Karel Dvořáček
* 30.11.1911 Ivanovice na Hané (okres Vyškov) † 20.8.1945 Brno (zemská nemocnice)
pedagog; povídkář a romanopisec; válka a odboj 1938–1945; politický vězeň
národnost
česká
státní příslušnost
Rakousko-Uhersko, ČSR
zajímavé okolnosti
Poslední román „Živ buď, neumírej“ napsal ve vězení tužkou na toaletním papíře, složka je vysoká asi 3 centimetry a Dvořáček si na ni udělal i speciální obal z lepenky a plátna. Po osvobození si rukopis přinesl domů, nachází se ve vlastnictví rodiny.
příčina úmrtí
následky věznění (TBC)
bydliště
Ivanovice na Hané čp. 19 (rodný dům), čp. 678 (v době úmrtí)
vzdělání
1927–1931 učitelský ústav v Kroměříži
vyznamenání a pocty
Národní cena (1941)
jiné pocty
dne 1. září 1946 byla na budově Obecné školy v Karviné-Hranicích odhalena pamětní deska dvěma učitelům, kteří zde učili a padli v boji proti nacismu – Floriánu Bayerovi a Karlu Dvořáčkovi
dílo
zaměstnání
obecná škola v Ivanovicích na Hané od roku 1939,
spisovatel
čestný hrob
Ústřední hřbitov města Brna, Vídeňská 96, Čestný kruh, skup. 25e, hrob č. 60
pojmenováno
jeho jméno nese knihovna ve Vyškově - ta uspořádala k 60. výročí úmrtí spisovatele výstavu, kde byly i jeho osobní předměty zapůjčené synem (srpen 2005), a konferenci (říjen 2005)
poznámky
Pro ilegální činnost vězněn v listopadu a prosinci 1941, znovu od května 1944 do konce války (Brno, Zwickau).
Pohřeb se konal 24. 8. 1945.
prameny, literatura
osoby
Florián Bayer
spolupracovník ve škole
partneři
Evženie Dvořáčková (Krajícová)
sňatek: 7. 8. 1942, Bystřice pod Hostýnem (poutní kostel na Hostýně)
děti
osoba na objektech
učitelé Země moravskoslezské
pamětní deska: Moravské náměstí 6/01
stavby
Ústřední hřbitov města Brna
Vídeňská 96/306
pedagog; povídkář a romanopisec; válka a odboj 1938–1945; politický vězeň; místo posledního odpočinku
autor
Menš