Knihovna kapucínského kláštera mimořádně otevřena pro veřejnost

10. 7. 2009



místo

klášter kapucínů


charakteristika

Na dvě hodiny se poprvé pro veřejnost otevřela knihovna brněnského kapucínského kláštera, kam běžně mohou pouze mniši a badatelé. „Zpřístupnění knihovny je součástí výstavního projektu Brno v době barona Trencka, do nějž se zapojila řada muzeí a kostelů,“ řekl ČTK pořadatel akce Petr Lukas.
Rokoková knihovna vznikla v letech 1763 až 1764 v traktu, který kapucíni postavili díky obnosu z pozůstalosti barona Trencka. Ten je v klášteře pochován.


poznámka

Současná knihovna se skládá ze tří místností. Dvě z nich jsou menší o rozměrech asi 4 x 5 m a hlavní sál uprostřed má 9,6 x 5,4 metry. Mezi kapucínskými knihovnami je tato knihovna jedinečná výškou přes dvě patra budovy. Jako architekt se zde uplatnil František Antonín Grimm, jehož rodný bratr byl v té době provinciálem.
Knihovna vyniká nad jiné klášterní bibliotéky také pozoruhodnou vnitřní výzdobou: bohatě profilované, konvex-konkávně zprohýbané vestavěné knihovní skříně hlavního sálu, doplněné sochařskou výzdobou alegorických postav andílků, organicky doplňuje nástropní freska, dílo Josefa Sterna.
V kapucínském fondu je nyní asi 8000 svazků, z toho 6500 starých tisků. Protože kapucíni přišli na Moravu z Itálie, zachovalo se i v Brně mnoho knih v italštině. Většinu svazků pak řád získával darem. Díky pečlivé evidenci kapucíni znají téměř všechny dárce.



události

27. 5. 2004
Oslavy 400. výročí příchodu Řádu menších bratří kapucínů do Brna


osoby

Josef Stern
autor nástropní fresky v knihovně kapucínského kláštera Franz von Trenck
voják a špilberský vězeň pochovaný v kryptě kapucínského kostela


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 26. 06. 2018