Výročí připadající na tento týden

175 let
* 15. 10. 1846

Salomon Austerlitz

průmyslník v oboru výroby cukrovinek

165 let
* 15. 10. 1856

Carl Weinbrenner

architekt

150 let
* 15. 10. 1871

Františka Skaunicová

sociální pracovnice; spisovatelka

140 let
* 15. 10. 1881

Stanislav Švehla

stavební inženýr (jeden z prvních absolventů ČVŠT v Brně)

140 let
* 15. 10. 1881

František Zeman

řádný profesor národního hospodářství, finanční vědy a statistiky na České vysoké...

140 let
* 15. 10. 1881

Jan Svoboda

vládní rada a sociální pracovník

130 let
* 15. 10. 1891

Hubert Svoboda

stavitel v Brně

125 let
* 15. 10. 1896

Theodor (Bohdan) Švábenský

válka a odboj 1914–1919; legionář italský

120 let
* 15. 10. 1901

Karel Volný

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; druhé stanné právo

110 let
* 15. 10. 1911

Richard Zanáška

sportovec - atletika (sprinty)

105 let
† 15. 10. 1916

Albín Šponer

válka a odboj 1914–1919; oběti války

85 let
† 15. 10. 1936

Alois Johann Baeran

úředník, politik, novinář

80 let
† 15. 10. 1941

Sigmund Drexler

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 15. 10. 1941

Walter Pick

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 15. 10. 1941

Emil Singer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 15. 10. 1941

Arnold Hochberger

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

80 let
† 15. 10. 1941

Oskar Minich

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 15. 10. 1941

Jaques (Jakub) Adler

zemský sekretář Jednotného svazu v Brně; přísedící pracovního soudu; válka a odboj...

80 let
15. 10. 1941

Zápis popravených v Brně 14. 10. 1941

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
15. 10. 1941

Popravy v prvním stanném právu v Brně (středa 15. října)

V tento den byli popraveni 4 muži, v úmrtním protokolu jsou zapsáni pod číslem 3755c-f....

80 let
† 15. 10. 1941

Václav Šmíd

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 15. 10. 1941

Vladimír Gajdoš

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 15. 10. 1941

Josef Kolísek

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 15. 10. 1941

Václav Luhan

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo; učitelé Země moravskoslezské

70 let
† 15. 10. 1951

Bohumil Pazdera

obchodník v Brně-Tuřanech

50 let
† 15. 10. 1971

Oskar Hála

válka a odboj 1938–1945; holocaust (přežil)

45 let
15. 10. 1976

Zahájení pravidelné dopravy na železniční trati Horní Heršpice - Brno jih - Modřice

Mezi Horními Heršpicemi a Modřicemi byla vybudována železniční stanice Brno jih se...

40 let
† 15. 10. 1981

Robert Konečný

filozof, psycholog; pedagog; literát; válka a odboj 1938–1945; účastník domácího odboje,...

40 let
† 15. 10. 1981

Čestmír Jeřábek

magistrátní úředník; spisovatel a divadelní kritik
dítě osobnosti: Viktor Kamil...

30 let
† 15. 10. 1991

Oldřich Tichý

hispanista

25 let
† 15. 10. 1996

Leo Šua (Joshua) Eitinger

významný norský psychiatr českého původu, jeden ze zakladatelů viktimologie

5 let
15. 10. 2016

Odhalení pamětní desky Sira Nicholase Wintona a Thomase Graumanna v Brně

Sir Nicholas Winton (1909–2015) jako zachránce a Thomas Graumann (* 1931) jako zachráněný...

15. 10. 1619

Zvolení Fridricha Falckého za českého krále

vydán Patent direktorů Markrabství moravského, který oznamuje volbu Fridricha Falckého za...

* 15. 10. 1872

Adolf Fleischer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 15. 10. 1873

Karl Haas

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 15. 10. 1877

Sigmund Schäfer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
otec osobnosti: Irene Knöpfelmacher

* 15. 10. 1880

Hugo Hanak (Hannak)

podnikatel ve vlnařství
dítě osobnosti: Julius Hanak

* 15. 10. 1883

Evžen Brož

významný činovník klubu SK Moravská Slavia

* 15. 10. 1885

Erich Deabis

právník, úředník; učitel na Německé technice

* 15. 10. 1885

Olga Josková

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; učitelé Země moravskoslezské

† 15. 10. 1887

Antonín Javůrek

sbormistr a skladatel

* 15. 10. 1889

Karel Novotný

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 15. 10. 1890

Karel Gassenheimer

brněnský cukrář a kavárník

* 15. 10. 1892

Karel Kubeška

válka a odboj 1914–1919; československý dobrovolec 1918–1919; válka a odboj 1938–1945;...

* 15. 10. 1893

Jan Jelínek

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 15. 10. 1894

Jaromír Ilja Kraus

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský; oběti války

* 15. 10. 1895

František Arnold

válka a odboj 1914–1919; legionář italský; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

* 15. 10. 1897

Jan Hložek

válka a odboj 1914–1919; oběti války

* 15. 10. 1898

Jaroslav Brož

voják z povolání

* 15. 10. 1899

Vítězslav Hošický

válka a odboj 1914–1919; československý dobrovolec 1918–1919; válka a odboj 1938–1945;...

* 15. 10. 1899

Jaroslav Servis

válka a odboj 1938–1945; oběti osvobozovacích bojů; zaměstnanci železnice

* 15. 10. 1902

Emil Hladík

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; druhé stanné právo

† 15. 10. 1914

Raimund Sedláček

válka a odboj 1914–1919; oběti války

† 15. 10. 1917

Václav Čoupek

válka a odboj 1914–1919; oběti války

† 15. 10. 1918

Antonín Krejčí

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský; oběti války

* 15. 10. 1919

Karel Havlíček

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; nálet 20. 11. 1944

* 15. 10. 1920

Franz Hrdlicka

válka a odboj 1938–1945, stíhací pilot Luftwaffe

† 15. 10. 1924

Johann Schulz

sládek v Jehnicích

† 15. 10. 1924

Jan Máchal

organizátor sokolského hnutí

* 15. 10. 1927

Zdena Tošnarová

sportovkyně - atletika (štafeta)
partner osobnosti: Milan Tošnar

† 15. 10. 1933

Jakob Spitz

kameník v Brně

† 15. 10. 1933

Josef Lakomý

průmyslník v chemické výrobě

15. 10. 1933

Atletické trojutkání Sokol Královo Pole - Znojmo - Tišnov

Na neděli 15. října 1933 bylo naplánováno utkání sokolských atletů z Králova Pole, Znojma...

† 15. 10. 1939

Marie Wollnerová

operní pěvkyně

† 15. 10. 1940

Ferdinand Vyzina

starosta Medlánek v letech 1901–1910
otec osobnosti: Antonín Vyzina

† 15. 10. 1942

Olga Schmidl

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Ernestine Schlesinger

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
dítě osobnosti: Philipp Horowitz

† 15. 10. 1942

Jakub Zweig

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Arnold Hickl

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Gabriella Bock

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Alexander Bock

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Helene Alexander

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Karoline Soffer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Moritz Soffer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
otec osobnosti: Richard Soffer

† 15. 10. 1942

Gisela Goldberg

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
sestra osobnosti: Franz Popper
...

† 15. 10. 1942

Maxmilian Steiner

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Aurelie Steiner

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Adolf Brick

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Alexander Werner

středoškolský pedagog v Brně; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Louise Winternitz

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
partner (druhá manželka) osobnosti:...

† 15. 10. 1942

Ludwig Gross

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Marie Tandler

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Marta Weil

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Johann Schulz

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
otec osobnosti: Josefine (Josefa)...

† 15. 10. 1942

Bertha Deutsch

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
partner osobnosti: JUDr. Adolf...

† 15. 10. 1942

Adolf Deutsch

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
otec osobnosti: JUDr. Konrád...

† 15. 10. 1942

Josefine Sachs

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Jakub Sachs

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Rosa Kaff

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Hugo Kaff

podnikatel ve výrobě osvětlovacích těles; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Emilie Kornfeld

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Elisabeth Hochwald

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Charlotte Hochwald

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Joseph Hochwald

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Henriette Thorsch

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Franziska Rotter

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Gustav Bauer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Adolf Kohn

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Irene Windholzová

podnikatelka v octárenství, výrobě lihovin a nealkoholických nápojů; válka a odboj...

† 15. 10. 1942

Anna Steinová

velkoobchodnice, podnikatelka v papírnictví; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace;...

