Brněnské výstaviště
Výstaviště 1/405
Brno-Pisárky
Soutěž na využití území tzv. Bauerovy rampy pro mezinárodní výstaviště byla vypsána 10. listopadu 1923, přihlášeno bylo 31 návrhů, výsledky byly oznámeny v dubnu 1924. První cena v soutěži nebyla udělena, druhou - nejvyšší cenu získaly návrh pražského architekta Josefa Kalouse pod heslem "Proud" (který byl určen k provedení) a návrh architektů V. Velvarského a V. Bolecha "Dvě osy".
Hlavní myšlenkou Kalousova projektu byl velkorysý nástupní prostor od města s obloukovým tvarem bran, vedeným v ose k hlavnímu pavilonu A s kruhovou rotundou, vévodící prostoru náměstí. Z něho se pak vidlicovitě rozvíjely obě hlavní osy výstaviště. Kalousův projekt byl v procesu plánování modifikován, když se hlavním architektem stal Emil Králík, jemuž je připisováno autorství vstupního obloukového objektu.
Výstavba první etapy areálu trvala 14 měsíců a velkolepé zahájení Výstavy soudobé kultury proběhlo 26. května 1928, k 10. výročí založení ČSR. V rámci propagace nové koncepce bydlení a architektury se na této výstavě podařilo Svazu československého díla umístit dva vzorové domy - bytový od Josefa Havlíčka a rodinný od Oldřicha Starého.
Brněnské výstaviště se stalo manifestací české konstruktivistické architektury.
Centrálním objektem výstaviště je Pavilon průmyslu a obchodu (dnes pavilon A). Původní návrh Josefa Kalouse předpokládal použití půlkruhových železobetonových oblouků v transeptech křídel. Aby konstruktér Jaroslav Valenta vyloučil nepříznivá zatížení plochým stropem, navrhl změnu na parabolické oblouky, které také byly provedeny. Střední parabolické oblouky, vyšší než boční lodi, vytvářejí hlavní motivy průčelí křídel a transeptů.
Rotunda byla zastřešena kupolí se železobetonovými žebry a lucernou. Plasticky tvarované visuté schodiště na galerii prezentovalo možnosti železobetonu. Realizace stavby trvala 230 dní.
Dalším zásadním objektem areálu je Pavilon brněnských výstavních trhů (dnes pavilony G1, G2). Symetrická kompozice komplexu, definujícího náměstí na vyvýšené terase s vyhlídkovou věží, vytváří hledisko západní osy výstaviště. Pavilon je ze železobetonového skeletu s výplňovým zdivem, spojovací galerie je dřevěná.
Nejatraktivnější a konstrukčně nejzajímavější částí stavby je 45 m vysoká věž s restaurací v podnoží nad vstupní halou. Konstrukci věže tvoří železobetonový dutý dřík s výtahem, do kterého je vetknuto schodiště kotvící skleněný plášť. Ten je zavěšený na železobetonové desce vyhlídkové terasy.
Jihozápadní osu výstaviště lemovaly tři pavilony: pavilon města Brna, pavilon Morava a pavilon města Prahy.
Severozápadní osa areálu je lemována pavilony pražských uměleckých škol, navržených tamními profesory (např. pavilon Uměleckoprůmyslové školy od Pavla Janáka, nebo pavilon Akademie výtvarných umění od Josefa Gočára).
1926-1928
Komplex pavilonu brněnských výstavních trhů prošel v letech 1995–1996 rekonstrukcí (Viktor a Martin Rudišové, Zdeňka Vydrová). Po rekonstrukci byla zachována v původní podobě pouze věž, boční křídla byla nahrazena novými výstavními halami.
Starobrněnský cukrovar
Pisárecká 42
most tramvajové dráhy
Veletržní
Výstavní kino, Elite, Deutsche Lichtspiele, Luna, Kino na výstavišti
Výstaviště 1/405
budova v areálu výstaviště
Výstaviště - pasarely - kryté přechody pro pěší
Výstaviště 1/405
pavilon G
Výstaviště 1/405
další stavby (7)...
Bohumír František Antonín Čermák
autor projektu pavilonu brněnských výstavních trhů
Bohuslav Fuchs
autor projektu pavilonu města Brna
Josef Havlíček
architekt vzorového domu z Výstavy soudobého bydlení (1928)
Emil Králík
hlavní architekt výstaviště (autor projektu Divadlo a kavárna)
Jaroslav Josef Polívka
realizace reatauračního pavilonu a pavilonu Svazu národních jednot a matic
další významné osoby (2)...
kašna
kašna: Dominikánské náměstí 1/07
Nový věk
sochařská realizace: Křížkovského 0/02
Komunisté
sochařská realizace: Mendlovo náměstí 0/04
socha "Haná"
sochařská realizace: Výstaviště 1/01
T. G. Masaryk
pomník: Výstaviště 1/02
další objekty (6)...
18. 9. 2023
Položení základního kamene nové multifunkční haly Arena Brno
11. 1. 2021
První velkokapacitní očkovací centrum České republiky vzniklo v Brně
7. 10. 2019
Odhalení sochy T. G. Masaryka v Brně
nové odhalení sochy
21. 5. 2019
VIDA! pokřtila novou tramvaj
1. 12. 2014
Otevření zábavního vědeckého parku VIDA! v Brně
zábavní vědecký park se nachází v bývalém pavilonu D
další události (35)...
BL
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.