Bohunický hřbitov


  historický název

  Bohunický hřbitov


  ulice

  charakteristika

  Bohunický hřbitov vznikl v roce 1884, měl rozlohu 1194 m², existoval pouze 70 let. V roce 1954 byl uzavřen a po dvaceti letech zcela odstraněn. Posledním pohřbeným občanem se stal Stanislav Drápal z ulice Podsedky 12.
  Na jaře roku 1974 začala likvidace bohunického hřbitova. Ostatky zemřelých byly exhumovány a převezeny na Ústřední hřbitov města Brna, kde byla zřízena bohunická sekce, nejlépe přístupná od ulice Lány. Prvním občanem zde pohřbeným byl František Buček z Havelkovy ulice číslo 12.


  existence

  stavba již neexistuje


  zajímavosti

  Do roku 1883 pohřbívali občané samostatné obce Bohunice své zemřelé na Starobrněnském hřbitově, který byl zrušen v souvislosti se zřízením Ústředního hřbitova města Brna.


  poznámka

  Dnes na místě hřbitova stojí budova zdravotnického střediska a lékárny na Běloruské ulici. Nové schody, které vedou z Havelkovy ulice k lékárně, stojí přesně v místech schodů, kterými se vcházelo na hřbitov. Dva stromy, které rostou nad schody, hřbitov ještě pamatují. Kamenná zídka, lemující chodník v horní části ulice Havelkovy, se nachází přibližně ve stejném místě, kde byla původní betonová zídka nad hřbitovem.
  V roce 2011 došlo ke zboření poslední části cihlové zdi, která lemovala hřbitov ze západní (spodní) strany. Hlavní hřbitovní kříž, litinový s reliéfním korpusem Krista, byl odstraněn v době likvidace celého hřbitova při stavbě sídliště.


  prameny, literatura

  Ostatní literatura

  "Z historie Bohunic"


  objekty

  pamětní kříž
  kříž: Havelkova 0/01
  zde byl umístěn kříž


  Menš


Aktualizováno: 09. 03. 2020