Okupace nádražní pošty

21. 8. 1968



číslo orientační

2


katastr

Brno-město



charakteristika

„Hovořili jsme s ředitelem brněnské Pošty 2 Josefem Sedlákem. Je to klíčový poštovní úřad v Brně, zajišťující nejen příjem tržeb z převážné části brněnského centra, ale především je i střediskem všech listovních a jiných zásilek.
Tato pošta byla ve středu ráno obsazena okupanty. Jak nám sdělil Josef Sedlák, sovětští vojáci vyháněli v pět hodin ráno pracovníky od přepážek. Mnozí se ani nestačili obléknout. Sovětský major, velící jednotce, která obsadila poštu, vyzval ředitele, aby ho doprovázel po celém pracovišti. ‚Co jsem mohl dělat,‘ říká soudruh Sedlák. ‚Protestoval jsem proti obsazení pošty. Moje jednání ovšem vyznělo tak, že o desáté hodině dopolední museli všichni naši zaměstnanci opustit pracoviště. Byla otevřena zbrojnice naší milice a odvezeny odtud všechny zbraně. Poštu i sousední hlavní nádraží obklíčily tanky, minomety a raketometné zbraně.‘
Teprve ve středu v odpoledních hodinách se provoz na poště začal normalizovat. Přesto ovšem nemohla pošta vykonávat své nejzákladnější funkce, např. vyplácet důchody stovkám starých lidí, kteří jsou do dnešního dne prakticky bez peněz.
(...)
Jak pak může pošťák pracovat a k tomu na nádražní poště, když má zpřetrhány telefonní kabely, vypnuty dálnopisy, nefunguje telegraf a když nejezdí vlaky?
Ve středu večer nastoupilo na brněnské nádražní poště v hlavní pokladně 13 lidí, kteří přijali tržby z několika desítek obchodů z centra Brna. Bylo nutné dát peníze do tresorů, aby byly v bezpečí.
Podle poslední zprávy se situace na poště normalizuje. Všichni její zaměstnanci nastoupili do práce.“
(Citováno z Lidové demokracie, srpen 1968.)



události

21. 8. 1968
Obsazení brněnského rozhlasu sovětskými okupanty 21. 8. 1968
Obsazení Špilberku sovětskými okupačními jednotkami v roce 1968 20. 8. 1968
Obsazování Brna okupačními vojsky v noci z 20. na 21. srpna 1968


stavby

městská část

Ma


Aktualizováno: 12. 01. 2020