Dům odborových služeb


    historický název

    Palác Morava



    charakteristika

    Dnešní budova, postavená v letech 1926–1928 podle projektu arch. Ernsta Wiesnera, stojí na místě bývalého tzv. Doretova dvoru z roku 1867 a patří k významným moderním stavbám v Brně.
    Jde o železobetonový skelet s výplní z režných cihel ve stylu holandského neoplasticizmu.
    Budova byla projektována jako multifunkční objekt, v jeho severní části měl být hotel a úřední místnosti, v jižní se počítalo s obchodním domem, restaurací a byty, součástí se stal i kinosál v suterénu západního křídla.
    V budově poté působila i Zemská životní pojišťovna moravská a od počátku 30. let 20. století i část úřadoven Nejvyššího soudu, jež sem byla přemístěna z Justičního paláce.


    území

    Brno-město


    zajímavosti

    Původní dvůr Aristida Doreta byl na přelomu 19. a 20. století rozšířen v jižní části areálu o přístavbu Varieté, jež se stalo poté od roku 1906 místem kinematografu "The Royal Elektro-Biograf", který po řadě peripetií, úprav a přestaveb byl změněn na kino Elite a posléze v roce 1930 na kino Kapitol.


    poznámka

    Na začátku 30. let 20. století byla do paláce Morava přesunuta z Justičního paláce na Rooseveltově ulici část Nejvyššího soudu, což se některým jeho pracovníkům stalo osudným.
    Dne 20. listopadu 1944 při leteckém náletu na Brno vlétla totiž jedna z bomb z boku do suterénního protileteckého krytu a zabila tam ukrytých devět jeho soudců, tři úřednice, dva soudní úředníky a čtyři zřízence.
    K uctění jejich památky se konala 17. 12. 1945 smuteční tryzna a byl vydán spis "Na paměť obětí druhé světové války Nejvyššího soudu v Brně 29. XI. 1945". Na nároží budovy byla v roce 1994 umístěna pamětní deska s justičním symbolem vah a meče a nápisem: "Na paměť soudců a pracovníků // Nejvyššího soudu v Brně // kteří zde 20. XI. 1944 zahynuli //" (autor B. Čelikovský)
    V suterénu budovy byla v době Protektorátu Čechy a Morava tajná tiskárna ilegálních protinacistických tiskovin.



    stavby

    Krajský soud v Brně
    Rooseveltova 16/648
    část soudu z Rooseveltovy ulice se přemístila na do budovy na Malinovského 4 začátkem 30. let


    městská část

    významné osoby

    Ernst Wiesner
    autor projektu budovy postavené v letech 1926–1928


    objekty

    oběti okupace
    pamětní deska: Malinovského náměstí 4/02


    události

    20. 11. 1944
    II. americký nálet na Brno


    Fl


Aktualizováno: 28. 10. 2019