Kaple sv. Floriána
historický název
Kaple sv. Floriána
ulice
charakteristika
Barokní kaple postavená v roce 1718 z nadace rychtáře Urbana Saidy a starosty Jiřího Schwaba. Kaple byla obdélného půdorysu, měla vížku se zvonem, oltář s obrazem světce a svatostánkem. Během své existence byla kaple několikrát poškozena a následně opravena. S ohledem na plánovanou výstavbu nové kaple nebyla poškození vzniklá v letech 1882–1883 na původní stavbě již opravována. V listopadu 1897 byla zchátralá kaple zbořena a na jejím místě byl v letech 1898–1899 postaven Kostel sv. Floriána.
existence
stavba již neexistuje
území
Brno-Černovice
poznámka
Během své existence byla kaple opakovaně postižena živelnými pohromami. První závažné poškození nastalo 22. března 1772, kdy požár zničil věž i střechu objektu. Již 3. prosince téhož roku byly tyto části znovu vystavěny a dne 9. prosince 1772 mohla být kaple opět vysvěcena. Dřevěná konstrukce věže však postupně degradovala, a proto byla roku 1799 nahrazena věží novou. Další významné poškození kaple nastalo 5. srpna 1823, kdy do věže udeřil blesk, způsobil požár a zničení věže i střechy; kaple byla přitom vážně poškozena. Opravy byly dokončeny do roku 1825.
V roce 1882 byla věž stržena silným vichrem a v následujícím roce 1883 byla obdobným způsobem poškozena i střecha lodi, přičemž došlo rovněž k narušení obvodových zdí. K opravě posledního poškození již nedošlo, neboť již roku 1864 založili černovičtí manželé František a Marie Weberovi nadační fond určený k výstavbě nové kaple, do něhož přispěla obec i další dobrodinci, a v plánu byla výstavba nové kaple. Z kapacitních důvodů byl nakonec místo kaple postaven kostel.
vznik
1718
prameny, literatura
stavby
Kostel sv. Floriána
Faměrovo náměstí
městská část
související odkazy
autor
PeDro