Slavnostní otevření Muzea českého a slovenského exilu 20. století

29. 11. 2008



číslo orientační

22


nej...

svět
jediné muzeum svého druhu ve světě


charakteristika

Stovky exponátů a svědectví dokumentujících exilové vlny z let 1938, 1948 a 1968 mohou od soboty 29. 11. 2008 zhlédnout návštěvníci v Muzeu českého a slovenského exilu 20. století.
Lidé tu naleznou stovky dokumentů i trojrozměrné předměty z celého světa. „Jde o doklady z uprchlických táborů, dobové korespondence, fotografií, zvukových i obrazových záznamů, exilových knih, pozůstalostí po exulantech, kronik, ale i uniforem nebo praporů,“ popsal zakladatel a ředitel muzea Jan Kratochvil.
Muzeum nabízí i odborného průvodce.
Jan Kratochvil plánuje muzeum v budoucnu rozšířit. „Nyní má asi 1200 metrů čtverečních, ale máme pod domem ještě rozsáhlé podzemí. Také chci přistavět archiv a badatelnu. Vše ale záleží na penězích", dodal Kratochvil. Současné muzeum totiž vybudoval za vlastní peníze.


zajímavosti

Muzeum je jediné svého druhu na světě. Vzniklo jako dokumentační a prezentační středisko věnované prvnímu, druhému a třetímu odboji a našemu exilu, který je s tím opakovaným bojem za svobodu spjat.


poznámka

Slavnostně otevřené muzeum exilu navštívil v sobotu 29. listopadu premiér Mirek Topolánek. Na zahájení nechyběl ani ministr školství Ondřej Liška či spisovatel a bývalý ministr kultury Milan Uhde. Přijel i český velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel a samozřejmě i čeští exulanti.

Jan Kratochvil se narodil těsně po tom, co jeho otec utekl do exilu. Ten nejprve utíkal před nacisty, po druhé světové válce potom před komunisty. Setkal se s otcem až po roce 1989. Aby se podobná historie neopakovala, chce předat dalším generacím co nejvíce informací. I proto založil se svou rodinou Muzeum českého a slovenského exilu 20. století.
V muzeu jsou panely s informacemi, ale i dobové předměty. „Dědeček byl žákem Tomáše Garrigue Masaryka, vztah jeho rodiny k té naší byl velice blízký. Když otec utíkal, setkal se s jeho dcerou Alicí Masarykovou, která mu poskytla materiály. Například peněženku Masaryka nebo jeho profesorskou čepici,“ popsal J. Kratochvil.




osoby

Jan Kratochvil
zakladatel muzea Sabina Kratochvilová
spoluzakladatelka muzea


objekty

parašutisté, kteří zahynuli v červnu 1942 v Resslově ulici v Praze
pamětní deska: Štefánikova 22/01
pamětní deska je součástí muzea


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 26. 06. 2018