Palác A. a A. Müllerových


  historický název

  Palác A. a A. Müllerových


  ulice

  území

  Brno-Královo Pole


  majitelé

  - Josef Ellinger
  - Bratři Adolf (1839–1906) a Alois (1840–1895) Müllerovi, zakladatelé a majitelé "C. k. soukromé parní továrny na eterické oleje, esence a octové tresti v Brně".
  (Alois Müller byl současně členem dozorčí rady Rakousko-uherské banky a eskomptní banky v Brně.)
  - Po smrti obou bratrů palác zdědily Charlotta a Sophie Müllerovy.


  zajímavosti

  "C. k. soukromou parní továrnu na eterické oleje, esence a octové tresti v Brně" založili bratři Adolf, Alois a Leopold Müllerovi, pocházející z valašského Krásna.
  Od roku 1861 továrna působila nejprve v Horních Heršpicích a Letovicích s filiálkou ve Vídni, později přímo v Brně. Továrna byla známá v celé monarchii a udržovala obchodní vztahy s většinou Evropy a také Turecka. Četná vyznamenání si firma odnesla ze světových výstav v Londýně, Paříži a ve Vídni.


  stavební vývoj

  V roce 1869 si Adolf a Alois Müllerovi koupili dům, který asi o rok dříve nechal postavit Josef Ellinger. Asi nejen kvůli sousedství jejich vlastní továrny u Červeného rybníka, ale i kvůli umístění na jedné z nejvýstavnějších tříd Brna se tento dům stal jejich rodinným sídlem.
  Hlavní průčelí doupatrového nárožního paláce (2+5+2) je symetrické, sevřené postranními rizality, které jsou zdůrazněny balkony a sochařskou výzdobou okenních ostění.
  Budovu završuje korunní římsa se štukovým vlysem. Základní koncepce řešení fasády spočívá v kombinaci neomítané cihelné plochy, z níž vystupuje jemná štuková řezba bohatého článkoví. S ušlechtilými harmonickými proporcemi průčelí, zřetelně isnpirovaného pozdní římskou renesancí, korespondují také interiéry, zejména palácové řešení průjezdu, k němuž se z obou stran připojují sloupové schodišťové haly.
  Stavba bývá připisována Arnoldu Weberovi. Hypotetické určení autorství se opírá o analogii s několika jeho nájemnými domy, postavenými v téže době na brněnské okružní třídě.


  prameny, literatura

  městská část

  související odkazy

  Lk


Aktualizováno: 21. 01. 2012