Výstava plánů Německého domu

27. 9. 1887 (27.9.–15.10.1887)


ulice

číslo orientační

14


charakteristika

Stavba Německého domu se stala pro brněnské Němce prioritou. Po překonání potíží s výběrem vhodného pozemku, byla v březnu 1887 vyhlášena architektonická soutěž. Ve dnech 24. a 25. září hodnotící komise vybrala tři projekty.
První místo získal projekt berlínského ateliéru Ende & Böckmann ve stylu německé renesance, na druhém místě se umístila práce brněnského architekta Germana Wanderleyho.
Všechny návrhy podoby Německého domu byly následně vystaveny v Moravském průmyslovém muzeu, aby je veřejnost mohla posoudit.


účastníci

V hodnotící komisi architektonické soutěže zasedali Friedrich Wannieck, Gustav von Schoeller, Carl Reissig, Karl Maria Rohrer, Carl von Hasenauer, Theophil von Hansen a Friedrich von Schmidt.


zajímavosti

Zájem o tuto výstavu byl takový, že ji během prvních dnů navštívilo 1194 lidí. Samotná stavba Německého domu nás může upoutat hned několika údaji - byly tu 2. největší varhany na Moravě, Velký slavnostní sál poskytoval prostor o velikosti 656 m² a náklady se vyšplhaly třikrát výše (na 430 000 zlatých) než u Besedního domu.


poznámka

Německý dům plnil v Brně různé funkce. V první řadě to byl, podobně jako Besední dům, spolkový dům. Vedle toho to byl ale také důležitý nacionální symbol brněnských Němců.
Dům nabízel dostatečné prostory pro konání více drobných či jednotlivých velkých akcí, proto byl hojně využíván a konaly se tu oslavy významné pro celé město. Brňané sem mohli docházet na přednášky, koncerty, výstavy, nebo na posezení v kavárně či restauraci.



události

19. 8. 1945
Bourání Německého domu 17. 5. 1891
Slavnostní otevření Německého domu v Brně


osoby

Theophil Hansen
člen hodnotící komise architektonické soutěže Carl Reissig st.
člen hodnotící komise architektonické soutěže Friedrich Wannieck
člen hodnotící komise architektonické soutěže


stavby

Německý dům
Moravské náměstí


související odkazy

Jis


Aktualizováno: 12. 01. 2019