Umístění sochy sv. Barbory v tramvajovém tunelu Osová-Univerzitní kampus
13. 4. 2021
ulice
katastr
Starý Lískovec
místo
Netroufalky (v portálu tramvajového tunelu před FN Brno)
nej...
Brno
první socha pro tramvajovou trať, která dostala požehnání od brněnského biskupa
charakteristika
Socha sv. Barbory - patronky důlních staveb - tak bude ochraňovat nejen pracující dělníky, ale i techniky a řidiče, kteří budou tunelem nebo nad ním projíždět.
Tento tunel propojuje tramvajovou trať z ulice Osové (Starý Lískovec) až k Univerzitnímu kampusu
účastníci
primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková,
zástupci vedení Dopravního podniku města Brna,
zástupci zhotovitelských firem FIRESTA-Fišer, rekonstrukce stavby a. s.,
zástupci Metrostravu a.s.
zajímavosti
Před umístěním sochy na její místo proběhl v katedrále sv. Petra a Pavla krátký akt s požehnáním této sochy biskupem Vojtěchem Cikrlem.
Následně byla socha převezena ve speciální schránce na stavbu a byla zasazena k portálu tunelu v ulici Netroufalky, kde proběhlo její slavnostní odhalení.
Sochu z italského mramoru z oblasti Carrara vytvořili pracovníci Kamenoprůmyslu Komárek v Letovicích ve spolupráci se sochařem Albertem Sotem. Výroba trvala 3 měsíce.
poznámka
Biskup Vojtěch Cikrle k umístění sochy sv. Barbory uvedl: „Iniciativa Dopravního podniku města Brna umístit na tramvajové trati sochu svaté Barbory, která je mimo jiné považována také za patronku důlních staveb, mne upřímně potěšila. Naši předkové stavěli podél cest sochy světců – a mělo to pro jejich život velký význam. Obdivovali Boží působení v lidech, kteří s ním dokázali žít a zvládat své životní situace. Dnes jsou podél cest nepřehlédnutelné reklamy, které radí, co nakoupit, jakou používat kosmetiku, čím si máme čistit zuby… Sochy světců byly a jsou reklamy na to, jak žít. Kéž svatá Barbora provází všechny, kteří ji prosí o přímluvu v těžkých životních situacích.“
Žehnání kapliček a jiných sakrálních staveb je poměrně běžné, socha pro tramvajovou trať však od brněnského biskupa požehnání dostala tentokrát vůbec poprvé.
[Informace k tomuto záznamu jsou čerpány z Tiskové zprávy DPMB ze dne 13. 4. 2021, která je k tomuto heslu přiložena.]
osoby
Markéta Vaňková
primátorka města Brna
objekty
socha sv. Barbory
sochařská realizace: Netroufalky 0/01
autor
Fl, Jis

13. 4. 2021 - slavnostní požehnání soše sv. Barbory od biskupa Vojtěcha Cikrleho před jejím umístění k portálu tramvajového tunelu Osová-Univerzitní kampus (v ulici Netroufalky).
Foto Dušan Kadlec. Fotografii pro naši encyklopedii poskytla paní Martina Jandlová, tisková mluvčí Biskupství brněnského, děkujeme.