Kostel Panny Marie

historický název

Kostel Panny Marie



charakteristika

Poutní kostel zasvěcený Panně Marii byl postaven v roce 1733 při cestě z Dornychu na dnes již neexistujícím komárovském ostrově mezi říčními rameny Svratky a Svitavy. Kostel svým zaměřením nahradil poutní mariánskou kapli z roku 1724. A stejně jako nejprve z kaple, tak posléze i z něj v době oslav svátku Panny Marie vycházeli poutníci směřující k poutnímu místu Mariazell v dnešním Rakousku. V roce 1784 byl poutní kostel v rámci josefinských reforem zrušen a pobožnosti zde byly zakázány. Ty se od té doby měly konat pouze v komárovském farním kostele sv. Jiljí. V roce 1788 byl poutní kostel prodán v dražbě a ještě v témže roce zbořen. Obraz Panny Marie byl před demolicí kostela přenesen do komárovského farního kostela sv. Jiljí a oltář byl prodán do tzv. zámeckého kostela sv. Prokopa v Třebíči. Na místě zbořeného kostela byl postaven kříž, později zastíněný velkými lipovými stromy, který byl zničen až po 2. světové válce.


existence

stavba již neexistuje


zánik

1788


území

Brno-Komárov


zajímavosti

Ještě před výstavbou kostela byla v roce 1724 na louce u Komárova vybudována poutní mariánská kaple. Od roku 1731 bylo svatopetrskou kapitulou povoleno, aby v ní byly ve svátky spjaté s Pannou Marií pořádány bohoslužby a poutě.


poznámka

Brzy po postavení kostela byla půda severně od něj rozdělena svatopetrskou kapitulou na stavební parcely, které byly do roku 1743 všechny zastavěny. Domy této nové osady postavené ve dvou řadách podél cesty, tak tvořily ulici, která měla 22 domů. Nová osada dostala pojmenování Malá Mariacela - Kleine Mariazell. Ta byla zpočátku součástí Komárova, ale roku 1827 se z ní na vlastní žádost stala samostatná obec.


prameny, literatura



městská část

Brno-jih



autor

PeDro, Vach