"Švédský" nájemný dům F. Schmeera


  historický název

  "Švédský" nájemný dům F. Schmeera


  ulice

  Smetanova 41/593


  území

  Brno-Veveří


  stavební vývoj

  Čtyřpatrová nárožní budova se obrací do každé z ulic jinak řešeným průčelím. Pravé průčelí je arkýřové a respektuje charakter zástavby Smetanovy ulice, levá fasáda, která je lodžiová, je orientována do zeleně Botanické zahrady.
  Dům tvoří dominantu celé stavební skupiny (Smetanova 43, 45, 47, 49, Cihlářská 13), kterou včetně "Švédského" domu postavil podle návrhu architekta Vladimíra Fischera jeho častý spolupracovník stavitel Fritz Schmeer.
  Budova představuje typ moderního nájemného domu, jaký se pak stavěl po většinu 20. století. Charakterizovalo ho racionální dispoziční řešení, opuštění jak palácového konceptu, tak také historizujícího i secesního tvarosloví. Fischer však tento typ v případě "Švédského" domu ještě romantizoval, a to arkýři, frontou lodžií, pergolami a "toskánskou" korunní římsou.
  Ústředním motivem malířské výzdoby je sgrafito Jano Köhlera s motivem obrany Brna proti Švédům v roce 1645 a s medailony Lennarta Torstenssona a Louise Raduita de Souches, hlavních protagonistů této historické události.


  prameny, literatura

  městská část

  významné osoby

  Vladimír Fischer
  autor návrhu Jano Köhler
  autor sgrafita


  související odkazy

  Lk


Aktualizováno: 19. 01. 2014