Rudolf König
* 4.10.1911 Křišťanovice (okres Bruntál) † 29.1.1947 Brno
vrchní kriminální asistent v protiparašutistickém referátu HÚSP v Brně; úředník brněnského gestapa
popraven oběšením
Křišťanovice čp. 45 (rodný dům)
německá obecní škola v Křišťanovicích (šest tříd),
z ní přešel do 1. třídy německé měšťanské školy ve Dvorcích,
2. a 3. třídu měšťanky vychodil v Libavé,
dne 15. 7. 1926 nastoupil na místo učně v obchodě koloniálním železářským a stavebním zbožím p. Adolfa Černého na Svatém Kopečku (ze vzpomínek Königa: "Zde jsem se též naučil česky a absolvoval jsem úspěšně českou dvouletou pokračovací školu živnostenskou.“)
vojenskou službu nastoupil v roce 1932 u děl. pl. 152 v Olomouci,
od roku 1933 sloužil jako poddůstojník z povolání v čs. armádě,
31.1. 1938 nastoupil do policejní školy v Brně, pracoval pak u brněnského policejního ředitelství,
u české kriminální policie setrval do 31. 3. 1940,
od 1. 4. 1940 na vlastní žádost přeložen do služeb gestapa, kde sloužil na brněnské řídící úřadovně, poté přidělen k III. kontrašpionážnímu odd., v roce 1941 pracoval u referátu III B
Narodil se v sudetoněmecké rodině Rudolfovi (hospodskému v Reisendorfu) a Anně, rozené Mahr (švadleně) jako třetí z pěti dětí.
V roce 1939 se po všeobecné výzvě dostavil na Oberlandrát a přihlásil se jako Němec. Získal tím říšskou státní příslušnost a stal se členem NSDAP.
Ve službách gestapa měl vynikající výsledky, využíval svoji dokonalou znalost českého jazyka a českého prostředí. Byl průkopníkem radiových protiher a volavčích sítí. Když byl na brněnské řídící úřadovně založen protiparašutistický referát, stal se König jeho příslušníkem a působil zde až do konce války. Dosáhl hodnosti vrchního kriminálního asistenta.
Účastnil se mnoha operací proti desantům vysílaným z Británie do protektorátu, mimo jiné trýznivě vyslýchal Jindřicha Čoupka nebo Rudolfa Mišutku (Operace Aroš; který se později stal konfidentem gestapa).
Dne 8. května 1945 se společně s ostatními členy brněnského a jihlavského gestapa oblečen do uniformy SS a doklady na jméno Rudolf Kučera přesunul do Písku, kde se vzdali americké armádě. Ta jej předala v Plzni s dalšími zajatci Rudé armádě. Zde se König sám na NKVD přihlásil jako příslušník gestapa. Vyprosil si však, aby nebyl vydán do SSSR, ale předán československým orgánům.
Dne 29. ledna 1947 byl odsouzen k trestu smrti za účast na vraždách desítek českých vlastenců a ještě týž den popraven oběšením.
Monografie "Brněnské Gestapo (1939-1945) a poválečné procesy s jeho příslušníky" článek v odborném periodiku "Zatčení člena paraskupiny Bivouac Jindřicha Čoupka ve světle nových zjištění"
Jindřich Čoupek
R. König vyslýchal J. Čoupka
Florián Hažmuk
R. König svědčil po válce v prospěch F. Hažmuka
LucKub
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.