† 15. 10. 1942

Helene Hochberg

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Anna Jezerská

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

† 15. 10. 1942

Gisele Schönbeck

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Julius Schönbeck

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Jeanette Donath

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Friedrike Donath

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Hedwig Jellenik

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Eugenie Traubová

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Hermine Neubauer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Johanna Neubauer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Regina Eisenmann

spolupodnikatelka v pletařství; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Arnošt Berger

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

† 15. 10. 1942

Cilly Schallinger

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Max Schallinger

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Regine Knöpfelmacher

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Hedvig Haas

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Regine Freund

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
sestra osobnosti: Josef Freund

† 15. 10. 1942

Karoline Fürst

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Ida Auspitzer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Sigmund Auspitzer

pedagog zpěvu a operní pěvec; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Ilke Popper

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Alfred Wiesner

podnikatel v knihtisku; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

František Říkovský

geograf; klimatolog; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

† 15. 10. 1942

Zdeněk Koželuha

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

† 15. 10. 1942

Emanuel Kantor

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1942

Malvine Kantor

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 15. 10. 1945

Marie Vozábová

partner osobnosti: Jaroslav Vozáb

† 15. 10. 1953

Vilém Sedláček

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

† 15. 10. 1960

Albert Abraham Ticho

významný izraelský oční lékař
partner osobnosti: Anna Ticho

† 15. 10. 1965

Josef Koloušek

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

† 15. 10. 1970

Jan Zháněl

muzejní pracovník; válka a odboj 1938–1945; účastník odboje v Jugoslávii

† 15. 10. 1984
† 15. 10. 1985

Zdeněk Vymazal

redaktor Čs. rozhlasu studio Brno, redaktor zpravodajství Čs. televize studio Brno;...

† 15. 10. 2007

Emil Kajetán Matonoha

salvatorián, římskokatolický kněz; perzekuce po roce 1948

15. 10. 2008

Otevření Denního centra pro lidi bez domova

Oblastní charita Brno opravila dům v Bratislavské ulici v Brně, kde bylo zřízeno Denní...

15. 10. 2008

Výstava „Matka Boží Tuřanská“

Výstava „Matka Boží Tuřanská“ byla za přítomnosti brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho...

15. 10. 2013

Slavnostní otevření Centra diagnostiky zoonóz VFU Brno

Ceremoniál proběhl v rámci oslav 95. výročí založení univerzity.
Diagnostické,...

15. 10. 2015

Odhalení „Kamenů zmizelých“ v Brně

V tento den bylo odhaleno v Brně celkem 12 nových kamenů zmizelých na čtyřech místech.
...

15. 10. 2018

Výstava druhého ročníku finálových projektů DÁME NA VÁS na náměstí Svobody

výstava představila 63 projektů, které bojovaly o hlasy ve velkém hlasovacím finále


195 let
* 16. 10. 1826

Karl Franz Vávra (Wawra)

mlynář, později soukromník a majitel domu v Brně

135 let
* 16. 10. 1886

Alois Němec

elektrotechnik, vrchní ředitel SME, válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

135 let
* 16. 10. 1886

Alfred Fiedler

podnikatel ve strojírenství
dítě osobnosti: Ignaz Adalbert Fiedler

135 let
* 16. 10. 1886

František Method (Metoděj) Žampach

redaktor; spisovatel; komunální politik

135 let
* 16. 10. 1886

Jan Sedláček

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

125 let
* 16. 10. 1896

Jan Hurtík

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první...

115 let
* 16. 10. 1906

Karel Vaňáček

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

105 let
† 16. 10. 1916

Josef Svánovský

válka a odboj 1914–1919; oběti války

105 let
* 16. 10. 1916

Ladislav Nosák

protikomunistický odboj; oběť perzekuce

95 let
16. 10. 1926

Návštěva italského korespondenta v Brně

italský korespondent a spisovatel Carlo Richelma poznával památky Brna

80 let
† 16. 10. 1941

Max Laufer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 16. 10. 1941

Konrád Wilhelm

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace, první stanné právo

80 let
† 16. 10. 1941

Arthur Zeisel

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 16. 10. 1941

Karel Jelínek

válka a odboj 1938–1945; politický vězeň

80 let
† 16. 10. 1941

Arthur Feldmann

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace, první stanné právo

45 let
16. 10. 1976

Tvarůžkův memoriál v šermu šavlí

Jednalo se o jubilejní ročník – poprvé se tento turnaj konal před 30 lety.
Turnaje se...

15 let
16. 10. 2006

Výstava Od Bruselu 1958 po Aichi 2005

výstava fotografií dokumentujících československou a českou účast na světových výstavách...

16. 10. 1514

Boje městského stavu o hospodářské výsady s panským a rytířským stavem

Vladislav II. Jagellonský, král český a markrabě moravský, žádá představitele města, aby...

16. 10. 1578

Potvrzení předcházejících privilegií

Rudolf II., král český a markrabě moravský oznamuje, že před něj předstoupili purkmistr a...

16. 10. 1667

Obnovení vinohradů na Radlase

Kartuziánský konvent v Králově Poli učinil smlouvu s majiteli vinohradů ohledně slevy...

* 16. 10. 1824

Eduard Till

velkoobchodník a průmyslník v oboru železářství
adoptivní otec osobností: Eduard a...

* 16. 10. 1832

Carl Reissig st.

právník-advokát, ředitel Zemské hypoteční banky

* 16. 10. 1845

Theodor Gottfried Josef/Gottfried Theodor Josef Grossmann

podnikatel v papírenství
dítě osobnosti: Gottfried Grossmann

* 16. 10. 1848

Felix Oplustil

brněnský zpěvák

† 16. 10. 1860

Israel Popper

majitel továrny na jemná sukna

* 16. 10. 1874

Moritz Strompf

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 16. 10. 1874

Vilém Baumgaertl

ředitel Úrazové pojišťovny dělnické pro Moravu a Slezsko v Brně

* 16. 10. 1875

Tomáš Havlásek

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 16. 10. 1879

Ondřej Kníž

kapitán technické služby ve výslužbě; bývalý lodní strojní ředitel a velitel čs....

* 16. 10. 1883

Havel Čoupek

válka a odboj 1914–1919; oběti války

* 16. 10. 1883

Sergej Nikolajevič Vojcechovskij

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský; válka a odboj 1938–1945; 3. zemský vojenský...

* 16. 10. 1884

Adolf Gajdoš

básník a prozaik, autor literatury pro mládež, překladatel

* 16. 10. 1884

Augustin Vlček

válka a odboj 1914–1919; legionář italský

* 16. 10. 1887

Konrád Šenk

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 16. 10. 1890

Bohumír Šašecí

úředník

* 16. 10. 1892

Stanislav Jelínek

voják z povolání

* 16. 10. 1892

Karel Dudek

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 16. 10. 1894

Antonín Majárek

válka a odboj 1914–1919; legionář italský

* 16. 10. 1894

Emil Rolínek

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 16. 10. 1894

Jan Klimeš

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 16. 10. 1897

Václav Čupr

chemik, vysokoškolský profesor

* 16. 10. 1897

Ludvík Zezula

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 16. 10. 1898

Erich Hannak (Hanak)

podnikatel v konzervárenství zeleniny

* 16. 10. 1898

Karel Němec

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; vysokoškolský pedagog

* 16. 10. 1899

Rudolf Martinek

válka a odboj 1914–1919; legionář italský; padl na Slovensku v bojích o jižní hranici ČSR

16. 10. 1899
* 16. 10. 1902

Thea Laufer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 16. 10. 1902

Bohumil Tureček

scénograf a architekt

* 16. 10. 1902

Jan Škurek

válka a odboj 1938–1945; účastník odboje a politický vězeň
bratr osobností: Alois a...

* 16. 10. 1903

Ilona Lambergová

válka a odboj 1938–1945, oběti okupace; první stanné právo

* 16. 10. 1903
16. 10. 1904

První stálý kinematograf v Brně

Brněnský rodák Karl Hanuschka|Karel Hanuschka postavil přízemní budovu na dnešní Benešově...

* 16. 10. 1907

Božena Berta Hancevich (Hančevič)

herečka
sestra osobností: Josefina Marie (Jožka) Koldovská a Mojmír Smola

* 16. 10. 1907

František Adámek

úředník a archeolog, vlastivědný pracovník

* 16. 10. 1910

Marie Vanýsková

lékařka v Brně

* 16. 10. 1912

Václav Drbola

římskokatolický kněz; protikomunistický odboj; oběť perzekuce po roce 1948 (proces...

