Malobytová kolonie města Brna v Brně-Králově Poli


  ulice

  Skácelova 23–69


  charakteristika

  Od 5. 8. 1932 začalo stěhování prvních nájemníků do kolonie malých bytů postavených městem Brnem na tehdejší Masarykově třídě. Byl to největší bytový soubor postavený městem do této doby, stavební náklady činily 9, 3 miliony korun bez ceny pozemku.
  Soubor tvořilo 193 jednopokojových bytů, 40 jednopokojových bytů s kabinetem, 4 dvoupokojové byty a 4 obchody.


  území

  Brno-Královo Pole


  nej...

  Brno: největší obytný blok postavený městem Brnem do té doby


  poznámka

  Architekt Josef Polášek využil zkušenosti z ciziny, zvláště ze studijního pobytu v Holandsku. Největším problémem bylo řešení jednopokojových bytů na předepsané zákonné ploše. To se podařilo mnohem lépe, než tomu bylo u jiných dosavadních městských staveb.
  Jednopokojový byt se skládal z předsíně, lázně (tedy koupelny), spíže, kuchyně s oddělenou částí pro vaření a z pokoje s balkonem.
  Nájemníkům byly přístupné také velké terasy na střechách s nádherným výhledem na město. Nájemné za jednopokojový byt činilo 230 Kč, za byt s kabinetem 273 Kč. Nájemné se tehdy považovalo za vyšší, ale bylo třeba vzít v úvahu, že nájemník městského bytu nemusel platit tisícikorunové vklady, jak se požadovalo u bytových družstev.


  stavební vývoj

  Realizace stavby proběhla v letech 1931–1932, byla ohraničena ulicemi Skácelova (tehdy Masarykova třída) 23–69, Purkyňova 48–50 a Vodova (tehdy Vrchlického) 51–53.
  První nájemníci se začali stěhovat začátkem srpna 1932.
  Postaveno bylo pět řad čtyřpatrových domů obrácených na východ a západ, řada jednopatrových domů obrácených na jih a sever. Vznikl zajímavý půdorys, jednotlivé bloky byly ze všech stran vlastně volné. Mezi bloky vznikly čtyři velké dvory 25 x 55 metrů, dvory měly být upraveny parkově, ve dvou z nich měla být zřízena dětská hřiště s malými brouzdališti.  městská část

  významné osoby

  Josef Polášek
  architekt stavby


  události

  5. 8. 1932
  Stěhování nájemníků do nových bytů v Brně-Králově Poli


  Menš


Aktualizováno: 01. 10. 2018