Dětský domov Dagmar


  ulice

  Zeleného 51/825


  charakteristika

  Dětský domov Dagmar vznikl z iniciativy brněnského básníka, spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka v letech 1926-1929 a byl postaven z příspěvků vánočních dobročinných sbírek pod Těsnohlídkovým vánočním stromem na náměstí Svobody. Sám projekt na něj vypracoval prof. akad. arch. Bohuslav Fuchs bez nároku na finanční odměnu.


  území

  Brno-Žabovřesky


  majitelé

  Jihomoravský kraj


  obyvatelé

  Domov byl zbudován pro 25 dětí. Nebyl zamýšlen jako sirotčinec, měl poskytnout přechodný útulek pro děti zbavené rodinné péče, než se pro ně najde náhradní rodinná výchova.


  firmy a instituce

  Dětský domov Dagmar


  zajímavosti

  Domov byl pojmenován po dánské královně Dagmar (české to Markétě z rodu Přemyslovců, manželce dánského krále Waldemara), která byla známá svou dobročinnou péčí o chudé a opuštěné.


  poznámka

  Dvoupodlažní budova s rovnou střechou, s terasami na jihovýchodním nároží a malým pent-housem, byla postavena na svahu Wilsonova lesa jako útulek pro osiřelé děti. Místnosti pro denní pobyt a ložnice dětí jsou orientovány k jihu, zatímco servisní místnosti, umývárny, toalety a schodiště k severu.
  Domov je ranou ukázkou funkcionalistického stylu, ovlivněnou německým uměleckým směrem „Nová věcnost".
  Budova není přístupná veřejnosti.


  vznik

  1929


  stavební vývoj

  Dětský domov Dagmar byl postaven podle projektu prof. arch. Bohuslava Fuchse. Stavební rozpočet činil 430 000 Kč, na vnitřní vybavení 80 000 Kč. Na domov bylo dary vybráno 313 000 korun, z toho Brněnská Matice školská darovala 50 000 korun. Ostatní peníze se vybraly pod Vánočními stromy republiky v Brně v letech 1924–1928. V době otevření zbývalo tedy uhradit kolem 200 000 Kč.  městská část

  významné osoby

  Bohuslav Fuchs
  architekt (projekt vypracoval bez nároku na honorář) František Kožík
  František Kožík každoročně na Štědrý den odpoledne přicházel do domova a jeho rozhlasové reportáže přispívaly k úspěchům sbírek pro domov „Dagmar“ Rudolf Těsnohlídek
  iniciátor stavby


  objekty

  R. Těsnohlídek
  pamětní deska: Zeleného 51/1


  události

  8. 12. 1929
  Slavnostní otevření Dětského domova Dagmar v Brně 8. 12. 1928
  Položení základního kamene k budově dětského domova Dagmar v Brně


  související odkazy

  BL, Menš


Aktualizováno: 18. 06. 2019