* 16. 10. 1912

Miroslav Hlaváč

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; učitelé Země moravskoslezské

* 16. 10. 1913

Běla (Albína) Ningerová

internistka, spoluzakladatelka brněnské geriatrie, krajská gerontoložka
partner osobnosti:...

† 16. 10. 1915

Rudolf Milán

válka a odboj 1914–1919; oběti války

† 16. 10. 1915

Zdenka Wiedermannová-Motyčková

učitelka, redaktorka a propagátorka ženského vzdělávání

* 16. 10. 1918

Alois Šimeček

válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje

* 16. 10. 1919

Miroslav Bílý

válka a odboj 1938–1945; politický vězeň, 17. 11. 1939 (dodatečná akce)

* 16. 10. 1919

Bohuslav Burian

římskokatolický kněz, oběť perzekuce po roce 1948

* 16. 10. 1919

Alois Hanuš

válka a odboj 1938–1945; příslušník čs. zahraniční armády ve Francii a Velké Británii;...

16. 10. 1924

Odhalení pamětní desky připomínající ustavení a činnost bytového družstva důstojnictva v Brně

činnost stavebního družstva|pamětní deska připomíná ustavení a činnost bytového družstva...

* 16. 10. 1927

Prokop Novák

pedagog, významný psycholog, literát
partner osobnosti: PhDr. Miroslava...

16. 10. 1934

První start sovětských fotbalistů v Brně

Proti SK Židenice nastoupila reprezentační jedenáctka Moskvy.
Na hřiště Židenic...

† 16. 10. 1938

Jan Navrátil

lékař; majitel sanatoria v Brně

† 16. 10. 1940

Jan Chalupa

válka a odboj 1938–1945; zahraniční odboj; příslušník čs. letectva ve Velké Británii za...

† 16. 10. 1942

Julius Bunzel-Federn

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1942

Regina Munková

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Karl Feldmann

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Sofie (Sonja) Meissner

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Leo Meissner

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Norbert Meissner

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Charlotte (Lotte) Meissner

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Petr Grünberger

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Eleonora (Ella) Grünberger

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Leo Pick

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Katherine Morgenstern

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
partner (druhá manželka) osoby: JUDr....

† 16. 10. 1944

Walter Windholz

operní pěvec; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Alois Fleischer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Jindřich Morgenstern

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
otec osobnosti: Jiří Morgenstern

† 16. 10. 1944

Klotilde Czuczka

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Ernestine Weisz (Weiss)

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
partner (druhá manželka) osobnosti:...

† 16. 10. 1944

Bernhard Kaff

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Rudolf Scherbak

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Adolf Grünfeld

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Ernst Schönbeck

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Theresia Tugendhat

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Leopold Tugendhat

obchodník; válka a odboj 19138–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Erna Fuhrmann

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Hans Fuhrmann

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Karel Sonnenfeld

advokát; člen brněnského městského zastupitelstva a městské rady; válka a odboj...

† 16. 10. 1944

Felix Schulz

profesor německé obchodní akademie v Brně; stálý soudní znalec účetnictví; válka a odboj...

† 16. 10. 1944

Robert Spitzer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Rudolf Feldmann

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Artur Czuczka

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1944

Hilda Pisk

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 16. 10. 1945

Otto Theodor Maria Schneider

podnikatel v chemické výrobě

* 16. 10. 1945

Pavel Varvařovský

právník, bývalý soudce Nejvyššího soudu ČSFR a ČR, soudce Ústavního soudu, od září...

* 16. 10. 1949

Hubert Valášek

historik a archivář

† 16. 10. 1964

Miroslav Fridrich

skladatel, výtvarník a pedagog
otec osobnosti: Věra Fridrichová

† 16. 10. 1978

Emil Malacka

romanopisec regionálního zaměření, novinář

† 16. 10. 1982

Hans Hugo Bruno Selye

kanadský lékař, fyziolog, patofyziolog a endokrinolog, mezinárodně uznávaná autorita v...

† 16. 10. 1987

Miroslav Černý

vysokoškolský pedagog; vědec v oboru elektrotechnika

† 16. 10. 1987

Ludmila Fliedrová

sportovkyně - atletika (vrh koulí)

16. 10. 1997

Slavnostní otevření M-paláce

Budova M-Palác|M-paláce se stala dominantou jižní části Brna.

Dobový tisk...

16. 10. 2002

Brněnská šestnáctka

Mezinárodní soutěžní festival krátkometrážních a středometrážních hraných filmů.

† 16. 10. 2007

Stanislav Fišer

herec a režisér

† 16. 10. 2007

Manny Binder

válka a odboj 1938–1945; holocaust (přežil)

16. 10. 2008

Zahájení výstavy „Tutanchamon – jeho hrob a poklady“

Výstava „Tutanchamon – jeho hrob a poklady” byla slavnostně zahájena 16. 10. 2008 v...

16. 10. 2009

Otevření obchodu společnosti KappAhl

Švédský obchodní řetězec KappAhl otevřel svůj první obchod v nákupním a obchodní centru...

16. 10. 2010

I. ročník běžeckého závodu kolem Brněnské přehrady "TRIEXPERT Vokolo príglu 2010"

Start závodu v 11.00 hodin. Délka trati je 13,7 km (vede okolo Brněnské přehrady), je mírně...

16. 10. 2012

Slavnostní instalace busty B. Placzka

ve vstupní hale židovské obce v Brně byla instalována B. Placzek|busta Barucha Placzka,...

† 16. 10. 2015

Aleš Rejthar

lékař-patolog a onkolog, zakladatel oddělení onkologické patologie

16. 10. 2018

Slavnostní instalace „Poesiomatu“ v Brně

Poesiomat je socha a zároveň jukebox na poesii osazený ve veřejném prostoru. V současnosti...


355 let
† 17. 10. 1666

Fabián Šebestián Malivský z Maliv

zemský advokát a manufakturista

205 let
* 17. 10. 1816

Ernst Johann Herring

velkoobchodník, finančník, mecenáš

175 let
* 17. 10. 1846

František Balcárek

učitel, organizátor učitelského hnutí na Vyškovsku

145 let
* 17. 10. 1876

Jindřich Žáček

státní úředník; viceprezident země Moravskoslezské; válka a odboj 1938–1945; politický...

135 let
* 17. 10. 1886

Lothar Gottlieb Tirala

lékař, gynekolog, psycholog, zoolog, vysokoškolský profesor, ředitel institutu pro rasovou...

130 let
* 17. 10. 1891

Vladimír Novák

zakladatel československé traumatologie, primář brněnské úrazové nemocnice a ředitel...

125 let
* 17. 10. 1896

František Černil

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský; válka a odboj 1938–1945; účastník odboje a...

115 let
* 17. 10. 1906

Liselotte Spitz

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

115 let
† 17. 10. 1906

Alois Vojta-Jurný

herec a režisér

100 let
† 17. 10. 1921

Samuel Heinrich Troller

velkobchodník

90 let
* 17. 10. 1931
80 let
† 17. 10. 1941

Julius Schönthal

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 17. 10. 1941

Leo Lederer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 17. 10. 1941

Friedrich Morgenstern

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo
partner osobnosti: Alice...

80 let
17. 10. 1941

Zápis popravených v Brně 15. 10. 1941

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
17. 10. 1941

Popravy v prvním stanném právu v Brně (pátek 17. října)

V tento den bylo na základě rozsudku stanného soudu popraveno 8 mužů. V úmrtním protokolu...

80 let
† 17. 10. 1941

Oldřich Toman

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 17. 10. 1941

František Podsedník

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 17. 10. 1941

Jan Čáslava

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 17. 10. 1941

Alois Vaverka

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 17. 10. 1941

Jindřich Čalkovský

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 17. 10. 1941

Antonín Novotný

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 17. 10. 1941

Oldřich Kříž

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 17. 10. 1941

Ladislav Skládaný

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první...

75 let
† 17. 10. 1946

Rudolf Suchánek

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

70 let
† 17. 10. 1951

Josefina (Joža) Podhajská

operní pěvkyně a herečka

55 let
† 17. 10. 1966

Karel Hruška

operní pěvec

25 let
† 17. 10. 1996

Jaromír Scholz

vědecko-výzkumný pracovník; průkopník okrasného zahradnictví, zahradní a krajinářské...

15 let
17. 10. 2006

Odhalení pomníku věnovaného obětem válek a nesvobody 20. století

válka a odboj 1914–1919; válka a odboj 1938–1945; období totality 1948–1989

17. 10. 1307

Potvrzení Rudolfových a Fridrichových privilegií

Albrecht I., král římský, potvrzuje pro věrnost a stálost konšelů a všech brněnských...

