Obytný dům MUDr. Karla Pura a Drahomíry Purové


  ulice

  Údolní 25/528


  území

  Brno-město


  majitelé

  soukromý majitel


  poznámka

  Luxusní nájemní dům, který má v přízemí dvorního traktu také prostor pro lékařskou ordinaci (včetně rentgenu a laboratoře). V prvním patře se nachází velký byt s přímým vstupem přes terasu do velké zahrady ve svahu Špilberku.
  Uliční fasáda je symetrická a přesto radikální svoji formou, určenou ornamentální perforací centrální schodišťové věže kruhovými luxfery a horizontálami tenkých podlahových desek lodžií se skleněným zábradlím.
  Lapidárně řešený obchodní sokl obložený travertinem s centrální vstupní nikou a obchodními ocelovými výkladci s vrchním reklamním pruhem z černého opaxitu dokládají architektovy výtvarné schopnosti.
  Hlavním motivem zahradní fasády je na její levé straně umístěný bohatě prosklený rizalit zimní zahrady a výrazně horizontální pětidílná okna s úzkými větracími křidélky.
  Pětipatrový dům, konstrukčně řešený jako kombinace nosných zděných fasád a železobetonového skeletu a stropů, má ustoupené vrchní podlaží. Ve čtyřech standardních patrech je umístěn vždy jeden luxusní pětipokojový byt s centrální halou, zimní zahradou do dvora a dvěma balkony do ulice.
  Budova není přístupná veřejnosti.
  Dům se nachází v památkově chráněném území.


  prameny, literatura

  městská část

  významné osoby

  Josef Polášek
  architekt/designér Karel Pur
  stavebník a majitel Drahomíra Purová
  spolumajitelka


  související odkazy

  BL


Aktualizováno: 17. 11. 2020