MVDr. Josef Dostál

* 9.9.1894 Podivín (okres Břeclav) – † 25.3.1970 Brno

veterinář, malíř a propagátor lidové kultury

pseudonym

Dostál Joža


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR, ČSSR


zajímavé okolnosti

Jeho otec Josef Dostál st. byl vlastivědným pracovníkem, věnoval se zejména odbornému studiu jihomoravského ptactva a vytvořil cennou sbírku vycpanin. Josef Dostál ml. projevoval výtvarné nadání, ale otec nesouhlasil s jeho budoucí životní dráhou umělce. Vazby k vesnickému způsobu života a otcovo rozhodnutí jej přivedly ke studiu veterinární medicíny.


vzdělání

Česká vyšší reálka v Hodoníně (1912 maturita),
od roku 1913 Vysoká škola zvěrolékařská ve Vídni (v letech 1914–1918 studia přerušil a bojoval v rakouské armádě),
1919–1922 VŠZ v Brně (1924 MVDr.)


jiné pocty

pamětní medaile Jana Hökla za zásluhy při výchově budoucích veterinářů (1967)


dílo

Patřil k předním propagátorům výroby tzv. přednostního mléka pro zdravou dětskou výživu. Na služebních cestách po Evropě (mj. do Německa, Francie, Švédska, Nizozemska a Belgie) se v roce 1935 inspiroval k založení Ústavu města Brna pro zkoumání potravin a surovin živočišného původu (též jateční laboratoř pro vyšetřování masa a mléka), jenž byl považován za nejlepší zařízení pro kontrolu potravin v Československu.
Prostředí jatek zdokumentoval humorně i sarkasticky na několika črtách, kresbách a malbách či karikaturách. Brněnská Společnost veterinárních lékařů je vydala ve dvou souborech: Obrázky z brněnských jatek (1971) a Z veterinářova skicáku (1974).
Byl znalcem rodného Podluží a známým sběratelem, dokumentoval jednotlivé jevy tradiční lidové kultury (lidový oděv, architektura a zvykosloví). Kromě úvahy s linoryty s názvem Soumrak moravského Podluží (1944) publikoval v odborných a ve vlastivědných časopisech články, z nichž byla většina věnována podlužáckému kroji a jeho doplňkům. Napsal též popularizační glosy.


zaměstnání

1922–1924 VŠZ v Brně, klinika buiatricko-porodnická (asistent profesora Antonína Klobouka),
1924–1957 Městská ústřední jatka v Brně (zvěrolékař na úseku hygieny masa, později ředitel),
1957 odešel do důchodu,
v 60. letech se vrátil na Fakultu veterinární hygieny a ekologie na VŠZ v Brně (pedagog)



osoby

Antonín Klobouk
profesor



autor

hub