17. 10. 1353

Statuta brněnských nevěstek

Z příkazu markraběnky Markéty Opavské a následným rozhodnutím brněnské městské rady byly...

† 17. 10. 1727

Johann Georg Brockel (Prockel)

městský lékárník v lékárně U zlaté koruny

* 17. 10. 1820
* 17. 10. 1854

Friedrike Stiassni

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 17. 10. 1868

Emerich Beran

hudební pedagog a skladatel

17. 10. 1868

Založení německého pěveckého spolku „Königsfelder Sängerbund“ v Králově Poli

I když byl spolek německý, zpívali v něm i Češi a na repertoáru byly i české písně...

* 17. 10. 1872

Emil Fried

lékař v Brně

* 17. 10. 1877

Rudolf Kreisky

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 17. 10. 1878

Bartoloměj Janků

lékař v Brně

* 17. 10. 1882

Karl Feldmann

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 17. 10. 1882

Lukáš Liška

válka a odboj 1914–1919; oběti války

* 17. 10. 1883

Albert Abraham Ticho

významný izraelský oční lékař
partner osobnosti: Anna Ticho

* 17. 10. 1884

Jan Húsek

československý a slovanský etnograf, sociolog, dialektolog, středoškolský profesor; válka a...

* 17. 10. 1889

Vojtěch Šeda

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; druhé stanné právo

* 17. 10. 1893

Karel Javor

sbormistr

* 17. 10. 1893

Petr Alexej Olšanský

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

* 17. 10. 1894

Josephine Hochwald

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 17. 10. 1894

Karel Svoboda

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 17. 10. 1895

Vojtěch Šebek

válka a odboj 1914–1919; legionář italský

* 17. 10. 1897

Svatopluk Dopita

válka a odboj 1914–1919; legionář italský
bratr osobnosti: Ludmila Dopitová
...

* 17. 10. 1900

Jan Frodl

válka a odboj 1938–1945; politický vězeň; akce 1. 9. 1939; politický vězeň po roce 1948

* 17. 10. 1900

Zdeněk Josef Pekárek

válka a odboj 1938–1945; účastník čs. zahraničního odboje; příslušník RAF ve Velké...

* 17. 10. 1902

Jan Hirš

válka a odboj 1938–1945; politický vězeň

† 17. 10. 1904

Ctibor Helcelet

zakladatel brněnského Sokola, český vlastenec, politik
dítě osobnosti: MUDr. Jan...

* 17. 10. 1905

Leopold Zatočil

vysokoškolský pedagog, germanista

* 17. 10. 1907

Leopold Stoklas

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

* 17. 10. 1908

Sylva Goldflamm

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 17. 10. 1908

Leo Tieber

válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje

17. 10. 1909

První atletický závod Moravské Slavie

Nově založený odbor pro lehkou atletiku Moravské Slavie uspořádal svůj první "interklubový"...

† 17. 10. 1910

Johann Nepomuk Wenzl Reibhorn

průmyslník ve vlnařství

* 17. 10. 1910

Emil Sedláček

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

* 17. 10. 1912

Emil Malacka

romanopisec regionálního zaměření, novinář

* 17. 10. 1914

Bohumil Velička

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; popravení ve Vratislavi 24. 1. 1945

† 17. 10. 1915

Emil Rieger

voják z povolání

† 17. 10. 1920

František Bílý

filolog, lingvista, literární historik a kritik, zemský školní inspektor

* 17. 10. 1922

Radomír Václav Luža

politik, právník a historik
dítě osobnosti: Ing. Vojtěch Boris Luža

* 17. 10. 1924

Bartoloměj Daniel

první romský autor u nás, spoluzakladatel Romského muzea v Brně

* 17. 10. 1928

Milena Rychnovská

vysokoškolská pedagožka, badatelka v oboru ekologie a životního prostředí
dítě...

† 17. 10. 1929

Antonín Rotrökl

četnický strážmistr v Jehnicích (dnes Brno-Jehnice)

† 17. 10. 1942

Paula Spitz

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 17. 10. 1944

Pavel Haas

hudební skladatel; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

17. 10. 1947

Havárie větroně na letišti v Medlánkách

Hned po startu ve 14.20 hodin se na letišti v Medlánkách zřítil větroň řízený...

17. 10. 1947

Odhalení pamětní desky umučeným učitelům Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity

Za účasti představitelů akademické obce a rodinných příslušníků byla slavnostně odhalena...

† 17. 10. 1947

František Novotný

námořník rakousko-uherského námořnictva a účastník národního odboje na Jadranu

17. 10. 1949

Zavedení autobusové dopravy z Řečkovic do Ořešína

Autobusová linka začínala u konečné stanice tramvaje v Řečkovicích a vedla přes Mokrou...

17. 10. 1953

Motocyklové a automobilové závody na Slatinském okruhu

Tyto závody se konaly na tzv. Slatinském trojúhelníku, jehož vrcholy tvořily: kaplička na...

† 17. 10. 1957

František Burget

námořník rakousko-uherského námořnictva a účastník národního odboje na Jadranu

† 17. 10. 1959

Tomáš Čep

pedagog, filozof; válka a odboj 1938–1945; účastník domácího odboje; protikomunistický...

† 17. 10. 1965

Richard Pohanka

malíř

† 17. 10. 1972

Konstantin Ivanovič Skrjabin

významný parazitolog, zoolog a helmintolog

† 17. 10. 1978

Alois Wagner

chemik, vysokoškolský pedagog

† 17. 10. 1980

Miloš Cimbálník

herec a pracovník Československého rozhlasu

† 17. 10. 1989

Jindřich Höhm

vysokoškolský pedagog, tenisový metodik

† 17. 10. 1995

Oldřich Audy

pedagog, spisovatel a literární teoretik

† 17. 10. 2003

Felicián Josef Macháč

kapucín, římskokatolický kněz; perzekuce po roce 1948

† 17. 10. 2005

Jaromír Sirotek

architekt; válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje

17. 10. 2012

Slavnostní poklep základního kamene dostavby Fakulty informatiky Masarykovy univerzity

Slavnostního ceremoniálu poklepu základního kamene dostavby Fakulty informatiky Masarykovy...

17. 10. 2012

Výstava Memory - Liběna Rochová reflexe tradic v oděvních objektech

výstava modelů přední české Liběna Rochová|návrhářky a designérky narozené v Brně

† 17. 10. 2013

Mirko Riedl

knihovník, sběratel a mecenáš umění

17. 10. 2015

Národní eucharistický kongres v Brně

Česká biskupská konference se rozhodla v roce 2015 uspořádat první Národní eucharistický...


165 let
* 18. 10. 1856

Ferdinand Dosedla

otec osobnosti: Josef Dosedla, puškař v Brně (doložen v letech 1898–1914)

155 let
* 18. 10. 1866

Leopold Tutsch

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

155 let
18. 10. 1866

Založení I. c. k. slovanského gymnasia v Brně

Rozhodnutím císaře Františka Josefa I. ze dne 18. 10. 1866 byla zřízena jedna ze dvou...

130 let
* 18. 10. 1891

Jan Weiser

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

130 let
* 18. 10. 1891

František Jílek

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

120 let
* 18. 10. 1901

Frieda Fischer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

110 let
* 18. 10. 1911

Rudolf Albrecht

stomatolog; válka a odboj 1938–1945; účastník domácího odboje; perzekuce po roce 1948,...

85 let
† 18. 10. 1936

Jan Fila

učitel a amatérský archeolog

85 let
18. 10. 1936

Slavnostní odhalení busty Karla staršího ze Žerotína

odhalení busty význačné osobnosti moravských dějin Karel starší ze Žerotína|Karla...

80 let
* 18. 10. 1941

Jan Kučera

herec

80 let
† 18. 10. 1941

Friedrich Knöpfmacher

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 18. 10. 1941

Robert Neumann

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 18. 10. 1941

Marko Neuner

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 18. 10. 1941

Friedrich Krainer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 18. 10. 1941

Fritz Baru

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
† 18. 10. 1941

Jakob Wassertrilling

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

80 let
18. 10. 1941

Zápis popravených v Brně 17. 10. 1941

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

50 let
† 18. 10. 1971

Emil Řehůřek

válka a odboj 1938–1945; účastník domácího odboje a politický vězeň

25 let
† 18. 10. 1996

Metoděj Zemek

katolický duchovní, historik, archivář

25 let
18. 10. 1996

Maďarské kulturní dny

Akce významně přispěla k bližšímu poznání maďarských dějin, poskytla návštěvníkům...

