem z Vídně.

• účastníci

závodníci z Prahy, Vídně, Olomouce, Znojma, Blanska a Brna

• zajímavosti

Závod motocyklů na 22 km vyhrál V. Semrad časem 22:40 min. na stroji Kohout, vyráběném v Brně v dílně Petra Kohouta.

• poznámka

Obdobné (a divácky atraktivní)- závody v různorodých disciplínách bývaly na počátku 20. století obvyklé (v Brně se však jednalo o jedinou akci tohoto typu a rozsahu). Menší závody tohoto typu se konaly také v Husovicích.

• prameny, literatura

zobrazit ""
    "Z historie běhů Brnem (Základní přehled od počátků do období sjednocené tělovýchovy)"