Oblastní vojenské závody moravských divizí v Brně

nej...

Československo
první velká sportovní událost čs. armády po osvobození

charakteristika

Na oblastních závodech v Brně se setkali nejlepší vojenští sportovci z moravských divizí a dalších vojenských útvarů, nejlepší z nich postoupili do závěrečných bojů v celostátním kole.
Soutěžilo se ve sportovních hrách - kopané, házené a odbíjená, v boxu a zápase, střelbě, plavání (v zábrdovických lázních) a zejména v atletice.
Atletické soutěže se konaly na stadionu Moravské Slavie v Králově Poli.

Hlavním závodem byl běh na 10 km s vojenskými překážkami a střelbou, který účastníci absolvovali ve vojenském stejnokroji s puškou. Zvítězil v něm přední brněnský vytrvalec Josef Růžička za 47:46,8 min, který získal 220 bodů.

Také v běžných atletických disciplinách se uplatnili přední brněnští atleti, nejhodnotnější výkon však vytvořil Emil Zátopek v běhu na 5 000 m (jen 13 sekund za vlastním čs. rekordem).

účastníci

Mezi vojenskými sportovci, kteří se ve svých divizích kvalifikovali do oblastního (moravského) kola, byla řada předních brněnských i mimobrněnských sportovců, povolaných v prvních měsících po osvobození do vojenské služby.
Z brněnských atletů to byli zejména běžci Tomáš Šalé, Milan Tošnar, Bohumil Kosour a Josef Růžička

zajímavosti

Závody a soutěže probíhaly dva dny, v sobotu 1. a v neděli 2. září (většinou finále).