Sanatorium Dr. Šilhana


  historický název

  Sanatorium Dr. Šilhana


  ulice

  Veveří 125-127/2216-7


  charakteristika

  Budovu projektoval Ing. arch. Jan Víšek v letech 1933 a 1937 ve dvou etapách.


  území

  Brno-Žabovřesky


  zajímavosti

  Stavebník a původní majitel MUDr. Václav Šilhan byl za války vězněn pro odbojovou činnost a zahynul za blíže neobjasněných okolností.
  Zestátněný objekt sloužil jako porodnice, avšak po roce 1989 byl z důvodů konstrukčních poruch způsobených užitím hlinitanového cementu uzavřen a posléze restituován potomky původního majitele. Ti ho po dvou stavebních částech prodali (byt byl mezitím vypálen) a noví majitelé původní architekturu zničili přestavbou.


  poznámka

  Soukromá obytná část se na fasádě projevuje jemně vysutým vstupním rizalitem obloženým bílou keramikou. Ve zvýšeném suterénu se nacházely společenské prostory, vybavené vestavěným nábytkem a obložené italským mramorem, rozvržené do dvou úrovní. Vestavěné skleněné vitríny po stranách portálu propojují jídelnu a hudební salon se zvýšeným hudebním pódiem.
  Jižní dvorní fasáda s lůžkovými pokoji je členěná pásy svislých oken. Motiv uliční fasády, ke které je umístěno příslušenství, tvoří kromě plošného prosklení vstupu, schodiště a operačního sálu, pravidelný rastr standardních dvoukřídlých oken s vrchním větracím křidélkem. Lichý počet okenních křídel je zde řazen v každé okenní ose stejného formátu rozdílným způsobem.
  Budova je přístupná veřejnosti jen v omezené míře.


  vznik

  1. etapa (1933), 2. etapa (1935)


  stavební vývoj

  Stavba byla realizována ve dvou etapách. Roku 1933 byla postavena levá část porodnicko-gynekologického sanatoria, roku 1935 část pravá, která ve zvýšeném suterénu a prvním a druhém patře obsahuje mezonetový byt majitele (de facto vestavěnou vilu) v přízemí a třetím patře rozšíření zdravotnických prostorů a v ustoupeném posledním podlaží pokoje sester.
  Stavba má zděné nosné fasády a střední stěnu se železobetonovými stropy (ve 2. stavební etapě částečně i pilíře).


  prameny, literatura

  městská část

  významné osoby

  Václav Šilhan
  původní majitel stavby Růžena Šilhanová
  spolumajitelka sanatoria


  související odkazy

  BL


Aktualizováno: 08. 11. 2020