15 let
18. 10. 2006
15 let
18. 10. 2006

Slavnostní otevření židovské obřadní lázně - mikve

Nová obřadní lázeň, tzv. mikve, je od dnešního dne v provozu v Brně. Je to druhá obřadní...

15 let
18. 10. 2006

Slavnostní otevření zrekonstruovaného náměstí Svobody

Program začal již v 15.00 hodin příjezdem historické tramvaje (kterou řídil i sám primátor...

† 18. 10. 1335

Eliška Rejčka

královna česká a polská, zakladatelka cisterciáckého kláštera na Starém Brně

18. 10. 1570

Koupě mlýna ve vsi Komárově pro kapitulu kostela sv. Petra

Jan Grodecký, kanovník olomoucký a probošt kapituly kostela sv. Petra v Brně oznamuje všem,...

18. 10. 1625

Uskladnění vína ve městě

Šlechtična Anna Munkovna z Ivančic, rozená Wolfová ze "Swabie", oznamuje, že požádala...

* 18. 10. 1797

Johann Nepomuk Lukas Klobasser

manufakturista ve výrobě tapet v Brně a později ve Vídni

* 18. 10. 1827
18. 10. 1847

Otevření Zemského ústavu slepců se speciální školou

Ústav byl slavnostně vysvěcen 18. října 1847 a byla v něm zahájena výuka a vzdělávání...

* 18. 10. 1854

Ferdinand Grňa

středoškolský profesor

* 18. 10. 1855

Heinrich Bum

podnikatel v chemickém průmyslu

* 18. 10. 1874

Jan Pospíšil

vrchní magistrátní rada, předseda školského referátu města Brna

* 18. 10. 1877

František Beran

pedagog; honorovaný docent České vysoké školy technické v Brně

* 18. 10. 1882

Oskar Oesterreicher

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 18. 10. 1884

Vladimír Švehla

režisér, divadelní organizátor, autor loutkových her, majitel stavební firmy

18. 10. 1885

Založení Typografické besedy Veleslavín

Tento spolek vznikl jako česká obdoba Brünner Typographen-Sängerbund (založen v roce 1867) z...

* 18. 10. 1888

Ladislav Škramlík

válka a odboj 1914–1919; legionář italský

* 18. 10. 1889

Alois Grohman

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 18. 10. 1892

Leopold Grimm

válka a odboj 1914–1919; legionář italský

* 18. 10. 1893

Dominik Kočička

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 18. 10. 1895

Bohumil Konicer

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 18. 10. 1899

Karel Bogr

stavitel

* 18. 10. 1900

Paul Thorž

válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje

* 18. 10. 1900

Bohumír Šoulák

válka a odboj 1914–1919; domobranecké prapory v Itálii

18. 10. 1904

Požár v Lískovci u Brna

Požár vypukl ve 3 hodiny ráno ve stavení číslo popisné 3 a zničil stodolu.

† 18. 10. 1912

František Dlouhý

pedagog, organizátor kulturního života, novinář

* 18. 10. 1915

František Navrátil

válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje

† 18. 10. 1915

Otakar Pražák

zemský advokát, politik

† 18. 10. 1918

Jaroslav Jan Nesvadbík

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský; oběti války

† 18. 10. 1918

František Jager

válka a odboj 1914–1919; oběti války

* 18. 10. 1922

Oldřich Vašica

malíř a grafik

18. 10. 1924

1. Národní soutěž plachtových letadel u Brna

Vítězem se stal škpt. Maršálek s kluzákem H.L.D.Z-1, který ulétl 780 m a čas jeho...

* 18. 10. 1927

Peter Fischer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 18. 10. 1928

George Villiers Neumark

podnikatel ve vlnařství

* 18. 10. 1932

Bohumil Sixta

protikomunistický odboj; oběť perzekuce

* 18. 10. 1933

Oldřich Lepil

fyzik a didaktik fyziky
partner osobnosti: doc. PhDr. Květuše Lepilová, CSc.

* 18. 10. 1934

Renate Tugendhat

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 18. 10. 1935

Hubert Procházka

lékař, šachista

18. 10. 1935

Vražda univ. prof. MUDr. Huberta Procházky

Dne 18. října 1935 po 13. hodině byl Hubert Procházka zastřelen před domem Cyrilo-Metodějské...

* 18. 10. 1935

Viola Fischerová

básnířka; překladatelka
dítě osobnosti: prof. PhDr. Josef Ludvík Fischer

† 18. 10. 1942

Jindřich Jelínek

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 18. 10. 1942

Erich Sulzer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 18. 10. 1942

Kurt Haller

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 18. 10. 1942

Irma Patočková

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 18. 10. 1942

Václav Haňka

válka a odboj 1938–1945; oběti války; účastník zahraničního odboje; letec RAF

* 18. 10. 1957

Petr Jeřábek

psychiatr, psychoterapeut, adiktolog a ředitel Psychiatrické nemocnice Marianny Oranžské v...

† 18. 10. 1957

Osvald Svoboda

válka a odboj 1914–1919; legionář italský

18. 10. 1959

Mezistátní fotbalové utkání ČSR – Dánsko

Odvetné střetnutí 1. kola evropského poháru proti Dánsku (1. zápas sehrán v Kodani 23. 9....

† 18. 10. 1960

Karel Černý

malíř

18. 10. 1967

Slavnostní odhalení busty prof. Dr. h. c. Josefa Sumce

u příležitosti 100. výroční narození byla před budovou Fakulty elektrotechnické VUT v Brně...

† 18. 10. 1970

Josef Pelikán

advokát v Brně; válka a odboj 1938–1945; politický vězeň; první stanné právo; perzekuce...

† 18. 10. 1972

Zdeněk Alexa

architekt, vysokoškolský pedagog

† 18. 10. 1974

Gustav Böhm

malíř a grafik

† 18. 10. 1992

Marie Bakalová

operní pěvkyně
partner osobnosti: Břetislav Bakala

† 18. 10. 1994

Marie Podešvová

spisovatelka

† 18. 10. 1994

Richard Kozderka

hudební skladatel, violista a pedagog
strýc osobnosti: Laďka Kozderková

18. 10. 1994

Návštěva Billa Gatese – zahájení veletrhu Invex 94

Bill Gates přiletěl 17. října do Prahy a ubytoval se v hotelu Diplomat, kde zůstal do druhého...

† 18. 10. 1998

František Bílkovský

akademický malíř

† 18. 10. 1999
† 18. 10. 2002

Miroslav Vymazal

dráhový cyklista, čtyřnásobný mistr světa v tandemech (s Vladimírem Vačkářem)

18. 10. 2002

Společenský večer s vyhlášením osobností Židenic roku 2002

Ocenění z rukou starosty Ing. Josefa Veselého a místostarosty Jiřího Koubka převzali...


265 let
† 19. 10. 1756

Michael Johann Köffiller

obchodník a směnárník, rytmistr měšťanské jezdecké setniny (1748)
otec osobností:...

120 let
* 19. 10. 1901

Ida Weisskopf

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

110 let
* 19. 10. 1911

Emanuel Král

vedoucí chirurgicko-ortopedické kliniky VŠV v Brně; odborník na veterinární chirurgii a...

100 let
* 19. 10. 1921

Jaromír Ráb

autor knih s lesnickou a mysliveckou tématikou

90 let
† 19. 10. 1931

Josef Drmola

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

80 let
* 19. 10. 1941

Zeno Kaprál

básník, scénárista

70 let
† 19. 10. 1951

Matěj Kruml

válka a odboj 1914–1919; příslušník pracovního praporu v Rusku

50 let
* 19. 10. 1971

Luisa Nováková

prozaička, básnířka, editorka, překladatelka, autorka knih pro děti a mládež
dítě...

15 let
19. 10. 2006

Konference Asociace evropských univerzit (EUA)

Konference EUA se zaměřila především na funkci a význam univerzit v kontextu regionálního...

* 19. 10. 1834

Josef Uxa

podnikatel ve slévárenství

* 19. 10. 1847

Vendelín Budil

herec, režisér, divadelní ředitel, herecký pedagog, divadelní historik, překladatel

* 19. 10. 1855

Jan Rozkošný

rolník v Křenovicích na Hané, národohospodář a politik

* 19. 10. 1864

Josef recte Pejsach Windholz

podnikatel v octárenství, ve výrobě lihovin a nealkoholických nápojů
dítě osobnosti:...

