Josef Matouš
* 7.12.1921 Brno † 29.8.1953 Praha, Pankrác
válka a odboj 1938–1945; účastník domácího odboje
národnost
česká
státní příslušnost
ČSR
zajímavé okolnosti
„velezrada, pokus o vraždu (vražda), krádež §§ 78; 216; 247 zák. č. 86/1950Sb. (tr. z.)“
příčina úmrtí
popraven ve věznici
zaměstnání
poznámky
Byl nemanželským synem a tvrdé sociální podmínky způsobily, že již v devíti letech ukončil školní docházku a pásl dobytek v Hlubokém u Kunštátu, později pracoval v Letovicích a po válce na stavbě Vírské přehrady.
Za války byl totálně nasazen, utekl a potuloval se po kraji. Stal se členem partyzánských jednotek Jermak a Dr. M. Tyrš. Na jedné straně neplnil zadané úkoly, na druhé straně byl využíván k brutálním exekucím. Již v této době byl znám svými krádežemi.
Po válce nastoupil vojenskou službu a po jejím skončení se opět vrátil do okolí Bystřice nad Pernštejnem. Opět se živil krádežemi v okolí a byl v této souvislosti dvakrát odsouzen. V létě 1952 napadl střelnou zbraní stranického funkcionáře, v kraji vystupoval jak západní agent Karel. Při soudním líčení v Olešnici byl 19. 4. 1953 odsouzen v širším procesu k trestu smrti.
prameny, literatura
Ostatní literatura
autor
Menš, Kopin