JUDr. František Mlčoch
* 10.2.1875 Určice (okres Prostějov) † 14.1.1938 Praha
odborný publicista; osvětový pracovník
bydliště
Určice čp. 79 (rodný dům)
vyznamenání a pocty
Řád sv. Sávy II. stupně
dílo
zaměstnání
odborný přednosta Ministerstva školství a národní osvěty ČSR
odborné a zájmové organizace
Moravsko-slezská Beseda (předseda)
poznámky
Velkou péči věnoval střednímu a vysokému školství, ve spolupráci s prof. Josefem Konšelem působil při založení Vysoké školy zemědělské v Brně. Položil také základy menšinového školství v ČSR.
V nekrologu byla vysoce oceňována jeho práce pro upevňování československo-jihoslovanské vzájemnosti. Již jako úředník vídeňského ministerstva školství před první světovou válkou se zajímal o slovanský svět, navštěvoval dokonce ruské jazykové kurzy prof. Murka.
Po vzniku ČSR se podílel ze svého úředního postavení na organizaci slavistiky na Karlově univerzitě, staral se, aby byl k nám povolán prof. Murko z Lipska, aby tak univerzita získala pro jihoslovanskou stolici znalce světového jména a rozhledu. Zasloužil se o zřízení nového srbochorvatského lektorátu na univerzitě i na Vysoké obchodní škole (obojí svěřeno chorvatskému literárnímu historikovi Dr. Drag. Prohaskovi).
Se slavisty debatoval i mimo své pracovní povinnosti o jejich potřebách, zvláště prof. Murko mu radil při nákupech knih (takto mohla být vybudována vynikající knihovna slovanského semináře při Karlově univerzitě). Mlčochova neúnavná celoživotní práce pro slovanské styky byla oceněna vysokým vyznamenáním jihoslovanské vlády.
prameny, literatura
osoby
Josef Konšel
spolupráce v oblasti vysokého školství
partneři
Beatrice Mlčochová (Chudobová-Pičmanová)
sňatek: 29. 7. 1914, Vídeň I (K. K. Hof u. Stadtphare S. Augustin)
události
15. 6. 1928
Založení Pedagogického musea v Brně
odborový přednosta MŠANO
23. 11. 1861
Ustavující valná hromada „Slovanského čtenářského spolku v Brně“
člen spolku
autor
Menš