Vítězslava Kaprálová

* 24.1.1915 Brno – † 16.6.1940 Montpellier (Francie)


skladatelka, dirigentka a klavíristka


rodné jméno

Kaprálová


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


nej...

Československo: - první česká dirigentka, která řídila koncert České filharmonie (1937) a symfonického orchestru BBC (1938)
- jako první dívka v historii brněnské konzervatoře si zvolila nejnáročnější studijní kombinaci, skladbu a dirigování
- absolventskou skladbu „Klavírní koncert“ si osobně řídila, u klavíru účinkoval její pedagog Ludvík Kundera, a stala se první ženou, která stála v Brně na dirigentském stupínku


zajímavé okolnosti

Autorka skladeb orchestrálních, komorních, písňových, klavírních i vokálních. První česká dirigentka, která řídila koncert České filharmonie (1937) a symfonického orchestru BBC (1938).


příčina úmrtí

neobjasněna


bydliště

Brno:
- Metodějova 6
- Purkyňova 40
- Husitská 2,
Paříž (od roku 1938),
Montpelliere (1940)


vzdělání

1930–1935 konzervatoř v Brně (skladba u V. Petrželky, dirigování u Z. Chalabaly),
1935–1937 mistrovská škola pražské konzervatoře (u Vítězslava Nováka a Václava Talicha),
od roku 1937 stipendium na École Normale de Musique (dirigování u Charlese Muncha), ve stejné době (v letech 1937–1940) soukromé studium skladby u Bohuslava Martinů


vyznamenání a pocty

Smetanova cena (1938 za provedení vlastního díla Vojenská symfonieta)


jiné pocty

členka České akademie věd in memoriam (1946)


dílo

zobrazit


zaměstnání

koncerty s Českou filharmonií (1937) a BBC (1938), aj.


čestný hrob

Ústřední hřbitov města Brna, Vídeňská 96, Čestná alej, skup. H5, hrob č. 98


pojmenováno

- Základní umělecká škola v Brně-Králově Poli, Palackého 70.
- The Kapralova Society - nezisková hudební společnost se sídlem v kanadském Torontu. Jejím účelem je pečovat o odkaz Vítězslavy Kaprálové (od roku 1998, kdy byla tato společnost založena, iniciovala a finančně podpořila celou řadu projektů, které se zaměřují na vydávání díla Kaprálové tiskem i na hudebních nosičích).
- The Kapralova Quartet (založen v roce 1995, původně se jmenoval Venus Quartet Prague).


poznámky

Byla jedinou českou žačkou hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Stali se z nich spolupracovníci a blízcí přátelé, navzájem se ovlivňovali ve své tvorbě. Hlavním odpůrcem lidského vztahu Bohuslava Martinů a Vítězslavy Kaprálové byl její otec Václav Kaprál.
Lidsky nejšťastnější se cítila Vítězslava Kaprálová na Vysočině, ve Třech Studních, kde si její rodiče postavili v roce 1933 vilku (později ji věnovali Nadaci český hudební fond k rekreaci a inspiraci skladatelů a jejich rodinných příslušníků). Zde, v zahradě vilky, je symbolický hrob s kovovým křížem a schránkou s prstí z původního hrobu v Montpellier. Vítězslavu Kaprálovou připomíná na Třech Studních u studánek Barborka a Vitulka kamenný památník.
Zdraví Vítězslavy (Vitulky, jak ji nazývali v rodině) bylo od mládí chatrné, na ozdravném pobytu v Smokovci dostala spálu, pobyt zde si tak prodloužila o další týdny.
V dubnu 1940 se provdala za Jiřího Muchu. Krátce po svatbě byla hospitalizována v Paříži a při útěku před frontou zemřela v Montpellier. Příčina úmrtí je dodnes neobjasněna, dobové zprávy se rozcházely. Uváděly: zápal plic, po operaci rakoviny v dutině břišní, miliární tuberkulóza, tuberkolóza slepého střeva, granulie, typhobacilosa s maligním vývojem. Pozdější špatná interpretace z jejího deníku uváděla jako příčinu úmrtí komplikace po potratu. Po prostudování původní lékařské zprávy z Montpellier se v roce 2016 Dr. Philip A. Mackowiak z Lékařské fakulty University of Maryland přiklonil k diagnóze tyfoidní horečky. Na pohřbu byli jen tři lidé: manžel Jiří Mucha, sestřenice skladatelky Věra Uhlířová a strýc Bohumil Kaprál.
Po válce 12. 11. 1946 byly její ostatky exhumovány, v Paříži zpopelněny a 14. 11. 1946 uloženy na Ústředním hřbitově v Brně.
Mezi nejvýznamnější události týkající se V. Kaprálové patří sedmidenní festival na Michiganské univerzitě v Ann Arbor, USA, věnovaný celý pouze její hudbě, který proběhl ve dnech 20.–⁠27. 9. 2015; dále pětihodinový dokument rozhlasové stanice BBC Radio 3 (12.–16. 10. 2015) v prestižním programu Composer of the Week (skladatel týdne) a dvoudenní mezinárodní symposium věnované Kaprálové, které se uskutečnilo v Basileji ve dnech 27.–28. 11. 2015.
V současné době (2021) probíhá výstava Portraits de France pařížského Musée de l'homme, pořádaná pod patronací prezidenta Macrona. Jedná se o potréty osobností, kteří jsou spjati s Francií svou činností a významem, ačkoliv nebyli Francouzi. Z původních 318 jmen organizátoři výstavy vybrali 58 jmen, mezi nimi jedinou Češku - Vítězslavu Kaprálovou.


obrazy

pojmenované ulice


osoby

Bohumil Kaprál
strýc Ludvík Kundera
učitel Rudolf Kundera
Bohumír Liška
nastudoval premiéru jejího díla Suita Rustica Vilém Petrželka
učitel
další osoby (1)...


partneři

Jiří Mucha
sňatek: 23. 4. 1940 (manželství trvalo pouhé 2 měsíce)



ulice

Metodějova
bydliště Husitská
bydliště Purkyňova
bydliště


osoba na objektech

V. Kaprálová
pamětní deska: Palackého třída 70/02


stavby

Ústřední hřbitov města Brna
Vídeňská 96/306
skladatelka, dirigentka a klavíristka; místo posledního odpočinku


události

20. 1. 2015
Vydání série známek s portrétem Vítězslavy Kaprálové 19. 1. 2015
Pět koncertů ke stému výročí narození Vítězslavy Kaprálové 14. 12. 2004
Výstava Žena mezi pěti linkami
hudební skladatelka a dirigentka


související odkazy

Fl, Menš


Aktualizováno: 05. 01. 2022