Mezistátní utkání v atletice mužů ČSR - Polsko

13. 9. 1930 (13.–14.9.1930)

místo

stadion Moravské Slavie v Pisárkách

charakteristika

Také ve třetím mezistátním utkání konaném v Brně zvítězili atleti ČSR, když porazili Polsko 83:73. Přihlíželo kolem 5 tisíc diváků, kteří viděli i 4 nové čs. rekordy.

zajímavosti

K vrcholům utkání, rozloženého poprvé na dva dny, patřily zejména dva nové vrhačské rekordy pražského atleta Františka Doudy (později světového rekordmana v kouli), který zvítězil rekordními výkony v kouli 14.98 m a disku 45,67 m, a další rekordy a vítězství sprintera Andreje Engela na 100 m časem 10,8 vteřin a skokana Hoffmana do dálky 712 cm.
Ozdobou utkání byl i start vynikajícího polského vytrvalce Kusocińského, který v běhu na 5 000 m s přehledem porazil populárního brněnského vytrvalce "Barašku" Koščaka, a obsadil 2. místo na 1 500 m.
Z brněnských atletů zvítězil Vladimír Horák ve skoku vysokém (175 cm), druhý na 100 m doběhl Zdeněk Jahn (11,1), Vykoupil byl 4. na 400 m (52,1). Ve vítězné štafetě 4 x 100 m běželi tři Brňané (Zdeněk Jahn, Jaroslav Vykoupil, Effenberger), finišmanem byl (brněnský dorostenec z let 1926/1927) pražský student Andrej Engel.

vítěz skoku do výšky Zdeněk Jahn
druhé místo v běhu na 100 m, člen vítězné štafety na 4x100 m Jozef Koscsak (Koščak)