Palác Morava
ulice
Divadelní 3/603
území
Brno-město
majitelé
firmy a instituce
zajímavosti
Spolu s krematoriem formálně nejoriginálnější stavba Ernsta Wiesnera.
Po vítězství v soutěži byl dům projektován pro mezinárodní hotel, po odkoupení Moravskou zemskou životní pojišťovnou dokončen jako obchodní, administrativní a obytný blok s kinem.
poznámka
Jádrem budovy je obří světlík, prosvětlený střešním skleněným pavilonem. Zakřivením půdorysu dosáhl Ernst Wiesner osvětlení maximální plochy fasády a přívodu světla do středu parcely. Světlo je zde opět jedním z hlavních témat architektovy tvorby.
Půlkruhové schodiště a galerie hlavní podesty pavilonu otevřená do světlíku obloženého bílou keramikou vytváří impresivní motiv stavby, stejně jako skleněná výtahová věž ve dvoře, jedinečná na dobu svého vzniku.
Motivem fasád je tektonicky šedě omítnutý rastr vodorovných i svislých pásů, přepisující železobetonovou kostru a vyplněný režnými obkladačkami na parapetech v dekorativní parketové vazbě.
Kavárna v prvním patře byla ve 2. pol. 30. let rozšířena o velkou ocelovou terasu, která byla po válečném poškození odstraněna.
Budova je veřejnosti přístupná jen v omezené míře.
vznik
1926–1929
prameny, literatura
Monografie
stavby
palác Morava (Kapitol)
Divadelní, Kobližná, Malinovského náměstí 3/603
Dům odborových služeb
Malinovského náměstí 4/603
městská část
významné osoby
Martha Arendt
sídlo firmy
Richard Bäumel
sídlo advokátní kanceláře dr. Bäumela
Ernst Troller
sídlo firmy
Hugo Troller
sídlo firmy „Troller’s Söhne N. (Ernst, Karl, Hugo, Paul Troller)“
Ernst Wiesner
autor projektu budovy
události
20. 11. 1944
II. americký nálet na Brno
související odkazy
autor
BL