Soběšický hřbitov
Soběšický hřbitov lesní
Brno-Soběšice
město Brno (Správa hřbitovů města Brna)
Brno: jediný lesní hřbitov
Soběšice pohřbívaly své mrtvé až do roku 1876 v Řečkovicích, do jejichž farnosti patřily.
Soběšický hřbitov byl založen v červenci 1876 (jako dnes jediný lesní hřbitov města Brna) na mírném svahu v přírodním prostředí tzv. Spanilého lesa. Má rozlohu jen něco víc než 3,5 ha, počet hrobů dosahuje čísla 366 a místem posledního odpočinku se stal 1355 zemřelým.
O rozšíření hřbitova probíhala již několik let zatím neúspěšná jednání města Brna s majitelem okolních lesů, Školním lesním podnikem Masarykova lesa Křtiny (částí to Mendelovy univerzity v Brně), proto ho dosud nebylo možno nadále rozšiřovat. Teprve v srpnu 2019 došlo k dohodě o jeho rozšíření v letech 2020–2021 o přilehlý pozemek, který dosud patří Mendelově univerzitě v Brně a jež ho postoupila městu Brnu k rozšíření tohoto lesního hřbitova. K slavnostnímu otevření došlo 2. 11. 2021 za účasti náměstka Petra Hladíka a ředitelky Správy hřbitovů města Brna. Připojený pozemek by tak měl dostačovat nejméně na dalších dvacet let..
Soběšický hřbitov má ve svém středu zajímavý pomník obětem 1. světové války z řad soběšických občanů, který vytvořil František Hrnčíř a jenž byl odhalen v roce 1925. Je postaven z červeného slepence a má mramorovou desku se jmény obětí zdobenou věncem ze dvou lipových ratolestí.
Mezi hroby významných osobností patří např. rodinný hrob Grégrových z Brna-Husovic, člena Národního divadla v Brně Aloise Alexy, ředitelů a učitelů škol v Soběšicích Ing. Rudolfa Štancla, prof. Viktora Jandy, Filipa Řezníčka, Ferdinanda Krále, ale i pracovníků lesní správy Františka Havlíčka a Karla Morávka aj.
Rozšíření hřbitova trvalo od prvotního záměru po dokončení necelé tři roky. Kromě nového hřbitova bylo postaveno parkoviště a vzniklo zázemí pro hrobníky.
Samotné stavební práce začaly v květnu a skončily koncem října 2021, celková částka činí 10,6 milionů korun. Tomu předcházely přípravné práce, vyčištění celého území od keřů a náletových dřevin, odstranění starých pařezů a ošetření půdy, které provedli zaměstnanci Správy hřbitovů města Brna.
Nová část hřbitova bude mít jiný režim údržby: tráva se bude sekat méně často, do okolních trávníků bude zaseto luční kvítí. Byla řešena i propustnost půdy a nakládaní s dešťovou vodou. Pro lepší zadržení vody v místě srážek byly vybudovány dva valy, osázené keři.
Na novém hřbitově vzniklo 158 kopaných hrobů, 735 urnových hrobů a 153 kolumbárních oken v novém kolumbáriu.
Eduard Grégr
místo posledního odpočinku
Vladimír Grégr
místo posledního odpočinku
Alois Chloupek
místo posledního odpočinku
Bernard Kočař
místo posledního odpočinku
Bernard Kočař
místo posledního odpočinku
další významné osoby (14)...
oběti první světové války
pomník: Habrová 0/01
2. 11. 2021
Otevření nové části hřbitova v Brně-Soběšicích
26. 7. 1925
Odhalení pomníku obětí první světové války v Soběšicích
14. 4. 1925
Zahájení stavebních prací na hřbitově v Soběšicích
Fl
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.