Otevření pavilonu Anthropos

3. 9. 1964


ulice

číslo orientační

5


katastr

Pisárky



charakteristika

Pavilon Anthropos otevřela výstava Umění skalních maleb.
Na slavnostním otevření Pavilonu Anthropos bylo přítomno na dvě stovky lidí. První a druhé nadzemní patro nebylo ještě dostavěno.
Vernisáž proběhla před i vně pavilonu za slunečného počasí za doprovodu hudby vojenského orchestru.
U řečnického pultu se vystřídala řada řečníků jak z řad vědecké obce, tak i ze zastupitelstva města Brna. Ocenění za zásluhy převzali z rukou předsedy národního výboru občane i pracovníci, kteří se nejvíce podíleli na výstavbě pavilonu.


účastníci

Jan Jelínek (ředitel Anthroposu),
František Kahuda, ministr školství a kultury,
Ing. arch. Evžen Šteflíček,
J. Kalášek, předseda Národního výboru města Brna,
J. Patočka, tajemník KSČ města Brna,
Z. Ryška, vedoucí odboru školství a kultury Národního výboru města Brna


zajímavosti

Kořeny Ústavu Anthropos sahají do 1. poloviny dvacátého století. Díky práci významného člena "diluviálního oddělení" Moravského zemského muzea Karla Absolona vznikla první realizace Pavilonu Anthropos v roce 1928 u příležitosti Výstavy soudobé kultury na brněnském výstavišti.
Vznik samostatného Ústavu Anthropos byl vinou finanční krize a neshod mezi úředníky a pracovníky Moravského zemského muzea odsouzen k nezdaru. Druhá světová válka se značně podepsala na zániku řady sbírkových předmětů. Padesátá léta dvacátého století přinesla zodpovědnější přístup úřadů a tím i pozitivní obrat v celé věci.
S příchodem archeologa Jana Jelínka, ředitele Moravského zemského muzea v letech 1958–1968 (president ICOM v roce 1971), dostal projekt Pavilonu Anthropos reálné základy. Stavba Pavilonu Anthropos proběhla v letech 1958–1964 za značného přispění brigádnické práce občanů města Brna. Ovšem K. Absolon se otevření samostatného ústavu Anthropos nedožil, zemřel roku 1960 v Brně.


poznámka

U příležitosti otevření pavilonu Anthropos byla uvedena výstava skalních maleb. Libreto k této vystavě vytvořil tehdejší ředitel RNDr. Jan Jelínek, výtvarný návrh expozice K. Pánek, arch. B. Hanák a arch. V. Hanek. Kopie nástěnných maleb provedl kolektiv S. Ralenovského z Brněnských vzorkových veletrhů.



prameny, literatura

události

30. 6. 2006
Znovuotevření Pavilonu Anthropos


osoby

Karel Absolon
archeolog - podílel se na první realizaci Pavilonu Anthropos v roce 1928 u příležitosti Výstavy soudobé kultury na brněnském výstavišti Jan Jelínek
archeolog a tehdejší ředitel Moravského zemského muzea Josef Kalášek
předseda Národního výboru města Brna


stavby

pavilon Anthropos
Pisárecká 5/273


městská část

související odkazy

Studentský záznam


Aktualizováno: 17. 10. 2023