* 19. 10. 1867

Ludmila Pernicová

porodní bába v Jehnicích

* 19. 10. 1873

Alois Straka

válka a odboj 1938–1945; oběti osvobozovacích bojů; I. sovětský nálet na Brno

* 19. 10. 1874

Hugo Deutsch

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 19. 10. 1875

Karel Koželuh

ředitel Společnosti brněnských elektrických drah

* 19. 10. 1877

Otakar Knapek

vrchní inspektor státních drah, ředitelství Brno

19. 10. 1877

Požár tělocvičny brněnského německého tělocvičného spolku Brünner Turnverein

Údolní 3/221|Tělocvična, slavnostně otevřená v roce 1868, vyhořela až k základům, byly...

* 19. 10. 1884

Ida Grünbaumová

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 19. 10. 1885

Hubert Procházka

lékař, šachista

* 19. 10. 1887

Jan Dolák

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 19. 10. 1893

Karel Jan Marša

hudebník

* 19. 10. 1894

Karel Vlašín

podnikatel v mydlářství a chemické výrobě

* 19. 10. 1894

Vladimír Valčák

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 19. 10. 1894

Jaroslav Látal

příslušník četnictva země Moravskoslezské, který padl ve službě, uvedený v úmrtních...

* 19. 10. 1898

František Nohavica

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; zaměstnanci policie

* 19. 10. 1900

Josef Müller

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; druhé stanné právo

* 19. 10. 1903

Jan Kabelka

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; učitelé Země moravskoslezské

* 19. 10. 1904

Oskar Linhart

režisér, herec, pedagog

* 19. 10. 1909

Věra Traubová

literární kritička, editorka díla Karoliny Světlé; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace;...

† 19. 10. 1914

Ferdinand Zöllner

učitel hudby

19. 10. 1915

Aeroplán nad Brnem

"Dnes dopoledne o 10. hodině zakroužil nad Brnem dvojplošník. Provedl několik kruhů nad...

* 19. 10. 1919

Arnošt Lamprecht

univerzitní profesor, jazykovědec - bohemista, dialektolog, externí vedoucí brněnské pobočky...

19. 10. 1919

Lehkoatletické závody středních škol v Brně

Do programu, který čítal tyto disciplíny: vrh diskem, vrh koulí, hod oštěpem, běh na 100 m a...

† 19. 10. 1922

Friedrich Adolf Schmal

podnikatel v textilním strojírenství

* 19. 10. 1922

Milan Horecký

sportovec - atletika (sprintér, později - po roce 1950 - běžec středních tratí), fotbal...

† 19. 10. 1924

Rudolf Oderský

podnikatel v kovovýrobě

† 19. 10. 1925

Rudolf Kubíček

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

† 19. 10. 1927

Ignatz Königsgarten

podnikatel ve strojírenství
bratr osobnosti: Samuel Königsgarten
otec osobností:...

* 19. 10. 1929

Otto Minich

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 19. 10. 1929

Jiří Sejbal

významný numismatik mezinárodní úrovně, ředitel MZM

† 19. 10. 1929

Julius Oslík

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

† 19. 10. 1929

František Halas

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

19. 10. 1929

Herecké jubileum Jaroslava Auerswalda

dvě herecká jubilea současně oslavil Jaroslav Auerswald, přední člen činohry Národního...

19. 10. 1930

První oficiální utkání fotbalového klubu Viktoria Tuřany

Utkání bylo sehráno na hřišti zvaném „Na koňském hřbitově“ s SK Bosonohy a Viktoria...

† 19. 10. 1934

Jakub Pavelka

římskokatolický kněz, biskupský a konsistorní rada, básník

† 19. 10. 1938

Vladimír Zásměta

příslušníci četnictva země Moravskoslezské, kteří padli ve službě v letech 1918–1938

† 19. 10. 1940

Alois Chytil

generální sekretář Plodinové burzy v Brně

† 19. 10. 1942

Josef Lederer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Mina Knöpfmacher

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Josefine Friedenthal

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Karel Kauder

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Maxmilian/Max Hecht

podnikatel ve vlnařství; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Friderike Werner

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Jiří Hanuš Werner

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Friedrich Perl

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
otec osobnosti: MUDr. Albert Perl

† 19. 10. 1942

Rosa Sommer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Hermine Korn

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Karl Ganz

lékař v Brně; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Charlotte Epstein

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Gertrude Sonnenfeld

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Johann Katscher

podnikatel v pivovarnictví a sladovnictví; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Bertha Kohn

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Josefina Kohnová

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
partner osobnosti: Siegfried Kohn

† 19. 10. 1942

Marie Tugendhat

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
partner osobnosti: Emil Tugendhat

† 19. 10. 1942

Friederike Wittal

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
partner osobnosti: Johann Wittal

† 19. 10. 1942

Malvine Werner

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Julius Werner

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Hynek Habermann

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Alois Gottlieb

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Camilla Gottlieb

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Sofie Baru

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Max Kohn

průmyslník v cihlářství; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Friedrich Fröhlich

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1942

Adelheide Flesch

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Elise (Lise) Morgenstern

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Eugenie Sommer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
partner osobnosti: Ing. Alfred Sommer

† 19. 10. 1944

Helene Sommer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Vera Sommer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Ida Bock

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
matka osobnosti: Armin Bock

† 19. 10. 1944

Alice Jónasz

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Ernestine Pollenz

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Zdenka Budlovská

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
matka osobnosti: prof. Dr. Jaroslav...

† 19. 10. 1944

Franz Springer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Viktor Springer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Jeanette Druckerová

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Otto Drucker

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Emma Tutsch

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Julius Tutsch

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Hilda Julie Spitzer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
dítě osobnosti: Moritz Sinaiberger

† 19. 10. 1944

Elsa Samek

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Karla Weisskopf

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Jaroslav Špaček

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

† 19. 10. 1944

Erich Feldmann

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 19. 10. 1944

Jaroslav Trumpeš

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

† 19. 10. 1944

Josef Novotný

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

† 19. 10. 1962

Metoděj Gargulák

pedagog, šachista

† 19. 10. 1972

Ewa Maleczyńska

významná polská historička-mediavelistka, která se významně zasloužila o obnovení polského...

19. 10. 1977

Mistrovství světa v sálové cyklistice 1977 v Brně

PROGRAM:
středa (19. 10.)
- zasedání UCI a slavnostní zahájení

...

† 19. 10. 1983

Karel Fibich

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

† 19. 10. 1984

Otakar Novák

literární historik, překladatel, profesor dějin francouzské literatury na brněnské...

† 19. 10. 1993

František Doležal

sportovec - atletika (vytrvalec)

19. 10. 1995

Univerzitní setkání Vídeň–Brno

V Brně se konalo druhé akademické setkání Vídeňské univerzity a Masarykovy univerzity. V...

19. 10. 2000

Výstava „90 let Domu umění města Brna“. Historie jednoho domu.

součástí vernisáže bylo slavnostní odhalení A. Kroupa|pamětní desky Adolfa Kroupy na...

† 19. 10. 2008

Josef Hladík

římskokatolický kněz, farní vikář u sv. Jakuba v Brně

† 19. 10. 2009

Vladimír Klokočka

právník, signatář Charty 77, ústavní soudce, první děkan obnovené Právnické fakulty v...

19. 10. 2010

Zahájení provozu nové kontejnerové měnírny

Nová kontejnerová měnírna Přívrat zahájila provoz.
Tento napájecí bod je velice...

19. 10. 2015

Vrácení původního nábytku do vily Tugendhat

vrácení čtyř kusů zrestaurovaného nábytku do prostor vily

19. 10. 2015

Výstava Lidské mraveniště Ondřeje Sekory

expozice o díle Ondřej Sekora|Ondřeje Sekory a dokumenty z jeho pozůstalosti, kterou muzeum...

19. 10. 2018

Výstava Srpen 1968 mezi dějinnými osmičkami

připomenutí padesátého výročí srpnové okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy a...


400 let
20. 10. 1621

Uskladnění vína ve městě před válečným nebezpečím

Vít Jindřich hrabě Thurn oznamuje svým reversem, že mu purkmistr a rada města Brna povolili...

