Významné osobnosti města Brna


Chcete-li se "projít" rejstříky, pak jsou pro Vás připraveny na následujících odkazech:
Vyhledání osobností

Brněnské osobnosti


Už od doby vzniku středověkého města Brna ve 13. století se v písemných pramenech objevují jména osob, které nějakým způsobem ovlivňovaly jeho vývoj, např. zasedaly v městské radě, kupovaly či stavěly si v Brně domy, provozovaly nějaké řemeslo nebo byly podle městského práva trestány. Zatímco jejich tváře už pro nás zřejmě zůstanou tajemstvím, střípky jejich životních osudů se nám někdy daří získávat z archivních, archeologických či historických souvislostí.

Čím více se v naší historii blížíme k současnosti, tím hlouběji se můžeme ponořit do vpravdě oceánu informací, abychom pak následně zjistili, jak málo toho o osobnostech našeho města vlastně víme. Kde se narodili, vyrůstali, působili a posléze i umírali všichni vědci, umělci, sportovci, zakladatelé, mecenáši, duchovní, politici, podnikatelé..., prostě všichni ti, jejichž stopy můžeme v našem městě sledovat a poznávat.)


Tato encyklopedie vám předkládá dostupné informace o významných brněnských osobnostech působících v minulosti v různých oblastech městského života a současně nabízí možnost podílet se na doplňování bílých míst, či spíše okének, naší historie.

Chtěli bychom spolu s vámi postupně vytvářet co nejpřesnější paměť našeho města, kterou na rozdíl od paměti lidské věk nezkalí a která bude vždy k dispozici všem, kteří se o historii Brna zajímají.