Kostel sv. Jiljí
Kostel sv. Jiljí
Brno-Líšeň
Kostel sv. Jiljí v Líšni je doložen poprvé písemnými prameny roku 1306, kdy patřil pod faru ve Šlapanicích u Brna, ale je velmi pravděpodobné, že existoval (a snad na témže místě) už od 13. století.
V roce 1630 se stal samostatným farním kostelem a patronátní právo nad ním drželi vždy majitelé líšeňského panství, od roku 1819 Belcrediové.
Kostel několikrát vyhořel (1718, 1730, 1895, 1929) a musel být opravován. Poslední větší oprava, při níž byla položena nová dlažba, zavedeno topení a pořízeny nové lavice, se konala v roce 1965 a podílel se na ní velkým dílem Jaroslav Vaněk.
Na věži kostela jsou dochovány stopy renezančního sgrafita. Původní tři zvony z věže byly povinně odevzdány za 1. světové války, dnešní tři zvony pocházejí z roku 1958 z n.p. Kovolit v České u Brna. Jsou zasvěceny Božskému Srdci Páně, Panně Marii a sv. Jiljí. Křtitelnice pod kněžištěm nese letopočet 1614 a patří tak k nejstarším částem interiéru. Hlavnímu oltáři Božského Srdce Páně (určenému původně pro kapli sv. Anny na Starém Brně) dominuje socha Krista a sochy archandělů Gabriela a Michaela po stranách.
V roce 1950 vytvořila firma Umělecké sklo v Brně mistra Otmara Vačkáře tři okna s barevnou vitráží (sv. Ludmila, sv. Jiljí se srnou a sv. Václav), malby provedl Jan Vačkář. Vedlejší oltáře a barokní sochy pocházejí z 18. století, jen boční oltář sv. Josefa s Ježíškem a soškami andílků na pravé straně kostela vytvořil Jaroslav Vaněk.
Do boční kaple pod kůrem byl na oltář P. Marie přenesen obraz Panny Marie s Ježíškem ve vyřezávané a bohatě zlaceném rámu z císařem Josefem II. zrušené kaple P. Marie na Kostelíčku a umístěn nad svatostánek s postavami klečících adorantů. Reliefy 14 zastavení Křížové cesty jsou od akad. soch. Josefa Axmanna.
Kolem kostela býval hřbitov, zrušený a přemístěný v roce 1895 k bývalé tzv. brněnské silnici a odtud v roce 1958 přenesený na konec Líšně do blízkosti Starých zámků. U kostela stojí stojí sousoší Nejsvětější Trojice (1725, Antonín Riga, Antonín Schweigl) a socha sv. Jana Nepomuckého (1721), přemístěná sem v roce 1946 z náměstí, kde původně stála.
Josef Ducháček
místo jeho posledního působení v duchovní správě
František Benedikt Klíčník
stavitel
František Křehlík
jeho zásluhou byl kostel opraven
pamětní kříž
kříž: Belcrediho-Pohankova 0/01
pamětní kříž
kříž: náměstí Karla IV. 0/02
socha sv. Jana Nepomuckého
sochařská realizace: náměstí Karla IV. 0/03
oběti první světové války
pamětní deska: Pohankova 0/01
náhrobní kříž
kříž: Pohankova 20/01
další objekty (2)...
Fl
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.