195 let
† 20. 10. 1826

Heinrich Adolph Meineke

doktor medicíny; kustod Františkova muzea

160 let
* 20. 10. 1861

Bronislava Herbenová

pedagožka; autorka knih pro děti; překladatelka

155 let
* 20. 10. 1866

Karel Budík

kapelník, hudebník a pedagog

155 let
* 20. 10. 1866

Adolf/Abraham Freundlich

lékař v Brně; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

150 let
* 20. 10. 1871

Hubert Gessner

architekt

145 let
* 20. 10. 1876

Theodor Živanský

národohospodář a statistik

140 let
* 20. 10. 1881

Bohumil Člupek

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

135 let
* 20. 10. 1886

Emanuel Strnad

válka a odboj 1914–1919; legionář italský

135 let
* 20. 10. 1886

Jan Loevenstein

právník a národohospodář
bratr osobnosti: Karel Loevenstein

125 let
* 20. 10. 1896

Stanislav Opletal

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

125 let
* 20. 10. 1896

Leopold Adámek

válka a odboj 1938–1945; účastník odboje a politický vězeň; akce 1. 9. 1939

115 let
* 20. 10. 1906

Fritz Placzek

podnikatel ve vlnařství
dítě osobnosti: Alfréd Placzek

80 let
† 20. 10. 1941

Rudolf Kraus

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo

10 let
20. 10. 2011

Vzpomínka na blahoslaveného Karla I. Habsbursko-Lotrinského

Za účasti zástupců zemských společenských, historických a monarchistických spolků a...

20. 10. 1533

Přímluva o navrácení dluhu

Šepfmistři a rada v Kutné Hoře píší purkmistru a radě města Brna ve věci Barbory,...

† 20. 10. 1738

Anton Ebenberger

brněnský měšťan a tesařský mistr (1. třetina 18. století)

* 20. 10. 1840

Hermann Karl Hayek

podnikatel v pivovarnictví

* 20. 10. 1849

Gottfried Zelniczek

podnikatel ve výrobě vápna

* 20. 10. 1860

Amalie Pick

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

20. 10. 1868

Založení bruslařského spolku Brünner Eislaufverein

Německý bruslařský spolek Brünner Eislaufverein byl prvním bruslařským spolkem v Brně.

* 20. 10. 1873

Max Abeles

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 20. 10. 1874

Klara Druckerová

válka a odboj 1938–1945; holocaust (asi přežila)
partner osobnosti: Julius Drucker

20. 10. 1878

Znovuvybudování tělocvičny brněnského Turnvereinu

Údolní 3/221|Tělocvična, zničená při požáru na podzim roku 1877, byla znovu postavena podle...

* 20. 10. 1882

Josef Novotný

válka a odboj 1938–1945; oběti osvobozovacích bojů; I. sovětský nálet na Brno

* 20. 10. 1883

Karla Humpolecká

válka a odboj 1938–1945; oběti osvobozovacích bojů; I. sovětský nálet na Brno

* 20. 10. 1884

Antonín Havlíček

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 20. 10. 1885

Robert Massařik

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 20. 10. 1890

Antonín Fojtík

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 20. 10. 1890

Štěpán Eliáš

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 20. 10. 1890

Pavel Beutl

odborný lékař chorob kožních a venerických

* 20. 10. 1893

Hugo Fleischer

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 20. 10. 1893

Šimon Škudlík

válka a odboj 1914–1919; oběti války

* 20. 10. 1894

Josef Pürer

válka a odboj 1914–1919, oběti války

* 20. 10. 1894

Josef Valder (Valdr)

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 20. 10. 1895

Karel Žák

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 20. 10. 1895

Karel Kubíček

válka a odboj 1938–1945; oběti osvobozovacích bojů; učitelé Země moravskoslezské

* 20. 10. 1897

Jan Podhradský

veterinární lékař a výzkumník

* 20. 10. 1897

Josef Prokeš

válka a odboj 1914–1919; oběti bojů na Slovensku

* 20. 10. 1897

Petr Křivka

válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje; třetí odboj 1948–1989; oběť...

* 20. 10. 1899

Jiří Kocan

kněz

* 20. 10. 1899

Jeronym Kynčl

zbrojní konstruktér

* 20. 10. 1900

Elisabeth Seidler

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 20. 10. 1900

Josef Novák

sportovec-kopaná, reprezentant ČSSR

* 20. 10. 1903

Marie Kutilová

válka a odboj 1938–1945; oběti osvobozovacích bojů; I. sovětský nálet na Brno

* 20. 10. 1903

Václav Smolař

profesor letecké aerodynamiky Vysoké školy technické Dra Edvarda Beneše v Brně; vedoucí...

* 20. 10. 1903

František Orlita

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; druhé stanné právo

* 20. 10. 1904

František Miklík

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; akce 1. 9. 1939

* 20. 10. 1910

Karel Novák

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; druhé stanné právo

* 20. 10. 1912

Josef Ducháček

římskokatolický kněz; perzekuce po roce 1948

* 20. 10. 1912

Miroslav Příhoda

hudební skladatel a varhaník, dlouholetý ředitel kůru augustiniánského klášterního kostela...

* 20. 10. 1913

Hans Baar

válka a odboj 1938–1945; příslušník gestapa v Brně

† 20. 10. 1914

Arnošt Drahovzal

válka a odboj 1914–1919; oběti války

* 20. 10. 1914

Josef Juran

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; akce E

† 20. 10. 1915

František Vyzina

válka a odboj 1914–1919; oběti války

* 20. 10. 1915

Kurt Spitz

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

† 20. 10. 1918

Hugo Nettel

lékař v Brně; válka a odboj 1914–1919; oběti války

20. 10. 1918

Fotbalový zápas Morava - Čechy v Brně

V meziměstském utkání porazili fotbalisté Moravy Čechy 1:0 (poločas 0:0). Branku z penalty...

20. 10. 1919

Ustanovení Místního osvětového sboru v Židenicích

V říjnu roku 1919 se konala v Židenicích schůze zástupců místních spolků, úřadů a...

* 20. 10. 1922

Jiří Hrdlička

válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje

† 20. 10. 1924

Jaroslav Stavěl

lékař v Brně

20. 10. 1925

Veřejné pomníky s německými nápisy opatřeny českými tabulkami

Městská rada se usnesla o opatření dáti na veřejné pomníky, které mají pouze německé...

20. 10. 1925

Povoleno zřídit veřejnou studnu v Kohoutovicích

Městská rada povolila zřídit veřejnou studnu v Bašného|Bašného ulici.

* 20. 10. 1927

Bohuslav Beneš

folklorista, literární vědec, vysokoškolský pedagog

† 20. 10. 1928

Anna Magdalena Nesvadbíková

spisovatelka, propagátorka zejména volebního práva žen

† 20. 10. 1928

Miloš Navrátil

letec; oběť letecké havárie

* 20. 10. 1935

Zdeněk Hartman

loutkoherec, kritik, biolog

20. 10. 1935

První rychlostní závod motocyklů v Brně

Závod uspořádala Motosekce Čs. Autoklubu Moravy a Slezska v Brně. Závodily motocykly...

† 20. 10. 1937

Václav Navrátil

dozorce v donucovací pracovně

20. 10. 1939

Poškození německé části textu na úředních tabulkách v Bosonohách

„V noci na 20. 10. 1939 byly zatřeny fermežovou barvou německé texty Gendarmerieposten a...

20. 10. 1939

Poškození německé části textu na orientační tabulce v Soběšicích

„V noci na 20. 10. 1939 byl „začerněn /.../ německý nápis na orientační tabulce...

† 20. 10. 1942

Jiří Novák

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

† 20. 10. 1942

Marie Traube

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 20. 10. 1943

Walter Hlawaczek

válka a odboj 1938–1945; oběti osvobozovacích bojů; I. sovětský nálet na Brno

† 20. 10. 1943

Vladimír Metoděj Cupal

farář na Starém Brně

† 20. 10. 1943

Gustav Platovský

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

† 20. 10. 1944

Karl Gottlob

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
dítě osobnosti: Ella Gottlob

† 20. 10. 1957

Felix Mandl

chirurg, politik
dítě osobnosti: Emil Mandl

† 20. 10. 1962
† 20. 10. 1963

Antonín Hamsík

profesor lékařské chemie, zakladatel chemického ústavu na brněnské lékařské fakultě

† 20. 10. 1979

Václav Kulhánek

biochemik, docent Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně

† 20. 10. 1980

Oldřich Antonín Lacina

spolumajitel parního mlýna v Židenicích (dnes Brno-Židenice); sportovec - hokej, fotbal a...

20. 10. 1999

Oslavy 100 let VUT - vernisáž výstavy

V Moravském zemském muzeu byla zahájena výstava s názvem Škola pro Moravu ke 100. výročí...

