Výstava „Sedmero komnat hradu Špilberk aneb co k vidění nebylo“

10. 5. 1994 (10.5.–30.11.1994)


ulice

číslo orientační

1



charakteristika

V roce 1994 slavilo Muzeum města Brna 90. výročí svého založení (18. září 1904). Při této příležitosti vytvořilo výstavu prezentující jeho nejvzácnější umělecké a historické sbírky z období od pozdní gotiky a renesance po moderní umění 20. a 30. let 20. století.
Cenná umělecká díla byla veřejnosti znovu zpřístupněna po 50 letech.
Sedm pro výstavu vyčleněných místností v prvním podlaží zrekonstruovaného západního křídla hradu, výtvarně řešených architektem Františkem Vránou, evokovalo interiéry z jednotlivých historických období, v nichž vystavené rozměrné obrazy, plastiky, nábytek a umělecké řemeslo vznikly.

VÝSTAVNÍ PROSTORY:
vstupní část
– dosud nevystavené fragmenty sedmi pozdně gotických kamenných hlav, které byly původně na Židovské bráně v Brně, vytvořeny mistrem Antonínem Pilgramem v roce 1508

1. místnost
– 3 ze 7 vzácných brněnských pozdně renesančních epitafů namalovaných na konci 16. století neznámými nizozemskými mistry na objednávku bohatých protestantských měšťanů – Milosrdný samaritán, Bičování Krista a Poslední soud, byly nákladně zrestaurovány, jsou nejvzácnějšími díly renesančního malířství v Brně

2. místnost
– pozdně barokní dřevěné pozlacené sakrální plastiky Ondřeje Schweigla, naposledy vystavené v roce 1948

3. a 4. místnost
– portréty brněnských měšťanů z 1. pol. 19. století od Jana Ondřeje Gebhardta a Antonína Ferencze vystavené v dobovém interiéru baroka, rokoka, empíru a biedermeieru s ukázkami nábytku a uměleckého řemesla – hodiny z 18. století (od mistra Mathiase Groebera), míšeňský a vídeňský porcelán a české řezané sklo ze 17. století

5. místnost
– tvorba brněnské Skupiny výtvarných umělců z první republiky (1922–1938, Jaroslav Král, František Foltýn, František Süsser, Josef Zmazal)

6. místnost
– ukázka z tvorby Antonína a Linky Procházkových – průřez nejvzácnějšími obrazy Antonína Procházky (Zpěvák, Dáma s vějířem, Muž s dýkou), kubistický nábytek, který si původně navrhl pro sebe

7. místnost
– bytové doplňky z produkce společnosti AKA (1932 založil architekt Bohuslav Fuchs) – textilie, keramika, skleněné vázy, užité předměty z kovu do interiérů funkcionalistické architektury 30. let 20. století.

V posledních třech místnostech byla díla ze sbírek městské galerie, zaměřená výhradně na práce v Brně tvořících umělců a byly doplněny nábytkem podle návrhů architektů Jana Kotěry a Emila Králíka.


poznámka

Autoři výstavy: PhDr. Marcela Macharáčková, PhDr. Jana Svobodová.
Slavnostní zahájení se konalo v úterý 10. 5. 1994 v 17.00 hodin. Úvodní slovo pronesl PhDr. Jiří Vaněk, ředitel Muzea města Brna. Program doplnilo vystoupení tanečního divadla Mimi Fortunae, Brno Brass Quintet.
Vstupné: dospělí 10,- Kč; studenti, důchodci ČR, děti do 6 let v doprovodu dospělé osoby 5,- Kč; držitelé průkazek ZTP vstup zdarma.




události

18. 9. 1904
Slavnostní otevření městského muzea v Brně


stavby

Hrad a pevnost Špilberk
Špilberk 1/210


městská část

související odkazy

Studentský záznam


Aktualizováno: 06. 05. 2020