Josef Žemlička

* 25.3.1952 Omice (okres Brno-venkov) – † 21.8.1968 Brno


oběť vstupu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968


národnost

česká (?)


státní příslušnost

ČSR, ČSSR


zajímavé okolnosti

mladý chlapec byl vnukem člověka, který byl jako komunista popraven v době nacistické okupace v koncentračním táboře


příčina úmrtí

zastřelen v první den okupace


bydliště

Omice


jiné pocty

v roce 2007 byla Josefu Žemličkovi odhalena pamětní deska v rodných Omicích, jeho jméno je uvedeno na pomníku světových válek v Omicích


zaměstnání

učeň I. ročníku oboru brusič v národním podniku ZKL v Brně-Líšni


hrob

hřbitov v Omicích


poznámky

Ráno osudného 21. srpna se pod dojmem prvních zpráv o probíhající okupaci vyjel Josef Žemlička s dvěma kamarády Antonínem Ďáskem a Stanislavem Veverkou na jejich motocyklech zn. Pionýr z Omic, aby zjistili situaci. Kolem 9. hodiny dojeli ke křižovatce silnic mezi Bohunicemi a Novým Lískovcem na Jihlavské ulici, kde narazili na dlouhou kolonu stojících aut. U benzínového čerpadla hlídkovala šestice sovětských vojáků, která propouštěla vozidla, směřující ven z Brna, ale naopak zastavovala veškerý provoz směrem do města. Trojice omických hochů zaparkovala své Pionýry a šla blíž ke křižovatce, kde si stoupla k obrubníku na okraji vozovky mezi ostatní lidi, většinou řidiče a osádky odstavených vozů.
Celkem poklidnou atmosféru narušili kolem 9:15 hodin dva motocyklisté, kteří chtěli projet dál do města. Začali se s hlídkou dohadovat a po chvilce debaty jeden z vojáků nečekaně vypálil výstražnou dávku ze samopalu směrem k davu lidí, stojících na okraji silnice, přičemž jedna ze střel zasáhla Josefa Žemličku do levé strany hrudníku. Smrtelně zraněného chlapce ihned převezli do nedaleké Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích, odkud byl ve zcela beznadějném stavu převážen na I. chirurgickou kliniku Fakultní nemocnice na Pekařskou ulici, během cesty však zemřel.
Pohřeb se konal 26. srpna 1968 v Omicích, zúčastnilo se ho na 3000 účastníků (záběry z pohřbu se údajně objevily i v rakouské televizi). Pohřební obřad vykonal Žemličkův strýc Antonín Špička, farář z Rovenska pod Troskami.
Pamětníci na Josefa Žemličku vzpomínají jako na veselého chlapce, který nezkazil žádnou legraci, hrál na harmoniku, jezdil na kole a malém motocyklu, s kamarády hrával fotbal.
Spoluautorka medailonku si vzpomíná na nepravdivou legendu, podle níž se Josef Žemlička jel do Brna zeptat, jak to bude s chmelovou brigádou, na kterou měl s učilištěm odjet, a při cestě jej sovětský voják smrtelně zranil (snad dost rychle nereagoval na příkaz k zastavení).




osoba na objektech

J. Žemlička
pamětní deska: Jihlavská 0/01 oběti srpnové okupace v roce 1968
pomník: Trnkova 111/02


události

21. 8. 2011
Pietní akt – položení kytice u pamětních desek obětem ze srpna 1968 a 1969
oběť událostí v roce 1968
20. 8. 1968
Obsazování Brna okupačními vojsky v noci z 20. na 21. srpna 1968
oběť srpnové okupace v roce 1968


Menš, JBre


Aktualizováno: 21. 08. 2023