20. 10. 1999

Sejmutí makovice a z ní vyjmutí zaletované tuby s letopočtem 1727

Při opravě věže Nová radnice|Nové radnice byla sejmuta makovice, z níž byla vyjmuta...

† 20. 10. 2002

Martin Strnad

sportovec - hokej, hokejový trenér, pedagog

20. 10. 2003

Výstava o městské zeleni

Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s p. o. Veřejná zeleň města Brna a MČ...

20. 10. 2008

Slavnostní otevření zrekonstruovaného areálu Přírodovědecké fakulty MU

Historický areál PřF MU byl po pětileté rekonstrukci, během níž bylo zrekonstruováno všech...

20. 10. 2010

Slavnostní vyhlášení výsledků ankety Strom roku 2010

Vítězem 11. ročníku celobrněnské ankety Brněnský strom roku se pro rok 2010 stal jeřáb...

20. 10. 2012

Oslavy 40. výročí od založení baseballového klubu Draci Brno

PROGRAM:
- 10.00 registrace týmů
- 11.00–17.00 slowpitchový turnaj (16. ročník,...

20. 10. 2014

Představení jedné z největších platinových medailí světa s motivem katedrály sv. Petra a Pavla

Jablonecká Česká mincovna představila dne 20. října 2014 na své brněnské prodejně...

20. 10. 2015

Výstava Miroslava Štolfy Nová naleziště

retrospektivní výstava brněnského malíře

20. 10. 2015

Příjezd Legiovlaku do Brna

Legiovlak je projektem ČOL a Nadačního fondu Legie 100. Představuje „pojízdné muzeum“,...

† 20. 10. 2019

Jiří Kolouch

sportovec - lední hokej (první brankář brněnské Komety, pětinásobný mistr Československa,...


160 let
* 21. 10. 1861

Karel Vandas

botanik, profesor brněnské české techniky a rektor v akademickém roce 1911–1912

155 let
* 21. 10. 1866
150 let
* 21. 10. 1871

Vladislav Rybka

geodet, docent brněnské techniky, vrchní zemský inženýr, stavební ředitel města Brna

145 let
† 21. 10. 1876

Josef von Laminet-Arztheim

státní úředník, tajný rada, majitele statku Rantířov (okres Jihlava)

125 let
* 21. 10. 1896

Rudolf Becher

hudebník

125 let
* 21. 10. 1896

František Hanskut

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

100 let
* 21. 10. 1921

František Jordán

profesor československých dějin, vedoucí katedry historie a archivnictví

95 let
† 21. 10. 1926

Sigmund Karpelis

úředník

90 let
* 21. 10. 1931

Miroslav Kříž

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; nálet na Brno 25. 8. 1944

85 let
† 21. 10. 1936

Alois Bedřich Dichtl

pedagog, zoolog, ekolog a popularizátor přírodních věd

80 let
† 21. 10. 1941

Gerti Mizi Sachs

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

80 let
† 21. 10. 1941

Hugo Sachs

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

80 let
21. 10. 1941

Zasedání stanného soudu v Brně (úterý 21. října 1941)

V budově bývalé Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která za nacistické okupace...

45 let
† 21. 10. 1976

Jaroslav Vykoupil

sportovec-atlet, čs. reprezentant a rekordman v běhu na krátké trati, mistr ČSR v běhu na 100...

25 let
† 21. 10. 1996

Lydia Štědroňová

filoložka
partner osobnosti: prof. PhDr. Bohumír Štědroň, DrSc.

10 let
21. 10. 2011

Otevření nového cvičiště pro dobrovolné hasiče

Cvičiště patří k největším a také nejmodernějším zařízením svého druhu na jihu...

† 21. 10. 1689

Jan Pilatus

jezuita, žák P. Martina Středy

* 21. 10. 1782

Josef Karafiát

manufakturista ve vlnařství

† 21. 10. 1805

Johann Baptist Lasser

zpěvák, kontrabasista, skladatel, divadelní ředitel

* 21. 10. 1813

Josef Pazdírek

učitel, hudebník
otec osobností: František a Ludvík Raimund Pazdírkovi

* 21. 10. 1838

Johann Theodor Franz Steinbrecher

podnikatel v mlynářství
dítě osobnosti: Johann Nepomuk Steinbrecher

* 21. 10. 1844

Eduard Anton Kafka

podnikatel ve vlnařství

* 21. 10. 1860

František Suchý

první ředitel Českého pomologického ústavu v Brně-Bohunicích (1901)

† 21. 10. 1868
† 21. 10. 1873

František Xaver Živanský

vojenský lékař, vynikající odborník ve včelařství

* 21. 10. 1874

Jan Konečný

středoškolský profesor; vydavatel učebnic

* 21. 10. 1875

Alex František Krotosz

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

* 21. 10. 1884

Hugo Eisler

stavební inženýr, majitel továrny na dřevěné stavební výrobky; válka a odboj 1938–1945;...

* 21. 10. 1885

Alois Kalina

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 21. 10. 1888

Rudolf Marek

válka a odboj 1914–1919; legionář italský

* 21. 10. 1890

Irma Spitz

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust

* 21. 10. 1892

Jan Šoupal

sbormistr a dirigent

* 21. 10. 1892

Tomáš Hrbáček

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 21. 10. 1894

Emil Ungar

lékař, rentgenolog

* 21. 10. 1895

Siegfried Ascher

advokát v Brně

* 21. 10. 1895

Augustin Kocourek

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 21. 10. 1895

Leopold Štarha

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 21. 10. 1897

Karel Koutský

profesor matematiky a deskriptivní geometrie na Pedagogické a Přírodovědecké fakultě...

* 21. 10. 1902

Josef Svoboda

sportovec - atlet, čs. reprezentant a rekordman, mistr ČSR 1927 v hodu diskem, účastník OH 1924...

* 21. 10. 1904

Zdeněk Chudoba

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; druhé stanné právo

* 21. 10. 1908

Kateřina Uhdeová

středoškolská profesorka
partner osobnosti: JUDr. Jan Uhde

† 21. 10. 1910

Eduard Strakosch

podnikatel ve vlnařství
dítě osobnosti: Markus Strakosch
otec osobnosti: JUDr....

* 21. 10. 1918
† 21. 10. 1918

Karel Elis

válka a odboj 1914–1919; legionář ruský

* 21. 10. 1919
† 21. 10. 1920

Edvard Šebek

magistrátní tajemník v Brně

* 21. 10. 1920

Karel Čech

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; učitelé a žáci reformního reálného gymnázia v...

* 21. 10. 1922

Peter Demetz

germanista, literární komparatista, kritik, překladatel, emeritní profesor Yealovy univerzity;...

* 21. 10. 1923

Bedřich (Fréderic) Fischer

válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje

* 21. 10. 1925

Leo Davídek

archeologický technik

* 21. 10. 1930

Lubomír (Luboš) Holý

folklórní zpěvák moravských lidových písní a vysokoškolský pedagog

† 21. 10. 1934

Adolf Weinberger

průmyslník ve vlnařství

† 21. 10. 1934

Jaroslav Jiljí Václav Jahn

mineralog a geolog, profesor brněnské české techniky

* 21. 10. 1938

Zdeněk Čecháček

nukleární fyzik; významný představitel amatérského divadla

† 21. 10. 1942

Izák Otomar Schick

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace
otec osobnosti: Olga Babrajová

† 21. 10. 1943

Josef Balala

válka a odboj 1938–1945; oběti okupace

† 21. 10. 1948

Jaroslav Stopka

jeden z nejproslulejších brněnských českých restauratérů první poloviny 20. století

† 21. 10. 1960

Linka Procházková

malířka a životní partnerka malíře Antonín Procházka|Antonína Procházky; po druhé...

† 21. 10. 1983

Václav Mareš

elektrotechnik, vysokoškolský pedagog

† 21. 10. 1987

Mojmír Hudec

lékař v Brně

21. 10. 1999

Konference o vstupu České republiky do Evropské unie

Dne 21. října 1999 se konala mezinárodní konference o vstupu ČR do EU. Tématem byla Evropská...

21. 10. 2010

Výstava fotografií Vojtěcha Jasného

Výstava „Vojtěch Jasný. Fotografie“ se konala k 85. narozeninám slavného filmaře, který...

21. 10. 2010
21. 10. 2017

Jubilejní 50. ročník "Brněnské pětadvacítky" - memoriál Františka Bartáka

Jubilejní ročník tradičního závodu v silničním běhu na 25 km uspořádal opět AC Moravská...