Deutsche Masaryk Volkshochschule


    historický název

    Deutsche Masaryk Volkshochschule


    ulice

    charakteristika

    V německy mluvících zemích vznikaly v průběhu 19. století lidové vysoké školy (Volkshochschule), jejich cílem bylo umožnit lidem podle jejich osobní i sociální situace vyšší vzdělání.
    V Brně byla Německá lidová vysoká škola (Die Brünner Volkshochschule) založena v roce 1920, později si připojila do názvu ještě jméno prezidenta Masaryka.
    Deutsche Masaryk-Volkshochschule byla večerní školou pro pracující. Vyučoval na ní nezanedbatelný počet učitelů německých středních škol. Ředitel Hugo Iltis byl učitelem německého „klasického“ gymnázia v Brně. Škola považovala sama sebe za velice významnou instituci, která si kladla cíle vzdělávací, ale snažila se o přátelské spolužití všech obyvatel Brna bez nacionalistických kontroverzí. Například ve školních roce 1936/1937 pořádala kurzy němčiny pro české děti a naopak kurzy češtiny pro děti německé, ale také kurzy v angličtině, francouzštině a ruštině, podobné programy poskytovala i pro dospělé.
    Základ posluchačů tvořili v Brně zaměstnanci v odvětví obchodu a průmyslu, přičemž počet žen převažoval nad počtem mužů. Rozvoj školy dokládá stoupající počet posluchačů. V roce 1921 to bylo 840, v roce 1925 už
    2 445 posluchačů. Posluchači platili kurzovné, které neplatili nezaměstnaní, pro něž měla škola zvláštní přednášky. Bezplatně všem posluchačům byla k dispozici knihovna s čítárnou s aktuálními čísly mezinárodních novin a časopisů (původně v budově dívčího gymnázia na Husově ulici).
    Zvláštní důraz se při výuce kladl na pestrou formu a srdečný, až kamarádský vztah mezi učiteli a posluchači, i mezi posluchači navzájem. Upřednostňovala se názornost (fotografie, filmy, ukázkové předměty, exkurze, výlety). Vyučovacími formami byly přednáška a tzv. pracovní společenství (Arbeitsgemeinschaft), tedy rozhovor mezi
    učitelem a menší skupinou posluchačů. Program nabízel např. přednášky o racionalizaci v podnicích, o hospodářství, světové politice atp.
    Německá lidová vysoká škola v Brně se při svém vzniku se potýkala jednak s nepochopením ze strany širší veřejnosti, jednak s nepřízní německé univerzity v Brně. Pod záštitou Společnosti pro vědu a umění (Gesellschaft
    für Wissenschaft und Kunst) založil školu Hugo Iltis. Zpočátku škola využívala prostory v přízemí budovy Německého státního gymnázia na Komenského náměstí. Prostory byly stísněné a Německá lidová vysoká škola usilovala dlouho o stavbu vlastní budovy. Ta byla slavnostěn otevřena 28. 9. 1931 na Janáčkově náměstí podle návrhu architekta Heinricha Bluma. Finance poskytla nadace Arnolda Skutezkého.
    Od školního roku 1928/1929 si škola vydávala vlastní časopis „Licht ins Volk! Zeitschrift der Volkshochschule Brünn“.


    území

    Brno-Veveří


    majitelé

    Po roce 1945 užívala budovu Masarykova univerzita.
    V současnosti je sídlem Ústavu hudební vědy FF MU v Brně.


    firmy a instituce

    Oddělení aplikované matematiky Ústavu matematiky a statistiky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity


    zajímavosti

    Německá brněnská vzdělávací instituce založená roku 1920 stejnojmenným spolkem vypsala pro uskutečnění záměru výstavby vlastní školní budovy soutěž. Zvítězil v ní nejstarší brněnský židovský architekt Heinrich Blum.


    poznámka

    Konstrukci školy tvoří železobetonový skelet, kompozičně je dělená na sokl, korpus a římsu (zdůrazněnou ustoupením posledního podlaží).
    Stavba vyniká mimořádně elegantní uliční fasádou, které dominuje červený keramický obklad a jednoduchý rastr subtilních, červeně lakovaných ocelových oken proporce živého čtverce, jejichž spodní řady prosvětlují přednáškovou místnost.
    Na dvorní funkcionalistické fasádě je v ose stavby umístěna celoprosklená schodišťová věž.


    vznik

    1931




    městská část

    významné osoby

    Heinrich Blum
    architekt stavby Hugo Iltis
    zakladatel školy Tomáš Garrigue Masaryk
    jeho jméno škola nesla Arnold Skutezky
    finančně přispěl na výstavbu školy


    objekty

    F. Vitásek
    pamětní deska: Janáčkovo náměstí 2a/01 G. Glück
    pamětní deska: Janáčkovo náměstí 2a/02
    spoluzakladatel a pedagog Masarykovy Německé lidové vysoké školy


    události

    4. 10. 2017
    Odhalení pamětní desky Guido Glückovi 9. 1. 1990
    Odhalení pamětní desky Františku Vitáskovi 28. 9. 1931
    Slavnost otevření novostavby budovy Deutsche Volkshochschule


    související odkazy

    BL, Menš


Aktualizováno: 05. 10. 2023