„Brňan 999.999. posluchač čs. rozhlasu“

9. 12. 1937


ulice

číslo orientační

1


katastr

Židenice


charakteristika

„Brňan 999.999. posluchač čs. rozhlasu“, tak nazval novinář Lidových novin článek, kterým informoval čtenáře svého listu o zajímavé události v prosinci 1937. Na podzim roku 1937, kdy se blížilo rozšíření sítě koncesionářů čs. rozhlasu (v dobovém označení Radiojournalu) o miliontého člena, připravil Radiojournal velkolepou slosovací akci ve spolupráci se státními i soukromými subjekty. Každý, kdo si koupil nový radiopřijímač, obdržel také korespondenční lístek, který po zaregistrování přístroje mohl odeslat do slosování. Soutěž byla primárně zaměřena náborově, ale nezapomnělo se ani na ocenění nejstarších koncesionářů. Vítězové jednotlivých kategorií byli odměněni peněžní hotovostí, věcnými dary a lázeňskými pobyty. Miliontým posluchačem rozhlasu se stal Julius Richter z Bohosudova (dnes města Krupka v okrese Teplice). Jako dar obdržel přijímač Big Ben systému Telefunken, který mu darovala firma Radiotechna Praha.
V rámci akce byl také zjištěno, že úplně první koncesi obdržel dne 5. 9. 1923 JUDr. Josef Lachout pro svoji stanici v Řevnicích.
Jedním ze sponzorů akce byla také firma Baťa, která dodržela i zde svou tradici s devítkou na konci. Vylosovaným výhercem s číslem 999 999 se stal Brňan, sedmadvacetiletý zámečník Čs. zbrojovky Jaroslav Cupák.


účastníci

Jaroslav Cupák, výherce Baťovy ceny


poznámka

„Včerejší ráno o 11. hodině vypadla jedné mladé ženě v Židenicích v Kosmákově ulici v domě číslo 1 z ruky vařečka: rozhlas oznamoval, že Baťovu cenu pro 999.999. posluchače čs. rozhlasu vyhrál Jaroslav Cupák. Polévka a rýže zůstaly nedovařeny, neboť za několik minut kromě užaslých sousedů tísnili se v malé kuchyňce Cupákovy rodiny prodavači židenické Baťovy prodejny, za kratičkou chvíli po nich Baťovci z obchodního domu, za chvilečku zase zástupce firmy Stehlík, která nový radiový přijímač Cupákovi prodala.“ Tak dramaticky zahájil novinář svůj článek v Lidových novinách. Pokračoval líčením, jak se o své výhře dověděl Jaroslav Cupák. V ten den normálně pracoval, směna mu měla končit ve 14 hodin. Ve 13.30 byl do dílny telefonicky vyzván, aby „všeho nechal a šel domů, že vyhrál Baťovu cenu“. Před bránou podniku na něj čekali fotografové, také šťastná manželka s ročním synkem.
Den však pro něj nekončil. Odpoledne přijeli do Kosmákovy ulice filmoví operatéři, dále zástupci firmy Baťa, kteří oba manžele k večeru odvezli do Baťova obchodního domu v Brně. Nejdříve absolvovali pedikúru (jako součást ceny), poté se odebrali do horního patra, kde se v bufetu obchodního domu konala večeře. Následovalo největší překvapení: odebrali se do prodejny, kde si mohli vybrat boty za 1 999 Kč. „Prodavači přinášeli pánské lakovky, vycházkové boty, dámské látkové i kožené střevíčky, sněhovky, galoše. Pak přibyl kus zlinkolitu - však jsme to linoleum do kuchyně potřebovali jako sůl, říká mladá paní. Nakonec ještě nová kupa všelijakých hraček pro klučíka.“
Jaroslav Cupák také vysvětlil, jak se do soutěže přihlásil. Svatbu měli před dvěma lety a už tehdy si umínili, že si pořídí rádio. Když rozhlas vypsal soutěž, rozhodli se svůj záměr realizovat. Vybral si čtyřlampový přijímač Philips Ariosto za 1 800 Kč na splátky na deset měsíců. Koupil jej 16. 10. 1937 a prvního listopadu přihlásil. Že by mohl vyhrát, to prý jej ani nenapadlo. Jak konstatoval, dostal rovněž telegram od firmy Philips, že mu posílají tisíc korun, také rozhlas slíbil nějaké peníze. Obdrželi dárky od firmy Stehlík, kde rádio koupil.
To vše už dávno zaplatilo původní cenu přijímače a my dnes chceme věřit, že výhra manželům přinesla jen a jen radost.




městská část

Menš


Aktualizováno: 28. 04. 2025