II. Moravská letecká výstava v Brně

5. 8. 1923 (5.–15. 8. 1923, prodloužena do 19. 8. 1923)


katastr

Veveří


místo

prostor vymezen dnešními ulicemi Sokolská - Botanická - Sušilova - Kounicova


charakteristika

Výstava byla pořádána pod záštitou pana ministra národní obrany Františka Udržala. Pořadatelem byl Moravský Aeroklub v Brně. Za nejvhodnější místo konaní výstavy byl vybrán prostor v blízkosti sokolského stadionu. Pozemek patřil ministerstvu pošt a telegrafů, pro výstavní účely byl zvolen prostor o rozměrech 60 x 120 m.


účastníci

členové Moravského Aeroklubu v Brně, pozvaní hosté, zástupci brněnských vysokých škol, vojenských útvarů, korporací atd.


zajímavosti

Návrh výstavního pavilonu projektoval arch. Králík, stavbu prováděla firma Sláma ze Židenic (J. Sláma).
Dne 25. 7. 1923 „létal nad Brnem aeroplán systému „Spad“ z Olomouce. Letadlo přivezlo letáky Moravského Aeroklubu, které byly rozhazovány nad Brnem“. Výstavy se účastnilo 55 000 platících návštěvníků, zdarma povolen přístup 1 500 osobám.
Výstava byla ukončena 19. 8. 1923 slosováním výhry „Let z Prahy do Paříže a zpět“. Taženo bylo číslo 7 962, výhercem se stala paní Žofie Němcová, manželka prokuristy Moravské agrární banky v Brně.


poznámka

Na výstavním objektu byla postavena anténa o rozměrů 50 metrů na stožárech vysokých 12 metrů. Radiová stanice přijímala a vysílala zprávy. Obecenstvo mohlo poslouchat koncerty vojenských hudeb, které na výstavě hrály (pro rozhlasové posluchače přijímány denně), večer se na výstavě promítaly filmy s leteckou tématikou. I tyto doprovodné akce přispěly k velkému úspěchu výstavy.
Ve sbírkách Moravské galerie v Brně se nachází plakát k výstavě, je uložen pod inv. číslem GD 1258.
Výstava byla zahájena v sobotu 4. 8. 1923 předsedou MAK S. Pouchlým. Moravský zemský výbor zastupoval předseda Ladislav Pluhař, zemskou správu politickou prezident Jan Černý, za město Brno promluvil k účastníkům slavnostního zahájení městský rada František Kyselka. Vojenské složky zastupovali mimo jiné velitel 6. pěší divize generál Ludvík Krejčí, Zemské vojenské velitelství pro Moravu a Slezsko náčelník štábu plukovník Jan Šípek a účastnili se další představitele tehdejšího veřejného života.
Poté se všichni hosté odebrali k mohyle, „postavené na památku všech hrdinů čs. aviatiky“. Zde promluvil místopředseda MAK major Lyko.
Veřejnosti byla výstava předána následující den, v neděli 5. 8. 1923, kdy výstavu navštívili mimo jiné starosta města Brna dr. Bedřich Macků a československý vyslanec v Římě dr. Vlastimil Kybal.


obrazy


události

5. 8. 1923
Brněnské výstavní trhy
Druhá letecká výstava v Brně byla součástí Brněnských výstavních trhů
25. 7. 1923
Propagační let nad Brnem
šlo o propagaci II. letecké výstavy


osoby

Jan Černý
účastník slavnostního zahájení výstavy Emil Králík
projektoval pavilon pro II. leteckou výstavu v Brně Ludvík Krejčí
účastník slavnostního zahájení výstavy František Kyselka
účastník slavnostního zahájení výstavy Bedřich Macků
výstavu navštívil v první den otevření pro veřejnost
další osoby (2)...



MJ, Menš


Aktualizováno: 03. 05. 2024