Barceló Brno Palace Hotel
Městský dvůr
Šilingrovo náměstí 2/265
Brno-město
- španělský řetězec Barceló (od 21. 2. 2012)
Chátrající budovu, (v níž bylo kromě bytů v letech 1939 - 1960 umístěno v 1. poschodí i Muzeum města Brna s výstavními sály a v protějším křídle pak zubní klinika a několik kanceláří ještě po několik let poté), prodala radnice před lety španělské firmě Comsa za 32 milionů korun. Nový majitel dům přestavěl a v létě 2009 otevřel čtyřhvězdičkový hotel. V prosinci 2011 začala firma Comsa jednat o prodeji řetězci Barceló. Tento španělský řetězec provozuje hotely v 17 zemích světa a brněnský je třetí v České republice a první mimopražský.
Právě pro tento řetězec stavební firma Comsa hotel rekonstruovala. Těsně před podpisem smlouvy ovšem společnost Barceló odmítla převzetí hotelu podepsat. Protože v kupní smlouvě byl ze strany města Brna přesně stanoven termín, do kdy musí být hotel otevřen (jinak hrozilo milionové penále), hotel otevřela společnost Comsa a obrátila se na španělský soud. Ten jí dal za pravdu.
V současné době však hotel provozuje řetězec Barceló jak se to odráží i v názvu hotelu.
I když první studii k němu zpracovali dva zaměstnanci městského stavebního úřadu, jako vedoucí Ferdinand Kraus a stavební kontrolor Wenzel Stolz (1805–1874), brněnská radnice se vzápětí obrátila na vídeňské architekty Eduarda van der Nülla a Augusta Siccarda von Siccardsburg, nepochybně i proto, že ve Vídni tehdy dokončovali obdobnou stavbu – Robertshof. Architekti nabídku sice v roce 1852 odmítli, ale zároveň doporučili náhradníka – svého někdejšího žáka a tehdejšího kolegu Franze Fröhlicha. Ten novostavbu pojal jako skutečný obytný dvůr, který obsahoval mnoho velkých bytů o rozličné obytné ploše, přístupných řadou schodišť, která ústila jak do hlavního průjezdu, tak i do dvora.
Stavbu charakterizuje kontrast strohé vnější fasády, kvůli níž byl dvůr někdy přirovnáván ke hradu, a obdélného arkádového dvora s romantizujícími detaily terakotových či litinových článků, ovlivněného středomořskou architekturou.
Městský dvůr představoval až do poslední čtvrtiny 19. století, kdy na nově zakládaných ulicích mimo historické jádro města začínaly vyrůstat nájemné domy s přepychovými byty, nejluxusnější a nejprestižnější brněnskou adresu; nepochybně nejen díky komfortu, ale i díky sousedství parku na Františkově.
Koncem 1. desetiletí 21. století byl značně zdevastovaný objekt stavebně upraven pro potřeby hotelu.
Monografie "Příběhy z dlouhého století: architektura let 1750-1918 na Moravě a ve Slezsku" Ostatní literatura
J. Kratochvil
pamětní deska: Šilingrovo náměstí 2/01
28. 5. 2011
Osm válečných veteránů z RAF navštívilo Brno
místo konání slavnostního obědu
18. 6. 2010
Turistický minibus v Brně
jedna z významných staveb zahrnutá do prohlídkového okruhu turistického minibusu
17. 9. 2009
Odhalení pamětní desky J. Kratochvilovi
9. 4. 2004
Otevření Preventivně informační poradny
Lk
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.