Úspěch československé kardiochirurgie v Brně – poprvé voperována umělá srdeční chlopeň

19. 11. 1963


ulice

číslo orientační

53



nej...

Československo
voperování umělé srdeční chlopně poprvé v Československu


charakteristika

Brno je považováno za hlavní město československé kardiochirurgie. Že má Brno na tuhle charakteristiku nárok, potvrdili lékaři z II. chirurgické kliniky 19. listopadu 1963. Tým profesora Jana Navrátila poprvé v Československu voperoval pacientovi umělou srdeční chlopeň.
„Bylo to pouhé tři roky poté, co byla první chlopeň nahrazena ve Spojených státech. Vzhledem k tehdejší politické situaci naši lékaři k této technologii neměli přístup. Umělou chlopeň, kterou při operaci použili, museli předtím kompletně navrhnout a vyrobit tady v Brně,“ upozornil Petr Němec, ředitel brněnského Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie (rok 2008, pozn. autorky hesla).
Chlopeň v srdci funguje jako ventil, který zabezpečuje, že krev proudí pouze jedním směrem. Navrátilův tým použil jiný mechanismus než specialisté ve Spojených státech. Svůj účel však splnily oba. Jako první operaci podstoupila devětatřicetiletá pacientka, u níž se v důsledku prodělané revmatické horečky zúžila dvoucípá srdeční chlopeň.


poznámka

V České republice dodnes (rok 2008) žijí pacienti, kterým profesor Navrátil chlopeň implantoval. "Jednomu z nich je 71 let a žije s umělou chlopní už dvaačtyřicet let,“ upozornil Petr Němec. Podobných operací jako Navrátilův tým před 45 lety uskuteční v brněnském kardiocentru několik stovek ročně. Podle typu obtíží si navíc mohou lékaři vybrat z mechanických umělých chlopní nebo chlopní biologických.
V roce 1963 však byla náhrada části srdce průkopnickou operací. Brno se tak zařadilo po bok evropské kardiochirurgické špičky.



osoby

Jan Navrátil
vedoucí týmu, který operaci srdeční chlopně provedl


stavby

městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 15. 11. 2019