Uměleckoprůmyslové muzeum
Uměleckoprůmyslové muzeum arcivévody Rainera
Husova 14/536
Brno-město
Původně dvoupatrová budova má symetricky řešené průčelí, které je akcentováno postranními rizality, se třemi horizontálními zónami a s klasickým pianem nobile. Stavbu završuje mohutná korunní římsa se sochařskou výzdobou sochaře Franze Dresslera. Muzeum tehdy mělo tvar dvojtraktu s ústřední dvoranou, v níž se nacházel také hlavní výstavní sál.
Další veřejné prostory – knihovna, přednáškový sál a výstavní hala nad dvoranou - byly situovány v patře. Brzy po otevření se však ukázalo, že prostory nebudou pro stále se rozšiřující provoz muzea stačit, a tak už v roce 1888 byla podle projektu druhého muzejního ředitele Augusta Prokopa provedena přístavba dalších dvou traktů a třetího podlaží z adaptované půdy. Přístavba zasáhla také do ústřední prostory; z komunikačních důvodů bylo nutno vložit po stranách dvorany dvě arkádově řešené galerie, které v prvním patře spojily starší výstavní sál s nově zřizovanými místnostmi.
S osvětovým posláním muzea souvisela i bohatá uměleckořemeslná výzdoba. Hlavní portál zhotovila firma vdovy po Adolfu Loosovi st., reliéfní portréty v medailonech Franz Dressler, štukatérské práce Georg Weiss, výmalbu interiérů navrhli Emil Pirchan, Karl Geyling a Franz Xaver Schönbrunner.
V letech 2000–2001 byla pro potřeby Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně provedena rekonstrukce podle návrhu Ivana Kolečka, Viktora Rudiše a Zdeny Vydrové.
Redukovaný vítězný návrh Ivana Kolečka z vyzvané soutěže z 1. pol. 90. let vnáší do historické stavby motiv atria, které odděluje původní neorenesanční část (J. G. von Schön) od dostavby A. Prokopa. Minimalistické tvarosloví nově vkládaných prvků, vyčištění provozů a rekonstrukce původních částí, včetně podzemního depozitáře, vdechla stavbě nového ducha.
Franz Dressler
podílel se na výzdobě budovy
Benedikt Škarda
B. Škarda provedl skleněná okna
založení muzea
pamětní deska: Husova 14/01
protektor muzea a předsedající kuratoria
pamětní deska: Husova 14/02
členové kuratoria
pamětní deska: Husova 14/03
firmy provádějící stavbu
pamětní deska: Husova 14/04
firmy provádějící výzdobu
pamětní deska: Husova 14/05
14. 5. 2017
Výstava KMENY 90
17. 2. 2017
Výstava Etuje pro Věstonickou venuši
11. 3. 2016
Výstava Na hraně. Oděvní koncepty Milana Knížáka, Liběny Rochové a Michala Švarce v 80. letech.
15. 5. 2015
Výstava Horizonty modernismu - Zdeněk Rossmann (1905-1984)
12. 12. 2014
Výstava Brno - moravský Manchester. 250 let metropole textilního průmyslu
další události (5)...
Lk
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.