Sušilovy koleje
Sušilovy koleje
Klácelova 2/14
Třípatrová (a mírně zalomená) budova stojí na nároží ulic Klácelovy a Údolní v zahradním prostředí pod Kraví horou.
Byla postavena v letech 1922–1923 z podnětu Družstva pro postavení vysokoškolské koleje pro katolické studentstvo "Sušil" podle projektu arch. Rudolfa Hlavinky. Koleje byly slavnostně otevřeny a vysvěceny biskupem ThDr. Norbertem Janem Nepomukem Kleinem 21. 10. 1923, kdy se do nich nastěhovali i první studenti.
Brno-Stránice
Sušilovy koleje postihl na počátku okupace podobný osud jako měly všechny studentské koleje v ČSR.
V pátek 17. listopadu 1939 byly po půlnoci přepadeny německými vojáky a pod jejich ochranou prováděli příslušníci gestapa v civilu prohlídku jednotlivých pokojů, při níž bylo víc než padesát studentů zatčeno, odvedeno a odvezeno nákladním autem na nádraží k dalšímu transportu do koncentračního tábora. Během následujícího dne museli všichni zbylí studenti koleje opustit, protože je zabrala německá tajná policie (gestapo) a umístilo sem referát II BM/So zodpovědný za potírání politického nekomunistického odboje. Prvními vězni tu byli zatčení členové skupiny Obrana národa z celé Moravy, mezi nimi byl od konce roku 1940 i brigádní generál Bohuslav Dimitrij Všetička.
V lednu roku 1941 se odtud gestapo odstěhovalo do Kounicových kolejí na Veveří 70 a v Sušilových kolejích zůstala služebna německé kriminální policie.
Součástí vybavení kolejí byla od počátku i knihovna o více než 10.000 svazcích knih, která vznikla za přispění a dary mecenášů a drobných dárců.
Budova s podkrovím má mírně prolomené průčelí s vchodem z Klácelovy ulice, má jednoduchá okna a je obklopena oploceným zahradním prostředím.
Umožnila ubytování na 150 studentům se vším potřebným vybavením.
Rudolf Hlavinka
autor projektu stavby
Norbert Jan Nepomuk Klein
světil koleje při otevření
Bohuslav Dimitrij Všetička
jeden z prvních vězňů (zatčených členů skupiny Obrana národa z celé Moravy)
oběti druhé světové války
pomník: Klácelova 2/01
Fl
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.