RNDr. Ing. Robert Váňa Semaka

* 7.12.1904 Brno (porodnice) – † 4.11.196?


policejní úředník


nej...

české země: získal první doktorát kriminálních věd v našich zemích dne 28. 4. 1939


zajímavé okolnosti

Zemský prezident v Praze povolil rozhodnutím ze dne 4. 1. 1940 změnu příjmení na „Váňa Semaka“. Je možné, že změna příjmení souvisela se skutečností, že v četnictvu sloužil muž stejného jména a příjmení, štábní kapitán četnictva Robert Váňa (1905–1945).


vzdělání

První česká státní reálka v Brně (17. 6. 1925 maturita),
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze (?–28. 4. 1939, hlavní rigorosa z antropologie a všeobecné zoologie, vedlejší z chemie)


zaměstnání

štábní kapitán četnictva (doloženo v roce 1939)


odborné a zájmové organizace

redaktor časopisu „Bezpečnostní služba“ (doloženo v roce 1939),
Časopis policie a četnictva Protektorátu Čechy a Morava (vydavatel a redaktor)


hrob

kolumbárium Husova sboru Církve československé, Praha 6, Wuchterlova 523/5


poznámky

Jeho studijní zájmy byly důsledně podřízeny potřebám četnické pátrací služby. Po středoškolských studiích v Brně studoval na Českém vysokém učení technickém v Praze chemii, pokračoval na Univerzitě Karlově na několika jejích fakultách: Přírodovědecká fakulta (chemie a antropologie), Lékařská fakulta (soudní lékařství a kriminální psychologie), Právnická fakulta (forenzní psychologie). Studia zakončil doktorátem na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze dne 17. 4. 1939, disertace: „Vědecký podklad daktyloskopie jako prostředku pro zjišťování totožnosti osob“.
Jeho služební kariéra, ale i osobní život byly úzce spjaty s osobností generála četnictva Josefa Ježka (1884–1969), který se stal jeho tchánem. Generál Ježek se v letech 1925–1936 výrazně zasloužil o rozmach specializovaných služeb, došlo ke zřízení Ústředního četnického pátracího oddělení v Praze, byly zřízeny pátrací stanice, bezpečnostní rozhlas atd.
Nepřekvapuje tedy, že v informaci týdeníku Pestrý týden o udělení doktorátu štábnímu kapitánovi četnictva RNDr. Robertu Váňovi se uvádí, že je „referent bezpečnostního rozhlasu, odborník četnické služby a plynový důstojník Ústředního pátracího oddělení v Praze“.
V roce 1942 se K. H. Frank osobně zasloužil o to, aby byl propuštěn od četnictva. Stalo se tak po konfliktu jeho tchána, generála četnictva Josefa Ježka, s R. Heydrichem. Celá rodina se dostala pod kontrolu gestapa. V roce 1943 byl Robert Váňa dokonce gestapem zatčen a čtyři měsíce vězněn gestapem. Rodina se měla stát obětí tzv. žamberské masové aféry, kdy mělo být do Prahy pašováno maso od řezníků ze Žamberka a tím narušování německé válečné hospodářství.
Dostal se také v padesátých letech, v souvislosti s perzekucí tchána, do pozornosti StB, dne 13. 7. 1955 byla spuštěna akce s krycím názvem „Robi“, jejímž cílem byl právě Robert Váňa Semaka.




osoby

Robert Váňa
příslušník četnictva, shoda jmen






Menš


Aktualizováno: 28. 04. 2025