Poesiomat u brněnské káznice
Bratislavská 65/01
Poesiomat je přístroj instalovaný ve veřejném prostoru a sloužící jako jakýsi básnický jukebox. Na tzv. plácek pod platany v blízkosti brněnské káznice byl instalován jako zatím druhý v Brně. Na jeho vzniku se podílelo například Muzeum romské kultury, spolek Tripitaka a další, za podpory MMB.
plácek pod platany naproti káznici
12. 3. 2024
Svisle stojící černá železná trubka připomínající periskop s klikou, která je zapotřebí ke spuštění zvuku přístroje. Na "těle" poesiomatu je umístěno tlačítko a pod ním seznam nabídky zvukových stop (např. jména básníků). Výška přístroje je zhruba 180 cm.
Projekt instalace poesiomatů vzešel z iniciativy Spolku Piana na ulici. Podle slov pražského kavárníka Ondřeje Kobzy, jež v čele spolku stojí, je poesiomat něco jako "kulturní periskop sloužící k posílení genia loci". Většinou bývá umísťován na historicky silných místech, odkud pak každý konkrétní poesiomat "vyvěrá" a vytváří pocit, jakoby dané místo mluvilo. Nikde není stejný, protože žádné místo na světě není stejné. Do nabídky bývá vybírána poezie a texty, které jsou s daným místem spjaté. Neomezuje se však pouze na slova. Poesiomat bývá podbarven hudbou, může šumět jako voda, zvonit zvukem zvonů, houkat sirénami lodí. Vůbec první poesiomat na světe byl instalován v březnu 2015 v Praze na náměstí Míru. Od té doby se rozšířil u nás i v zahraničí a v současnosti básnickým slovem kultivuje například New York, Londýn, Moskvu, Opavu, Olomouc či Vrchlabí.
Poesiomat v Otevřené zahradě
přístroj: Údolní 33/04
jeden z poesiomatů instalovaných v Brně
12. 3. 2024
Slavnostní instalace druhého „Poesiomatu“ v Brně
Moravsko-slezská trestnice
Cejl 71/469
PeDro
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.