Nález hrobu z doby kultury lovců mamutů

1891 (září)


ulice

katastr

Zábrdovice


nej...

svět
nejstarší loutka na světě


charakteristika

Při hloubení kanálu na křižovatce dnešních ulic Francouzské a Přadlácké v září 1891 objevili dělníci shluk velkých zvířecích kostí. Záchranný výzkum byl proveden teprve začátkem prosince. Kromě zmíněných kostí největší lovné zvěře (lebka, žebra a zuby nosorožce, alespoň tři mamutí kly, mamutí lopatka, koňské zuby), byly nalezeny kosterní pozůstatky staršího muže, cca 600 trubičkovitých schránek třetihorních měkkýšů - dentálií a několik výjimečných milodarů: několikadílná plastika muže z mamutoviny, terčíky z různých materiálů a dva větší kamenné kruhy. Žádnému z milodarů nelze přisoudit jakoukoli praktickou ani ozdobnou funkci - všechny naopak připomínají pomůcky mnohem pozdějších sibiřských šamanů, pro něž byl typický nějaký druh tělesné vady.
Podobné figurky, jako nalezená plastika, slouží při šamanských obřadech jako "lapače duchů". Soubor terčíků mohl sloužit jako tzv. čarovné či věštecké kameny.
Tento mladopaleolitický nález, starý zhruba 24 tisíc let, spadá do mladší fáze kultury lovců mamutů - pavlovienu.


účastníci

Alexander Makowsky, profesor německé techniky, který nález vyzvedl


zajímavosti

Unikátní je nález plastiky muže - jedná se vlastně o nejstarší loutku na světě (24 tisíc let). Některé části lidské kostry nesou stopy bolestivého zánětu (periostitis - "kostižer") - jedná se o první dosud zjištěné onemocnění tohoto druhu v paleolitu vůbec.


poznámka

Nález je uložen v Moravském zemském muzeu.



prameny, literatura


objekty

nález sošky šamana
pamětní deska: Francouzská 101/05


archeologické výzkumy

archeologické lokality

související odkazy

Los


Aktualizováno: 10. 07. 2018